0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

През този уикенд, в Шумен ще се проведе интересното математическо състезание Академик Кирил Попов.

История:
Първият турнир е проведен през 1986 г. в Шумен. От 1990 до 1994 година е прекъснат, след което се възобновява с промени в регламента и четири години се провежда във Велики Преслав.
Поради разрастването на турнира (възрастови групи и брой участници) от 1999 година се провежда отново в Шумен. Всяка година в турнира участват между 500 и 600 участници от повече от 20 училища от страната.
Поканени за участие са ученици от 2 до 8 клас включително.
Тазгодишното издание е деветнадесето подред и ще се проведе от 25 до 27 април.

Организация и програма:
Тази година, състезатели и ръководители на отбори ще бъдат настанени в хотел Шумен.
Брошура - покана към участниците тази година
25 април 2014 г. – петък
От 12:00 до 18:00 часа ще тече Регистриране на участници в хотел Шумен
19:00 часа - Откриване на турнира и техническа конференция в хотел Шумен
20:00 часа - Хапване и пийване с официален характер в Механа Шумен
26 април 2014 г. – събота
09:00 – 10:15 часа - Индивидуално състезание - в ПМГ Нанчо Попович 
11:00 - 13:15 часа - Отборно състезание - в ПМГ Нанчо Попович и ІІІ ОУ
до 21:00 часа - Обявяване на резултатите в хотел Шумен
27 април 2014 г. – неделя
09:00 - Закриване на турнира - отново в хотела


Информация, новини, задачи и решения от Академик Кирил Попов

Регламент:
Състезанието се провежда в един ден на два етапа: индивидуален етап – темата съдържа 6 задачи с избираем отговор, 3 задачи, на които трябва да се напише отговора и 1 задача, на която трябва да се напише решението.
Времето за работа е 75 минути, максималният брой точки е 50.
Oтборен етап – темата съдържа 4 задачи. Отборът (не повече от 4 ученици) представя общо решение на всяка задача.
Времето за работа е 135 минути, максималният брой точки е 50.
Оценяване в индивидуален турнир: Първите 6 задачи се оценяват с по 4 т., 7-ма и 8-ма – с по 5 т., 9-та – с 6 т., а десета носи от 0 до 10 т.

Регистрирани участници
Регистрирани до момента участници в 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов
До момента са регистрирани близо 780 ученика, като все още в списъка не са добавени участниците от СМГ София! Очертава се едно голяямо и масово състезание.
От регистрираните до момента:
83 участника във 2 клас;
126 участника в 3 клас;
186 участника в 4 клас;
168 участника в 5 клас;
96 участника в 6 клас;
74 участника в 7 клас;
45 участника в 8 клас;
Бегъл поглед - ПМГ Бургас пристига с отбор от 78 ученика, СМГ са със 74 състезателя.

Разпределение по стаи за индивидуално и отборно състезание
Разпределение по стаи и пълен списък на участниците в 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов

Задачи и отговори от 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов
ЗАДАЧИ ОТ 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов
ОТГОВОРИ НА ЗАДАЧИТЕ ОТ 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов

Задачи от минали години:
Организаторите на турнира са качали на официалната страница задачите и решенията, както от индивидуалното, така и от отборното състезание от последните три години.
Това според мен е предостатъчно за подготовка - можете да ги изтеглите от официалната страница


Резултати и класиране от 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов

Резултатите от математическия турнир Ак. Кирил Попов са въведени в националната класация на математиците в 5, 6 и 7 клас

- ИНДИВИДУАЛНО КЛАСИРАНЕ 2014 година
- ОТБОРНО КЛАСИРАНЕ 2014 година
Класирания през минали години:
- Индивидуално класиране 2013 година
- Отборно класиране 2013 година
- Индивидуално класиране 2012 година
- Отборно класиране 2012 година
- Индивидуално класиране 2011 година
- Отборно класиране 2011 година

« Последна редакция: 28.04.2016, 13:45 от КрИс »
*

KOD

Организаторите добавиха линк към таблица с регистрираните до момента участници в 19-ти математически турнир Академик Кирил Попов.

Регистрирани до момента участници в 19-ти математически турнир Ак. Кирил Попов
До момента са регистрирани 610 ученика, като все още в списъка не са добавени участниците от СМГ София! Очертава се едно голяямо и масово състезание.
От регистрираните до момента:
74 участника във 2 клас;
108 участника в 3 клас;
149 участника в 4 клас;
135 участника в 5 клас;
64 участника в 6 клас;
48 участника в 7 клас;
28 участника в 8 клас;

Информацията е добавена в 1-ви пост.

Чувствайте се поканени да пишете в темата за всичко, свързано с предстоящото състезание - въпроси, впечатления, снимки итн...

*

KOD

Отборът на ЧНУ Питагор и ПЧМГ ще замине за състезанието със специално нает за целта автобус, който ще бъде на разположение през цялото време от 25-ти до 27-ми април

Имате ли информация за други отбори?

Мда. А уж крайният срок за регистрация беше вчера. Можеха поне да пуснат едно съобщение, че го удължават.

*

KOD

Е... Крайните срокове винаги се променят, когато краят им съвпада с празници, човещинка е :)

Възможно ли е СМГ да не вземат участие в турнира? Срокът за регистрация изтече и формулярът е затворен, а не виждам техни състезатели в списъка?

*

KOD

Възможно ли е СМГ да не вземат участие в турнира? Срокът за регистрация изтече и формулярът е затворен, а не виждам техни състезатели в списъка?

Ами... да се надяваме, че ще участват. Не съм фен на състезания без СМГ :(
Ако участват, отборите им вече трябва да са определени, някой може ли да хвърли малко светлина?

 :)Спокойно СМГ заминават в петък сутрин.


Отборите са определени още преди 10-ина дни.
Защо не са ги регистрирали, обаче кой да ти каже!?

А кой да ни каже кога ще стане известно разпределението по стаи?  Предишни години по това време вече се знаеше.
Редакция: Вече се знае.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1aJFWY-f0yTqQLiR0hR-4IMaa4BmQ9zLDbtEnhR6wOuI/pubhtml
« Последна редакция: 24.04.2014, 23:35 от Дидева »

*

KOD

Ехаа, 780 деца  без ръководителите... Ето това е хубаво състезание :)
Този хотел Шумен... има ли необходимия капацитет или ще "компресират" настаняването

ПП - През booking.com още може да се направи резервация за хотела, тоест би следвало да има свободни места. Странно, не изглежда толкова голям, само 5 етажа, по 100 стаи на етаж ли има...
« Последна редакция: 25.04.2014, 07:01 от КрИс »

*

KOD

В ранни зори и намусено време, отборът на ПЧМГ тръгва за Шумен

Да пожелаем на децата успех и да се забавляват!  :)
На ръководителите им със спокойствие да понесат трите дни с близо 40 деца  :)
А колкото до времето - поне ще им върви по вода на децата!
« Последна редакция: 25.04.2014, 11:19 от Diki »

Няма всичките 780 деца да се настанят в хотела - 230 деца са от Шумен, а е възможно и децата от Русе, Варна, Разград да пътуват в деня на състезанието. Все пак разстоянията не са големи, може би затова има и свободни стаи все още в хотела. Моето дете за първи път ще участва в това състезание и беше много разочаровано, че няма да пътува като другите деца и да спи на хотел, а в къщи  :laugh:
Дано да се получи интересно състезание. Успех на всички деца!

*

KOD

Даа, пропуснах "местните" състезатели в сметката :)

ПП - ПЧМГ още пътува, сега чух хлапето, спирали са тук, там по пътя.

Алек поне си вдига телефона  :) Моето хлапе явно хич не го чува и опита ми да разбера дали вече не са стигнали се провали :undecided:

*

KOD

Алек поне си вдига телефона  :) Моето хлапе явно хич не го чува и опита ми да разбера дали вече не са стигнали се провали :undecided:

Вдигна го след повече от минута звънене и звуковия фон около него навяваше впечатление, че е на сафари в Серенгети, доооста шумничко, така че нормално да не чуват децата телефоните :)

Дааа ... явно ми липсваше упоритост  :rolleyes:
Но пък детето супер отговорно туко що ми се обади, че са пристигнали и сега ще се настаняват  :)

*

KOD

Трудни задачи за 6-ти клас или лош ден за хлапето :)
В експресно обаждане разбрах, че има според него най-вероятно 2 грешни задачи, което за К. Попов е... множко.

Според моето -трудни и за 4 клас. Той не е чак такъв показател, но всички 4-класници от училището му са се затруднили доста. Явно организаторите са се постарали с трудността.  :bravo

*

Неактивен EliG

  • 139
  • Пол: Жена
Нямам обаждане от моето дете, 5 кл. , което означава, че е омотала вероятно нещата.
Иначе хотел " Шумен" бил студен и мръсен. Вечерята била преди 6 часа, добре че сложих запаси в багажа. А снощи малко преди 10 часа при затворена врата по телефона от коридора се чуваха звуци като от зверилник  :rolleyes:

Аз се опитвам да кача снимки от влизането на децата за втория етап, но не ми се получава.  Разпределени са отборите в три училища, които са в непосредствена близост едно от друго. Наистина много участници.

Моят се опита да ми каже едната задача по памет в 6 клас от тези с отворен отговор. Но не знам дали я разбрах добре.
Имаш 1долар и може да си купиш мляко и хляб. После увеличили с 20% цените и вече може да купиш мляко и половин хляб. После имало още едно увеличение на цените с 20%. Какво ще ти е рестото след възможните покупки останало от 1долар? Предполагаем отговор от 0.04$

Иначе мнението му е, че задачите не са били лесни. За последната не е стигнало време и само е започната.

*

KOD

Аз се опитвам да кача снимки от влизането на децата за втория етап, но не ми се получава.  Разпределени са отборите в три училища, които са в непосредствена близост едно от друго. Наистина много участници.
Хм, работи си? Трябва да може да се прикачат като attachment към поста?
Сега ще погледна да не съм объркал нещо по настройките на форума - ако не става - може да ми пратите снимки на kris.dimitrov@gmail.com - ще ги кача веднага

ПП - Всичко е ОК с добавянето на снимки:
Отговори - под формата за писане на мнението има разгъващо се меню - допълнителни опции - в него има бутон за прикачане на файлове / снимки към поста.

Отделно едно време бях правил и допълнителна Галерия само за снимки - http://forum.alekdimitrov.com/index.php?action=media , би следвало там да може да се прави цял албум


ПП - Как беше оценяването на този турнир в детайли, някой спомня ли си?
Имаме задачи с избираем отговор, с отворен отговор и за описване - коя колко точки носи?
« Последна редакция: 26.04.2014, 11:34 от КрИс »

Първите 6 задачи се оценяват с по 4 т., 7-ма и 8-ма – с по 5 т., 9-та – с 6 т., а десета носи от 0 до 10 т.

Краткото обаждане гласеше: Всички сме объркали по нещо. Имаше трудни задачи и времето не ми стигна. Отиваме на отборното. Чао! (5 клас)

ПП - Крис, след като нанесеш резултатите от К. Попов, може ли да ни кажеш колко деца по класеве са участвали във всички състезания?
« Последна редакция: 26.04.2014, 13:29 от Gali Na »

*

KOD

Първите 6 задачи се оценяват с по 4 т., 7-ма и 8-ма – с по 5 т., 9-та – с 6 т., а десета носи от 0 до 10 т.
Мерси

ПП - И без това чакаме резултати, я който няма работа да помогне в ролята на бета тестер :)

Онзи ден се опитвах да обяснявам някакво квадратно уравнение на детето, а днес реших да си запълня времето докато висна в магазина с една проста формичка за проверка на решенията на квадратни уравнения:
Квадратни Уравнения
Тествайте ако имате време и кажете моля дали работи или има бъгове, че само влизат клиенти и ме разсейват :)
« Последна редакция: 26.04.2014, 12:14 от КрИс »

*

KOD

Още малко информация от детето:

Свършили са с отборното състезание. Труднички били задачите, но са решили 3 от 4-те.
На последната, според тях има проблем с условието, получават се безкрайно много отговори, били написали най-малкия, но смятат, че условието е некоректно и ще искат контестация.
То май няма контестации на това състезание, но като че ли се очертава проблем с една от отборните задачи в 6-ти клас.

На индивидуалното състезание не е решил една от първите и 7-ма задача. Другите според него са ОК, макар, че има голям разнобой в мненията относно отговорите, така че... кой го знае какво е направил :)

Обобщено, този път като че ли са подбрали хубави задачки организаторите и са сгърчили както трябва децата, надали ще има реки от златни медали и максимални точки :)

ПП - Имал задачите, но е загубена кауза да го карам да ги снима и да ми ги праща, като пенсионер е с новите технологии, няма да се оправи лесно.

Привет  :)
Благодаря на ivokost за задачата за 6 клас. Това е отговорът, да. След второто увеличение може да се купи само едно мляко, чиято цена е станала 0,96 $ => остава ресто 0,04 $

Аз нямам вести или отзиви + имам и работа, но не се сдържах да тествам квадратните уравнения. Според мен работи перфектно, браво  :)
« Последна редакция: 26.04.2014, 13:14 от heisenbug »

*

KOD

Аз нямам вести или отзиви + имам и работа, но не се сдържах да тествам квадратните уравнения. Според мен работи перфектно, браво  :)

Така става като се налага да замествам колежката в магазина през уикенда, голямата досада ми избива в писане на някакъв код и понякога се получава нещо полезно :)

Мен тотално ме отсвириха с конкретни условия и отговори, ще трябва да почакам за официалните...

Малко инфо и за 5 клас - доста трудни задачи и съответно загуба на време в опити да бъдат решени. Според хлапето почти всички деца са на това мнение. Отборните също били трудни, но са се справили и с четирите (според тях разбира се :) )

Щом са били трудни, значи е било интересно. Аз от моето чааве нямам инфо, но няма и как да имам, защото си изпрах телефона  :grin: Така че не знам какво е оплескало. На нея тази година хич не й е добра. Всичките състезания са й без подготовка (без ПМС, където ходи на курс в Детската Академия, но пък точно ПМС й е супер посредствено), а е очевидно, че при конкуренцията от МГ, занимания от обикновеното (пък макар и частно) у-ще вече не стигат. При по-лесни задачи поне 3 от 4-те деца в отбора ни имат реален шанс за медал, но при трудни не е така. За мен лично е по-важно да са горе-долу добре на отборното, че мин. година бяха супер трагично. Ще ви чета за инфо.
« Последна редакция: 26.04.2014, 14:15 от КрИс »

*

Неактивен EliG

  • 139
  • Пол: Жена
И моята щерка каза, че задачите били трудни, на част от тях всички деца били получили различни отговори и съответно никой няма представа какво е решил :) Отборното си било също трудно, особено едната задача, но писали по всичките, доколкото разбрах.

..
« Отговор #35 -: 26.04.2014, 15:30 »
Код, супер е програмката за квадратно у-нение. Добави handling при деление на 0 :) Валидация на числата (т.е. ако не са въведени числа, да гърми с човешко съобщение) също можеш да сложиш, ако още ти е скучно.

Щях да пиша за х-л Шумен. И миналата година нашите бяха там, така че знаех че е мизерия. Но децата изобщо не гледаха от тази страна. За тях бе абсолютен купон. Цяла година се разказваха легенди за т.нар. 4-звезден хотел - как матраците били направо на земята, какво скачане на тях е паднало и т.н. :)

Задачите: https://docs.google.com/file/d/0B5D38RxA1dACd2U0NnFnSEpzbE0/edit?pli=1
хм, 10-а на 5-и клас е реално решима, другите не ми се гледат сега.
« Последна редакция: 26.04.2014, 16:18 от tinkerbell »

Малко преди началото на отборното състезание.


В градинките между индивидуалното състезание и отборното.

И нашия отбор  :)

Задачите: https://docs.google.com/file/d/0B5D38RxA1dACd2U0NnFnSEpzbE0/edit?pli=1
хм, 10-а на 5-и клас е реално решима, другите не ми се гледат сега.

На този линк пише, че има и отговори, но не ги виждам.
Крис, обикновено пръв даваш отговорите.

За 6 клас дали са тези отговорите на отворените задачи?
8зад. 100/101,
9зад. 101*101*101=1030301
10зад. 90x60x40,90x30x80,120x20x90


Oтваря ли се?

Мерси. Не го видях и се мъча да решавам.

*

KOD

Крис, обикновено пръв даваш отговорите.
Съжалявам, заиграх се на карти и не съм пред копютъра..

Ехаа, този път е пообъркало задачките моето дете  :)
« Последна редакция: 27.04.2014, 07:39 от КрИс »

*

KOD

Кратко обобщение:

Резултатите от математическия турнир Ак. Кирил Попов са въведени в националната класация на математиците в 5, 6 и 7 клас

7 клас:
В 7-ми клас, едноличният победител в проведените наскоро Пролетни Математически Състезания Борис Барбов е на странната за него 40-та позиция със скромен актив - 27 точки при 50 максимални...
Втория, четвъртия и петия от ПМС 2014 Русе (Борислав Антов, СМГ; Йоана Николова, СМГ и Орлин Кучумбов, ПМГ Бургас) връщат логиката и са на върха с максимален брой точки в Шумен.

6 клас:
В 6-ти клас резултатите са потресаващи.
От 4-мата победители от Пролетните Математически Състезания, трима - Алек Димитров, ПЧМГ; Александър Желязков, ПЧМГ; Ивайло Стоянов ЕСПА са съответно с 33, 27, 33 точки от 49 максимално постигнати..., а четвъртият - Борис Геренски, МГ Варна не е взел участие в състезанието.
4-те деца с втори резултат от 25 точки на ПМС 2014 - Васил Тодоров, Христо Ефимов - СМГ и Цвета Крумова - ПМГ Бургас също са извън първенците съответно с резултати 37, 39 и 32 точки. Четвъртият подгласник Тодор Христов от СМГ не е взел участие в Шумен.
Не знам как може да се коментират подобни резултати в 6-ти клас, масов лош ден за досегашните победители, които до момента показваха завидно постоянство на всички състезания.

5 клас
При петокласниците всичко изглежда логично, с малки разлики, досегашните победители в състезанията са и с топ резултати от Академик Кирил Попов.
« Последна редакция: 27.04.2014, 11:59 от КрИс »

*

Неактивен gorkia

  • 43
  • Пол: Мъж
При 5-ти клас въпроса на 7-ма задача беше двусмислен.Лично аз бях написал отговор който бил верен според доцента, но не ми го зачетоха и от 50 точки станах на 45 точки съответно 4-то място  :sad: :sad: :sad:

A kaкъв отговор даде? Ако си дал 43 по 0.46, не е вярно, защото като върнеш 3 флумастера няма да ти стигнат парите за албумче от лев и 40 (ще имаш лев и 38) За да ти стигнат парите за албумче, цената на 1 трябва да ти е >= 1.4/3 = 0.4666, т.е. трябва да ти е >= 0.47, щото работим с пари с точност 2 знака. За мен задачата е еднозначно дефинирана.

*

Неактивен Ant12

  • 234

В 7-ми клас, едноличният победител в проведените наскоро Пролетни Математически Състезания Борис Барбов е на странната за него 40-та позиция със скромен актив - 27 точки при 50 максимални...

Всеки, все някога се дъни и по-добре да се издъни на състезание, при което слабият резултат не води до загуба на нищо друго, освен призово класиране (допускане до следващ кръг, международно състезание, стипендия  – въпреки, че тази година няма да има за 7-ми клас и т.н.).

То не е важно да си  добър по принцип, важно е да си добър когато трябва да спечелиш нещо, което е наистина от значение. А „когато трябва”, Барбов се справя перфектно.

Така че голямо чудо, че в Шумен не е бил на ниво, „когато трябва” е бил.

П.С. Аз се опитах да разубедя сина ми да ходи в Шумен, защото ми се струва далеч по-смислено да се готви за националния кръг на НОМ и за наближаващата матура по БЕЛ, но той много настояваше да отиде. Ще видим, кой е бил прав и кой крив.

Здравейте!
В първоначалното класиране има грешка.Според него Кристиян Василев 7 клас - ПЧМГ има 0 точки, а всъщност е бронзов медалист с резултат 45 точки.
Моля да го отразите в рейтинга .

*

KOD

Здравейте!
В първоначалното класиране има грешка.Според него Кристиян Василев 7 клас - ПЧМГ има 0 точки, а всъщност е бронзов медалист с резултат 45 точки.
Моля да го отразите в рейтинга .

Добавени са точките

*

Неактивен gorkia

  • 43
  • Пол: Мъж
A kaкъв отговор даде? Ако си дал 43 по 0.46, не е вярно, защото като върнеш 3 флумастера няма да ти стигнат парите за албумче от лев и 40 (ще имаш лев и 38) За да ти стигнат парите за албумче, цената на 1 трябва да ти е >= 1.4/3 = 0.4666, т.е. трябва да ти е >= 0.47, щото работим с пари с точност 2 знака. За мен задачата е еднозначно дефинирана.

Въпроса беше "Колко флумастера и на каква цена е купила Мария?"
1. Тя купила 23 флумастера първоначално, НО после върнала 3, значи е купила 20 а не 23
2. и на каква цена, един флумастер или всички
Аз бях дал отговор 20 флумастера и 17,20 лв 

Въпроса беше "Колко флумастера и на каква цена е купила Мария?"
1. Тя купила 23 флумастера първоначално, НО после върнала 3, значи е купила 20 а не 23
2. и на каква цена, един флумастер или всички
Аз бях дал отговор 20 флумастера и 17,20 лв 
Да, верен отговор си дал. Жалко че не са ти присъдили точките. Ама това пусто математическо мислене, дето само търси уловки :) В случая ти е изиграло лош номер... Сетих се за една сценка от Тримата Мускетари. Планше отива в кръчмата и иска бутилка бяло вино, след това моли кръчмаря да му я смени с червено, взема червеното вино и си тръгва. Кръчмарят вика след него "Ей, върни се, не си платил бутилката", на което Планше спокойно отговаря: "Нали бялото и червеното са на една цена, за тази бутилка ти върнах 1 бутилка бяло вино" Кръчмаря: "Е да, ама ти не си платил бялото" Планше: "А защо да го плащам, нали не съм го купил?!" :)) Та така с купуването и връщането :)

Да, верен отговор си дал. Жалко че не са ти присъдили точките.
Всъщност мисля, че са му ги присъдили и вече е с максимален резултат. От днес. :)
« Последна редакция: 9.05.2014, 17:24 от Дидева »

Как се процедира, ако само дете от дадено училище реши да участва на това състезание? Организаторите ли го включват в отбор с други такива деца или задължително трябва да са предварително организирани нещата? Ръководителят каква роля играе в състезанието? Родител може ли да е?

Как се процедира, ако само дете от дадено училище реши да участва на това състезание? Организаторите ли го включват в отбор с други такива деца или задължително трябва да са предварително организирани нещата? Ръководителят каква роля играе в състезанието? Родител може ли да е?
На сайта на СМБ - Шумен обикновено има електронна форма за регистрация. Ако детето е индивидуален участник, то служебно се включва в отбор с по-малко четирима участници, или служебно се сформира отбор от участници без такъв. Ръководителят осъществява регистрацията преди състезанието ( нищо сложно - организаторите проверяват дали всичко е наред с подадената информация и внасянето на таксата) и евентуално може да участва в контестациите, ако има такива. Може да е родител. Правила съм го четири години поред. :)

Много благодаря за разяснението!