0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Пропуснах да отбележа, че в разширения отбор се включват и ученици от 9-ти клас, ако отговарят на изискването за възраст. През 2013 г. единият от участниците на МБОМ беше 9-ти клас и се върна със златен медал. За деветокласниците темите са лесни, задачите са упражнявани 2-3 години.
« Последна редакция: 17.05.2014, 20:38 от shatterhand »
*

Неактивен Ant12

  • 234
Това е регламента за тази година:
http://www.mon.bg/?go=page&pageId=16&subpageId=80

Има една единствена реплика, свързана с начина за определяне на отбора: „С учениците от разширения национален отбор се провеждат две контролни за определяне на отбора за Балканската олимпиада, който се състои от 6 души.”, според която, всичко зависи само и единствено от двете контролни.

*

KOD

В последно време, намирането на задачи от Национален кръг, камо ли от контролни за JBMO, BMO, IMO е трудна работа...
Затова, докато темата е актуална да отправя една молба - моля, някой ако има задачите от финала на НОМ или се сдобие с тези от предстоящите 2 контроли да ми ги прати или публикува тук в помощ на бъдещите поколения :)

И още една питанка - първите трима от националния кръг на НОМ в 7-ми клас - не ходят на матура по математика, а автоматично им се признава оценка 6 или бъркам?
« Последна редакция: 18.05.2014, 09:20 от КрИс »

Задачите от контролите се публикуват в списание "Математика" – 5-ти брой. В библиотеката на СМГ, а предполагам и в други, разполагат със списанието. Не може да се взема вкъщи, но може да се копира на място.
« Последна редакция: 18.05.2014, 11:34 от shatterhand »

*

Неактивен Ant12

  • 234
За 7-ми клас щях да ги пусна, но синът ми по случайност е бил първия, който преподавателката им по математика, г-жа Петя Тодорова е срещнала след олимпиадата и ѝ ги е дал.

Така че и на мен ще ми е интересно да ги видя, а още по-интересно ще ми е да видя тези за 8-ми клас.

Контролни за JBMO се намират още по-трудно, отколкото теми за националния кръг. Досега съм попадал само на едно: http://www.math10.com/forumbg/viewtopic.php?t=1813

Ивайло Кортезов беше изпратил преди около месец и половина задачи за подготовка за контролните на доста деца. В тези задачи има доста алгебрични неравенства, почти цялата геометрия е свързана с вписани, описани фигури и окръжности, а от тия работи сина ми бъкел не разбира, та за представянето му на контролните съм доста скептичен, но тази година не му е било ѝ важна цел. За съжаление, дори и за това състезание седмокласниците бяха отрязани от стипендиите.

За следващата година съм му взел сборника на Кортезов:
http://www.regalia6.com/books/regalia_files/mathematics/szm_7-8kl.htm,
в който има точно такива задачи.

Според регламента, „На учениците от 7. клас, класирали се на първо, второ и трето място от националния кръг на олимпиадата по математика, МОН издава удостоверение с оценка отличен (6), което дава право за участие в класирането по Наредба № 11/28.03.2005 г. за приемане на ученици в държавни и в общински училища вместо съответните изпити.”.

Как обаче става това технически, т.е. кой къде ходи, от кой и какво взима, на кой го дава, нямам никаква идея.

За да участва в класирането с оценка от НОМ, е необходима бележка от МОН. Не знам обаче дали не трябва децата да се яват на първи модул по математика, тъй като той е задължителен за всички седмокласници. Поне така стояха нещата при признаване на оценка от трети кръг на провеждалия се до 2011 г. Национален тест по математика за 7 клас.

*

Неактивен Ant12

  • 234
Не знам обаче дали не трябва децата да се яват на първи модул по математика, тъй като той е задължителен за всички седмокласници.

T. e. въпреки "служебната" шестица, пак трябва да отиде на матурата по математика. Това е наистина важна информация.

Само на първи модул, което си е много тъпо, защото той е в пъти по-лесен дори от втори кръг на НОМ. В класирането за елитни гимназии участва с оценката от НОМ – 6.00, независимо каква оценка ще получи на първи модул НВО. Така беше до 2011 г. включително. Добре е да проверите в РИО и МОН, не очаквайте някой от отговорните за това лица да Ви информира.
« Последна редакция: 18.05.2014, 11:58 от shatterhand »

*

Неактивен Ant12

  • 234
Само на първи модул, което си е много тъпо, защото той е в пъти по-лесен дори от втори кръг на НОМ. В класирането за елитни гимназии кандидатства с оценката от НОМ – 6.00, независимо каква оценка ще получи на първи модул НВО. Така беше до 2011 г. включително. Добре е да проверите в РИО и МОН, не очаквайте някой от отговорните за това лица да Ви информира.

Благодаря! Както няма да ходи следващата седмица на училище, се беше приготвил да проспи цялата матура по математика.

*

Неактивен Ant12

  • 234
1-во контролно.

1.   Точките M и N лежат съответно на страните ВС и СD на квадрата ABCD и <МАN = 45o. Окръжността, описана около ABCD, пресича AM и AN повторно съответно в точки P и Q. Да се докаже, че MN║PQ

2.   Намерете най-голямата стойност на а + b + c, ако a2 + b2 + c2 = a3 + b3 + c3.

3.   Определете последните четири цифри на точен квадрат на естествено число, ако знаете, че последните три от тях са еднакви.

4.   Квадрат 2×2, от който е махното едното поле, ще наричаме г-тримино. От четвъртия ред на квадрат 7×7 са махнати част от полетата. Остатъкът от квадрата е разрязан на г-тримина. Определете броя и мястото на махнатите полета.


2-ро контролно.

5.   От петата D на височината CD в ΔАВС са спуснати перпендикуляри към ВС и АС, които ги пресичат съответно в точки M и N. Нека <САВ = 60о, <СВА = 45о, а Н е ортоцентърът на ΔMNC. Ако О е средата на CD, да се намери <СОН.

6.   Ако а3 + 12а2 + 49а + 69 = 0 и b3 – 9b2 + 28b – 31 = 0, намерете a + b.

7.   Правоъгълник 9×1 е разрязан на единични квадратчета. Трябва да се начертае несамопресичаща се начупена линия от долния ляв до горния десен ъгъл, която минава по веднъж през всеки от върховете на малките квадратчета. Колко такива линии има?

8.   Намерете най-малкото естествено число n, такова че 3k + nk + (3n)k + 2014k е точен квадрат за някое k, но не е точен куб за никое k.

« Последна редакция: 20.05.2014, 23:56 от Ant12 »

*

Неактивен Ant12

  • 234

*

Неактивен Ant12

  • 234
Oтборът за JBMO 2014:

Иван-Александър Веселинов Мавров, СМГ, 7 кл.
Ирина Юлиянова Софронова, СМГ, 8 кл.
Илия Лазаров Божинов, ПМГ Благоевград, 8 кл.
Борис Александров Барбов, СМГ, 7 кл.
Димитър Любомиров Любенов, СМГ, 8 кл.
Борислав Калоянов Антов, СМГ, 7 кл.
« Последна редакция: 19.05.2014, 17:06 от Ant12 »

*

KOD

Супер!!!
Поздравления и за тримата седмокласници!

*

Неактивен Ant12

  • 234
За тези, които не го познават, тази година Иван-Александър, освен първото място на 3-я кръг на олимпиадата по математика, първото място на контролните за „малката” балканиада (с 10 т. пред втория и 18 т. пред шестия), е 1-ви (абсолютен първенец с максимален резултат) на националния кръг на олимпиадата по физика и 2-ри на на националния кръг на олимпиадата по химия.