0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Редакция:
Финален вариант на Математически Класации за учебната 2014 / 2015 година за ученици от 4-ти до 12-ти клас



Кои са най-добрите математици в 7 - 12 клас?
Виж финалната национална класация, базирана на резултати от математическите състезания - ЕМТ, ЗМТ, ПМС, Олимпиада - областен и национален кръг, Черноризец Храбър, Иван Салабашев и Евроипейско Кенгуру за 7, 8, 9, 10, 11 и 12 клас.
Класацията позволява произволни сортирания - по клас, име, резултат от дадено състезание, общ или специален рейтинг.
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас



1. Класация - Рейтинг за 4-ти клас
Класацията се изготвя за ученици, които ще кандидатстват в СМГ в края на годината.
Това е най-старата математическа класация в сайта, това ще бъде четвъртата година, в която ще се прави. Нещата тук са ясни, какви резултати ще включва тя?
1. Софийски Математически Турнир - СМТ;
2. Областен кръг на Олимпиада по Математика;
3. Областен кръг на математическо състезание Европейско Кенгуру;
4. Финално математическо състезание на СМГ - Откриване на Млади Таланти.


За допълнителна информация, в рейтинг таблицата ще бъдат нанесени резултатите от:
- пробните изпити за четвъртокласници в СМГ;
- резултатите от Пролетни Математически Състезания ПМС;
- резултатите от Математически Предизвикателства, състезание на ПЧМГ.

Ще бъдат отбелязани учениците, които получават директен прием в СМГ, благодарение на призово място на ПМС или национален кръг на Европейско Кенгуру.



2. Национална класация от математически състезания за 5 и 6 клас
Това ще е най-обемната класация.
Тя ще включва резултати и рейтинги на ученици от цяла България в 5 или 6 клас от 8 състезания:
1. Хитър Петър, Габрово;
2. Черноризец Храбър;
3. Иван Салабашев
4. Областен кръг на Олимпиада по математика;
5. Областен кръг на Европейско Кенгуру
6. Пролетни Математически Състезания - ПМС;
7. Математическо състезание Академик Кирил Попов, Шумен;
8. Състезание на ПЧМГ - Математически Предизвикателства.



3. Национална класация от математически състезания за 7, 8, 9, 10, 11 и 12 клас
Нова национална класация за по-големите ученици.
Ще включва резултати на участници от цяла България от следните състезания от годишния календар:
1. Есенен Математически Турнир - ЕМТ;
2. Зимни Математически Състезания - ЗМС;
3. Областен кръг на Национална Олимпиада по Математика;
4. Пролетни Математически Състезания - ПМС;
5. Национален кръг на Олимпиада по Математика;
Редакция 30.9 - добавят се и:
6. Черноризец Храбър
7. Иван Салабашев;
8. Европейско Кенгуру - Областен кръг.

Забележка 12.2014:
Замислих се, като че ли трябва да се направят дребни промени в рейтинг 2 за 7 - 12 клас?
Това е рейтинг, който касае определяне на разширени национални отбори.
Като че ли от него трябва да отпаднат:
1. Областен кръг на Олимпиада по Математика за всички класове
2. Есенен Математически Турнир за 7 и 8 клас

Разбира се, двете състезания ще продължат да участват в Рейтинг 1, но като че ли трябва да се направят гореописаните промени в Рейтинг 2?

Някакви мнения?


Моля, споделете вашите предложения за промени и допълнения по заплануваните класации в тази тема.
« Последна редакция: 23.05.2015, 11:24 от КрИс »
Не мисля, че в рейтинга за 7-ми клас трябва да влизат състезанията, които са за по-горна възрастова група /като есенен и зимен математически турнири/ - не само защото  не са за седмокласници, а и защото не всеки желаещ може да участва в тях /има и много добри математици, които не учат в МГ и няма да имат достъп до тях/.
Не знам защо не са включени за 7-ми клас националните турнири: Черноризец Храбър и Областен кръг на математическо състезание Европейско Кенгуру!? Иван Салабашев също е много добро състезание с трудни интересни задачи!

*

KOD

Не мисля, че в рейтинга за 7-ми клас трябва да влизат състезанията, които са за по-горна възрастова група /като есенен и зимен математически турнири/ - не само защото  не са за седмокласници, а и защото не всеки желаещ може да участва в тях /има и много добри математици, които не учат в МГ и няма да имат достъп до тях/.
Не знам защо не са включени за 7-ми клас националните турнири: Черноризец Храбър и Областен кръг на математическо състезание Европейско Кенгуру!? Иван Салабашев също е много добро състезание с трудни интересни задачи!

Миналата година бях точно на същото мнение и предполагах, че "бутиковия привкус" идва от 8 клас нагоре.
Резултата:
http://alekdimitrov.com/20132014/def.asp?order=&cls=7

Според мен, класацията не е достоверна и тазгодишния вариант би показал по-правдиво разпределение.
Естествено, може и да бъркам, в такъв случай за сезон 2015 / 2016 ще има трети вариант на класацията :)

Това му е хубавото на хобито - правиш го за кеф и няма проблем да експериментираш, да бъркаш и да коригираш след време, базирайки се на собствен опит.

А и затова е обсъждането.
Може би, към изброените състезания да се включат други избрани - например Черноризец Храбър, Салабашев, областен Кенгуру и К. Попов?
И да се направят 2 или 3 рейтинга?
Един с 8-класните състезания, един със 7-класните и един общ?
В подобен вариант,  притеснявам се от усложнението, доста време ще отнеме планираното, надявам се да мога да го отделя.
И без това класацията за 5 - 6 клас е ужасно обширна и времеотнемаща.
« Последна редакция: 12.09.2014, 12:40 от КрИс »

Не мисля, че в рейтинга за 7-ми клас трябва да влизат състезанията, които са за по-горна възрастова група /като есенен и зимен математически турнири/ - не само защото  не са за седмокласници, а и защото не всеки желаещ може да участва в тях /има и много добри математици, които не учат в МГ и няма да имат достъп до тях/.
Не знам защо не са включени за 7-ми клас националните турнири: Черноризец Храбър и Областен кръг на математическо състезание Европейско Кенгуру!? Иван Салабашев също е много добро състезание с трудни интересни задачи!

Подкрепям Мария, седми клас е междинен ,повечето деца задължително се явяват на Черноризец Храбър, Салабашев, ЕК. Докато ЕМТ и ЗМС са състезания за осми клас и в крайна сметка това не е ранглиста за най, най -добрите,а за всички ,които обичат математиката и се явяват на състезания предназначени за тяхната възрастова група. Ако трябва включи ,децата явяващи се за подбор за националния младежки отбор и в осмокласната ранглиста-те да са максимум двадесет.Зависи кой, какви цели си е поставил през тази година, някои ще се стремят към резултати до тези на осми клас, други ще наблегнат на матурите.Това е моето мнение, не го налагам, но мисля, че и други мислят като нас..

*

KOD

Точно, че е междинен... Ентусиазмът от 5/6 клас отстъпва на подготовка за НВО, резултати от състезания като ЧХ и Кенгуру вече не са толкова важни.
Не знам, ще обмисля, но добавянето на някои състезания само за 7-ми, а не и за 8-12 клас съвсем ще раздроби класациите и ще направи нова категория.
А пък изключването на ЕМТ и ЗМС ще доведе до миналогодишната ситуация.

*

Неактивен vesii

  • 59
Аз лично подкрепям Крис, защото състезанията са много и е почти невъзможно да се ходи на всички, а посочените по-горе са най-важните за възрастта 7 клас. Познавам ученици, които не учат в МГ-та и въпреки това сами се явяват на националните състезания. Така, че който иска винаги ще намери начин. Така миналогодишната класация не беше особено правдоподобна ( деца изкарали среден резултат на едно единствено състезание се намират над деца изкарвали високи резултати.)

Аз лично подкрепям Крис, защото състезанията са много и е почти невъзможно да се ходи на всички, а посочените по-горе са най-важните за възрастта 7 клас. Познавам ученици, които не учат в МГ-та и въпреки това сами се явяват на националните състезания. Така, че който иска винаги ще намери начин. Така миналогодишната класация не беше особено правдоподобна ( деца изкарали среден резултат на едно единствено състезание се намират над деца изкарвали високи резултати.)
Тук не става въпрос за участие в национални състезания, а з участие в състезания за горната възрастова група /за 8 клас/. А такива нац. състезания като Черноризец храбър и Европейското кенгуру не са включени.

*

Неактивен vesii

  • 59
А вярно ли е твърдението, че по-малки ученици нямат право да се явяват на ЕМТ и ЗМТ.

А вярно ли е твърдението, че по-малки ученици нямат право да се явяват на ЕМТ и ЗМТ.
А кой твърди това?!
А защо да не се включи Есенния и Зимния турнир и в рейтинга на шестокласниците?! Тази година Евгени Кайряков /6 клас/ участва?

*

KOD

А кой твърди това?!
А защо да не се включи Есенния и Зимния турнир и в рейтинга на шестокласниците?! Тази година Евгени Кайряков /6 клас/ участва?

Хора... не се карайте моля :)
Всичко се прави за удоволствие и полезност и не на последно място - предизвикване на интерес.
Кои състезания къде да се включват... въпрос на баланс.
Като че ли, преди време едни бяха интересните състезания за прогимназията, други за гимназията. А сега, 7-ми клас стана нещо като преходен, време за ориентация, докато се хвърлят усилия, пари и време за подготовка на безумието НВО.
Давайте го по-бодро, няма особено значение кои състезания включва някаква класация, още повече за 7 клас.
Всъщност, една от първите ми идеи за правене на математически класации беше, че децата обичат съревнования и подобна класация ще накара повече хлапета и да участват, и да се готвят с по-голямо желание. Според мен, нещата в някаква степен се получават, но нека да не ги пресилваме.
В крайна сметка, точно тази година други цели излизат на преден план, не виждам защо класацията да не е по-ограничена, с по-малко състезания, на които ходят по-малко деца.
« Последна редакция: 12.09.2014, 22:29 от КрИс »

*

Неактивен vesii

  • 59
Питах напълно от любопитство, защото го прочетох в един сайт и ми се стори доста странно за регламент... Не смятам за редно да се караме. Все пак това е просто класация, която се прави като хоби и не влияе като някакъв документ. Нека учениците имат по-голям интерес към математиката, да ходят по състезания, да се представят на високо ниво и ние да им помагаме. Не е ли това целта???

Хора... не се карайте моля :)
Всичко се прави за удоволствие и полезност и не на последно място - предизвикване на интерес.
Кои състезания къде да се включват... въпрос на баланс.
Като че ли, преди време едни бяха интересните състезания за прогимназията, други за гимназията. А сега, 7-ми клас стана нещо като преходен, време за ориентация, докато се хвърлят усилия, пари и време за подготовка на безумието НВО.
Давайте го по-бодро, няма особено значение кои състезания включва някаква класация, още повече за 7 клас.
Всъщност, една от първите ми идеи за правене на математически класации беше, че децата обичат съревнования и подобна класация ще накара повече хлапета и да участват, и да се готвят с по-голямо желание. Според мен, нещата в някаква степен се получават, но нека да не ги пресилваме.
В крайна сметка, точно тази година други цели излизат на преден план, не виждам защо класацията да не е по-ограничена, с по-малко състезания, на които ходят по-малко деца.
Няма лошо класацията да е по-ограничена и да не влизат състезания, като Хитър Петър, СМТ, Академик Кирил Попов и Роман Хайнацки, но в нея да участват само десетина деца от 7-ми клас /които ще се явят с горната възрастова група/ ми се вижда доста ограничаващо! При 5 състезания - неучастието в 2 от тях са цели 40%!

Не разбирам много от рейтинги, но скромното ми мнение е - седми клас да отиде при пети и шести.
Няма лошо децата да се явяват на състезания за горна възрастова група, но нека тогава бъдат включени и в рейтинга за тази възрастова група.
Така, както миналата година седмокласниците ( и Кайряков, разбира се  :) ), явили на ЕМТ и ЗМС, бяха включени в рейтинга на осмокласниците.
Сега се сетих и за Хайнацки( така де, прочетох го в горния пост). През 2015 състезанието не е ли присъствено в Ямбол?

« Последна редакция: 13.09.2014, 19:24 от Дидева »

*

KOD

За 7-ми клас проблема за мен не е в подбора ми на състезания.
Седмокласници участват в класиране за разширен отбор за МБОМ с резултати от Олимпиада за 7 клас, ПМС за 7 клас и ЗМС за 8 клас.
Ако според вас има нещо нередно в това, според мен трябва да се обърнете към хората, които са преценили, че ЗМС трябва да е с обща тема за 7 и 8 клас. Аз не виждам нещо необичайно в подобна практика.
Наистина не знам как седмокласник се записва за участие в ЕМТ и ЗМС, но вярвам, че ако има желание може да го постигне.
Миналата година пробвах с варианта седмокласниците да са в групата 5-6 клас. Резултата не ми допада, не мисля, че е от полза нито като стимул за учениците от класацията, нито като статистика.
Тази година искам да пробвам включването им в групата 8+.
Това, което трябва да се обмисли е дали за този клас да не се добавят още няколко състезания и да се смятат 2 рейтинга.
И дали ако това се прави да не се прави за всички 7+ класове?

Например вариант 1 - добавят се за 7 и 8 клас Хитър Петър, Черноризец, Кенгуру и К. Попов.
Или вариант 2 - добавят се за всички 7+ класове Черноризец, Салабашев и Кенгуру?

Мнение по тези предположения?
« Последна редакция: 13.09.2014, 20:11 от КрИс »