1-во контролно.
1. Точките M и N лежат съответно на страните ВС и СD на квадрата ABCD и <МАN = 45o. Окръжността, описана около ABCD, пресича AM и AN повторно съответно в точки P и Q. Да се докаже, че MN║PQ
2. Намерете най-голямата стойност на а + b + c, ако a2 + b2 + c2 = a3 + b3 + c3.
3. Определете последните четири цифри на точен квадрат на естествено число, ако знаете, че последните три от тях са еднакви.
4. Квадрат 2×2, от който е махното едното поле, ще наричаме г-тримино. От четвъртия ред на квадрат 7×7 са махнати част от полетата. Остатъкът от квадрата е разрязан на г-тримина. Определете броя и мястото на махнатите полета.
2-ро контролно.
5. От петата D на височината CD в ΔАВС са спуснати перпендикуляри към ВС и АС, които ги пресичат съответно в точки M и N. Нека <САВ = 60о, <СВА = 45о, а Н е ортоцентърът на ΔMNC. Ако О е средата на CD, да се намери <СОН.
6. Ако а3 + 12а2 + 49а + 69 = 0 и b3 – 9b2 + 28b – 31 = 0, намерете a + b.
7. Правоъгълник 9×1 е разрязан на единични квадратчета. Трябва да се начертае несамопресичаща се начупена линия от долния ляв до горния десен ъгъл, която минава по веднъж през всеки от върховете на малките квадратчета. Колко такива линии има?
8. Намерете най-малкото естествено число n, такова че 3k + nk + (3n)k + 2014k е точен квадрат за някое k, но не е точен куб за никое k.