0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Neda

  • 167
Детето си беше решило всичките задачи и отговорите му изцяло съвпадаха с тези в разпространената след състезанието "книжка със задачи и отговори". При нас проблемна се оказа задача 4 (4 клас) - намерил е всички пътници и е описал задачата, но явно описанието не се е харесало на проверяващите и сега сме с 24 т.

По-горе писах, за отклонения с 1-2, дори 3 точки в оценяването за 4-ти клас.
И при нас бяха отнети 2т. точно от тази задача, но при контестация бяха присъдени. Младежът е искал да коментира и задачата с ребуса, но се е въздържал, за да не става нахален.
Във вашия случай обаче е много жалко това разминаване. Но резултатите от останалите състезания са достатъчно показателни. Поздравления за отличния математик !
« Последна редакция: 2.04.2014, 16:36 от Neda »
*

MrD

По-горе писах, за отклонения с 1-2, дори 3 точки в оценяването за 4-ти клас.
Във вашия случай обаче е много жалко това разминаване. Но резултатите от останалите състезания са достатъчно показателни. Поздравления за отличния математик !

Най-важното е че има много умни деца, които с радост сядат и решават задачи, това го показват самите резултати от състезанието.
При нас беше малко трудно да обясним как е възможно да му се случи такова нещо: Хем задачите решени, хем няма пълен брой точки. Отиде до полунощ да си обясняваме разни неща от живота и колко хубави моменти го чакат в бъдеще. Лично за себе си ако знаех, че е възможно да се получи такава ситуация бих останал вечерта след състезанието, но уви - Човек се учи цял живот. Ще ни е обеца на ухото. Както се казва: Не питай старило, а питай патило! Живи и здрави! Благодарим за пожеланията и поздравленията!

Поздрави

*

Неактивен Neda

  • 167
Синът ми се върна от Русе.
За моя изненада каза, че е разговарял веднага след състезанието с детето, което след контестация, вече е с 26 т. В разговора детето е казало, че на ребусите е получило 8 варианта и това е посочило за верен отговор /което не е верният отговор/.
Определено оставам силно раздвоена относно оценяването и резултатите.
« Последна редакция: 2.04.2014, 18:33 от Neda »

*

KOD

Синът ми се върна от Русе.
За моя изненада каза, че е разговарял веднага след състезанието с детето, което след контестация, вече е с 26 т. В разговора детето е казало, че на ребусите е получило 8 варианта и това е посочило за верен отговор /което не е верният отговор/.
Определено оставам силно раздвоена относно оценяването и резултатите.

Ами... така казано не звучи добре...
Но при всички положения, склонен съм да дам доверието си на журито, предполагам в историята ти някой не е обяснил както трябва, друг не е разбрал каквото трябва.
Винаги съм бил привърженик на по-късното тръгване по състезания, както не смятам за нормално сериозна подготовка и състезания преди 4-ти клас, така и не ми се стува на място 4-ти клас на ПМС...

Ама гледам тенденцията е вече хлапетата да са състезатели от 5-годишна възраст, така че няма шансове за изключване на 4 клас от ПМС и Олимпиада...

*

Неактивен Neda

  • 167
Да, възможно е да не са се разбрали, макар че по думите на моето хлапе детето си е показало и листа със задачите, където си е било нанесло отговорите.
Като се замисля, при положение, че има жури, не би следвало да има съмнение.
Но си оставам с едно наум относно прецизността на цялостното оценяване при наличието на толкова  корекции.
« Последна редакция: 2.04.2014, 19:43 от Neda »

Неда, не знам какво си е говорил Косьо с Валери и съжалявам, че сте раздвоена за резултата му :) Аз пък съм много доволна и щастлива, че детето ми получи златен медал и решението му е било вярно. Г-н Кортезов някак не ми изглежда човек, който ще позволи да го убедят в някакво решение, ако е грешно :) Пожелавам успех на Валери на другите изпити. Косьо няма намерение да сменя училището, така че медалът за него е по-скоро за престиж и мотивация. Няма да ви заеме мястото :)

*

Неактивен Neda

  • 167
maria111,
1) Виждам, че знаете кой разговор става въпрос :) На Ваше място бих опитала да разбера и какво са си говорили децата :) Би ми било важно, в личен план. Ясно е, че не бихте го споделила тук :) Тук си говорихме за отзивите на децата от състезанието. Е, и аз трябваше да обясня как е възможно при грешен отговор на познато дете да се получат 26т.
2) Виждам, че знаете и кой е бил убеждаван на контестациите. Ние нямаме представа кои са били членове на журито; Детето ми няма как да познае г-н Кортезов, никога не го е виждал, нито аз знам, дали е бил той. Вие сигурно по-добре знаете, щом твърдите, че е бил той.
3) При толкова промени в 4-ти клас, си мисля, че няма дете, което да е поискало допълнителни точки и да не са му дадени - и на моето, и на съученик на моето, и на Вашето. На практика за всяко дете, за което аз знам че е било на контестация, са присъдени допълнителни точки: 3 от 3;
4) При положение, че има деца с 25т. и 24 т., мисля, че е редно да се коментира оценяването и контестациите на състезанието конкретно тази година. Нямам поглед дали е нормална практика да има толкова промени. Не търся конспирации, но виждам грешки, които под натиска на времето са решавани в движение, не непременно по най-правилния, а по най-бързия и задоволителен начин.
5) Не разбирам за кое училище става дума, че няма да замете мястото. В училищата, към които сме се насочили, учат повече от едно деца и се целим към тях именно заради подбора на децата. При успехите на детето ми тази година, нямам никакви притеснения за приема. Но все още не сме направили своя избор.
А на Косьо му беше време да вземе отличие тази година :) Но за вида на медала му конкретно на това състезание имам едно наум.
« Последна редакция: 3.04.2014, 10:16 от Neda »

Честно казано, не знам дали Кортезов е бил на контестацията, защото не съм се явила аз, нито Косьо, както бях писала по-горе. Но г-н Кортезов беше на награждаването и каза следното: "Под лупа сме гледали всички решения и резултатите на децата са напълно заслужени." :))) Лично на мен дори не би ми хрумнало да се явя на контестация, за мен и 24 точки са висок резултат, още повече, че младежът е в такава фаза, че единствената му грижа е да играе футбол и как се представя Ливърпул на Английския шампионат. Иначе Косьо познава Валери от пробния ден в Питагор миналата година. За училището - той си харесва Света София и няма намерение да се мести, а това си е негово решение. Уважавам много и ПЧМГ и СМГ, това са елитни училища, но ние с татко му също сме за Света София. Така че най-вероятно си остава там. А за тази година наистина му е първият златен медал и е много щастлив :))) Пожелавам ви успехи в Шумен, миналата година Косьо спечели и там индивидуален златен медал, а освен това спечели златен медал като капитан на отбора на Питагор.

*

Неактивен Neda

  • 167
Да, разбира се, знам откъде се познават децата :)
По-скоро аз бих ви пожелала успех в Шумен, ако планирате участие.
Ние мислим да пропуснем това състезание, при толкова вече изминали състезния тази учебна година, а и предстоящи такива /тук включвам и пробните изпити в СМГ/.
« Последна редакция: 3.04.2014, 10:53 от Neda »

*

KOD

Лично на мен дори не би ми хрумнало да се явя на контестация, за мен и 24 точки са висок резултат, още повече, че младежът е в такава фаза, че единствената му грижа е да играе футбол и как се представя Ливърпул

Ехааа, тази година е знакова за феновете на Ливърпул. Мноого отдавна не са били на върха :)
Пожелавам на детето ти успех и във фенството, освен на състезанията, и аз стискам палци за същия отбор, макар и вече това фенство да е минало на заден план и да е свързано най-вече с броя изпити бири, докато гледам мач с компания :)

Да, наистина им е голяма година, Крис, цялото ни семейство са големи фенове (нали съм мама на четири момчета, плюс таткото стават пет фена), събота и неделя не се трае вкъщи с тези мачове :))) И на вас много успехи!

Неда, Косьо знаеш ли какво ми каза: Мамо, ако знаех, че в Питагор ще дойдат да учат истински математици като Валери и Борислав, щеше да ми е интересно и нямаше толкова да искам да се местя. :)))

*

Неактивен Neda

  • 167
Неда, Косьо знаеш ли какво ми каза: Мамо, ако знаех, че в Питагор ще дойдат да учат истински математици като Валери и Борислав, щеше да ми е интересно и нямаше толкова да искам да се местя. :)))

Не съм от хората, за които смяната на училище е проблем. Мисля, че и за Вас :) Децата растат и е нормално училище, което е подходящо за първокласник, да не е най-удачният вариант за петокласник, например.
Училищата също се променят. Едни се развиват, други - западат. За капак, във всяко начинание се изисква и доза късмет. Важното е, да се намери пресечната точка към дадения момент, както е при вас сега :)
А иначе има летни школи, математически лагери - децата тепърва ще се срещат и общуват (например ако се замисляте за лятното училище на Академия 21 век).

« Последна редакция: 3.04.2014, 12:23 от Neda »

Здравейте,

В интерес на истината задачите за 4 клас бяха меко казани лесни,от рода на тези които решават по курсовете, нищо ново и непознато, но малко двусмислени и неопределени (2 и 3 задачи) .
Въпроса беше в самото описание и дали има стил на описание на решенията от състезателите. Според мен почти всички деца са напипали пулса им, но не са успели да ги опишат както трябва или са допуснали аритметични грешки. Във всеки случай задачата е решена, ако си я описал и са те разбрали проверяващите, на което трябва да се учат децата. Вкъщи е едно, но на изпит или състезание е друго. Лично съм видял работата на Косьо (въпреки че не съм г-жа Шопова, която не беше там) и отново бих му защитил решението му относно 3-та задача (г-н Кортезов е разбран човек, но трябват доводи), на която нямаше макс точки. Ето тук вече проличава отговорността на поддържащите го. Но ме подразни факта от неглижираното отношение на майка му. Детето имаше нужда от подкрепа на място. Дали щяха да са 24 или 26 т. според нея е без особено значение, но според мен това е важна подкрепа и стимул за детето. А беше достатъчно да се иска контестация., което не беше особено сложно. Браво на детето, успява и без особена намеса на родителите.
Успех на всички талантливи деца.
ПС: Много се надявам и моето да е едно от тях;- :))

Благодарна съм много за контестацията! Заради Косьо и състезанието се вдигнах с бебе на годинка и още едно малко дете на 6 години до Русе. Останахме там 3 дни. Таткото ни имаше ангажимент, който нямаше как да отложи, затова бях сама с тях. Не е неглижиран Косьо, повярвайте. Всичко, което мога давам от себе си, но с бебе и с още един малък разбойник няма как да му отдам цялото си внимание на сто процента. И да се разпъна, повече не можех да направя, да не говорим, че вече не мога да му решавам задачите, това си го признавам леко засрамена. Затова съм изключително благодарна, че някой е помогнал за контестацията. Мислех, че е г-жа Шопова, защото тя се обади. Оказа се, че е друга майка! Искам лично да й благодаря и ще чакам да ми пише.