0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Neda

  • 167
Аз от няколко дни имам терзания относно образуването на рейтингите тук.  Гледах и Р1 и Р2, но и двете ми се струва, че не дават най-точната картинка.
Ако гледам само Р1, то моето диване, което ходи на всичко, има горе-долу добро място и то само с около 70% успеваемост, което за мен е нереално. Има деца с повече проценти Р2, които са изпуснали едно или две състезания и автоматично отиват много назад. Ето един пресен пример, много деца от 7 клас не отидоха на ЕК, заради АК.
Ако гледам Р2,  напред изкачат деца ходили само на 1 или 2 състезания и постигнали добър резултат, което пак не дава ясна картина.
Та стигам до извода, че може би ако се маха най-слабото състезание (или неявяване на едно), то картината ще е по-достоверна.


И аз мисля, че има резон в това, т.к. състезанието на ПЧМГ се провежда само в София /засега само в едно училище  :)/ и малко деца от Варна, Бургас и други далечни градове биха дошли за едночасово състезание, макар и едно от най-добрите. А това донякъде превръща класацията от национална в софийска. Ако има опция за отпадане на едно състезание, тя ще остане достатъчно обективна и едновременно с това национална.
*

KOD

Здравейте,
предложението звучи интересно.
Все пак, да спомена, че времето му беше миналото лято, когато имаше тема за предложения за бъдещата класация :)

Нека сега да запазим добрата идея и да обмислим наново идващото лято как, дали и къде да я имплементираме?
Не мисля, че сега е времето за смяна в движение, но за следващата година - да.
И - това ново правило ми се вижда удачно само за 5-6 клас класацията?
4 и 7-12 мисля, че са ОК, вашето мнение какво е?

По отношение на състезанието на ПЧМГ - продължавам да го смятам за едно от най-стойностните и интересни състезания в България за тази възрастова група.
В класацията са включени и Хитър Петър, Кирил Попов - това прави ли я габровска или шуменска? (Да, Хитър Петър се проведе и в други градове, но това не беше ясно, когато определях участващите състезания)
Та аз лично не виждам причина те да са включени, а състезанието на ПЧМГ да не е включено.
Твърдението, че това прави класацията софийска не го споделям.
Който обича математиката, ще дойде до София, както е отишъл до Шумен и ще се накефи на едно страхотно Иван Симеоновско шоу.
« Последна редакция: 30.03.2015, 19:51 от КрИс »

Спомням си, че лятото се коментираше, но тогава детето беше 4 клас и нещата изглеждаха различно. Сега се замислих, защото вече минаха доста състезания и има по-цялостна картина.
За 7-12 нямам представа как седят нещата, аз говоря за 5-6 клас.

*

Неактивен Neda

  • 167
Крис, аз съм голям фен на състезанието. Но все още няма традиции училища от страната да правят отбори и да ги изпращат за участие. Моето виждане е, че рано или късно състезанието ще се разрасне с възможности да се провежда и извън ПЧМГ или евентуално дистанционно. Но поглед към миналите години показва, че все още са единици децата, които сами и за собствена сметка предприемат пътуване до София за участие в това състезание. Докато за Шумен и Габрово редица училища поемат организацията и частично или напълно разноските. А и Габрово е по-близо до големи градове като Варна и Бургас, за разлика от София. Надявам се, че стана ясно, че не подценявам или омаловажавам състезанието на Иван Симеонов, а коментирам възможностите за участие в него. В личен план, считам че сме силно облагодетелствани, че се провежда в София.
« Последна редакция: 30.03.2015, 22:31 от Neda »

*

MrD

В класацията са включени и Хитър Петър, Кирил Попов - това прави ли я габровска или шуменска? (Да, Хитър Петър се проведе и в други градове, но това не беше ясно, когато определях участващите състезания)
Който обича математиката, ще дойде до София, както е отишъл до Шумен и ще се накефи на едно страхотно Иван Симеоновско шоу.

Крис,

моля те да не приемаш лично следващият ми пост, но изнасям само факти. През последната година, когато състезанието "Хитър Петър" се проведе в Габрово статистиката е следната:
3 клас – 183 участника
4 клас – 263 участника
5 клас – 218 участника
6 клас – 163 участника
7 клас – 130 участника
8 клас – 59 участника
Общо – 1 016 участника от Цялата страна се изсипаха в Габрово. Все едно беше МИТИНГ. За жалост не открих колко са участниците в последното състезание на ПЧМГ.
Напълно съм съгласен с Neda, защото едно участие в състезание струва пари и то много пари. Няма училище в България, което да поеме разходите на участниците за състезанието на ПЧМГ, колкото и да е добро (лично ние участвахме миналата година, но по причина, че така и така по това време бяхме в София). Едно пътуване до София, хотел, дневни дори за един родител и дете - сумата е около 200 лв., при средна работна заплата в провинцията - около 2 - 2,5 състезания. Колкото и да обичаш математиката - все пак трябва да се оцени каква е добавената стойност за детето и семейството - разбираш ли ADDED VALUE???

Нищо лично, Крис! Ние така и така си знаем, че няма да участваме тази година - разходи са, а каква е ADDED VALUE - Question Mark???

Respect,
Поздрави,

Общо – 1 016 участника от Цялата страна се изсипаха в Габрово. Все едно беше МИТИНГ.
Да добавим, че габровци дадоха възможност състезанието да бъде проведено и в други населени места като Варна и София.
Състезанието на ПЧМГ може да е със страхотни задачи, но е с твърде ниска посещаемост в сравнение с Шумен и Габрово.

*

KOD

MrD, разбира се не го приемам лично, какво има за приемане?
В интерес на истината, не схванах идеята ти?
Изтъкна, че на Хитър Петър, предполагам и на Кирил Попов участват повече деца, отколкото на състезанието на ПЧМГ.
И това за теб им придава повече тежест.
То... на Коледно,  Великденско,  Математика без Граници  участват най-много деца.
Тук идва чара на независимите проекти - в моя предпочитам да наблегна на качеството, а не на количеството.
Дотук не съм видял в темата, а и не съм чул някой да е казал лоша дума за задачите и организацията на състезанието.
Напротив, изтъква се, че за прогимназията това е българското  състезанието с най-близки до PMWC и IMC задачи и формат.
Не схващам защо трябва да не е включено в класация, която включва и други 3 регионални състезания - Хитър Петър, Кирил Попов и ПМС.
Всяко от тях е със своите достойнства и разходи.
И всеки сам преценява къде да участва.
В крайна сметка, това е просто една класация хора, участието във включените в нея състезания не е задължително според разпоредба на МОН.
Въпреки, че трябва да е :)  - последното е шега, надявам се се разбира.

ПП - от следващата година обмислям включване и на Австралийско Кенгуру.  Там съвсем ще ме изядете... малко деца, английски задачи, не е ширпотреба...


ПП - Дидева... Дадоха ама... има ли доволни от това?

ПП2 - Като задаваш въпроса - а каква е ADDED VALUE на К. Попов и Хитър Петър? - Question Mark???
Продължавам да включвам Хитър Петър, защото състезанието беше включено в класацията, когато се очакваше провеждане в Габрово, но никой не зададе въпроса - какво аджеба получавам от това състезание, че да давам пари за пътуване до него?
« Последна редакция: 30.03.2015, 22:45 от КрИс »

Като стана дума за ВМС, КМС и Австралийското се замислих. Един рейтинг по състезанията, определящи участниците в Националното би бил интересен. От една страна не е редно да вършиш работата на Националната комисия, но пък от друга страна би било добре широката публика да разполага с информация от независим източник.

*

Неактивен Neda

  • 167
Аз не предлагам да отпадне състезанието, а да предвидиш опция като рейтингите на СМГ и на Академия 21 век, а именно за всеки участник да отпада по едно състезание - било защото му е най-слабо, било защото не е участвал в него. Така децата, които не са се явили на състезанието на ПЧМГ, или пък на някое друго, по някава причина, няма изкуствено да останат назад. При това мисля, че е добре това да стане за бъдещи класации, както ти предлагаш, не за вече почти финализираните. За 5-ти и 6-ти клас. За горните класове нямам поглед.

*

KOD

Уф.. Така е, но не ги обичам.  Съжалявам, тази година определихме състезанията, и те ми идват нанагорно за поддържане и почнах да висна редовно по нощите и да не смогна,  ако включа още ще капитулирам :)

*

Неактивен Neda

  • 167
Като стана дума за ВМС, КМС и Австралийското се замислих. Един рейтинг по състезанията, определящи участниците в Националното би бил интересен. От една страна не е редно да вършиш работата на Националната комисия, но пък от друга страна би било добре широката публика да разполага с информация от независим източник.


Да, но резултатите на децата от СМГ и ПЧМГ на Коледното и Великденското май не се намират публично. Не знам как е с МГ-тата в страната. В София дори в последно време сякаш изобщо не се публикуват резултати, а се проверяват по входящ номер. Има само класация,  но без СМГ и ПЧМГ.

*

KOD

Аз не предлагам да отпадне състезанието, а да предвидиш опция като рейтингите на СМГ и на Академия 21 век, а именно за всеки участник да отпада по едно състезание - било защото му е най-слабо, било защото не е участвал в него. Така децата, които не са се явили на състезанието на ПЧМГ, или пък на някое друго, по някава причина, няма изкуствено да останат назад. При това мисля, че е добре това да стане за бъдещи класации, както ти предлагаш, не за вече почти финализираните. За 5-ти и 6-ти клас. За горните класове нямам поглед.

Аха, това е разумно.
Ще го помисля.
Ама... кога да става това, дайте малко повече акъл - до последното състезание да е както сега, след последното - да се калкулира както предлагаш?
Или още от второто проведено - започва да следи и маха най-малкото?
Или това да е 3-ти рейтинг Р3?

*

MrD

Не схващам защо трябва да не е включено в класация, която включва и други 3 регионални състезания - Хитър Петър, Кирил Попов и ПМС.
Всяко от тях е със своите достойнства и разходи.
И всеки сам преценява къде да участва.

.... но никой не зададе въпроса - какво аджеба получавам от това състезание, че да давам пари за пътуване до него?

Знаех си, човече! Нарочно написах да не приемаш нещата лично, защото при теб е точно така!

Никъде не съм написал, че състезанието трябва да отпадне от класацията. Ти си автора на този проект и ще си включиш каквото и както искаш. Твоя е визията, средствата и времето! Ние сме потребители на трудът ти. Респект!!!
По отношение на средствата ли ме питаш - ти сам преценяваш сам за себе си, аз за мен. Но да казваш, че "Който обича математиката, ще дойде до София" - тук вече прекаляваш и налагаш собсвеното си виждане по въпроса. Къде и как да инвестираш си е твоя лична преценка.

Поздрави

*

KOD

MrD.. Не отговори на въпроса ми какво получаваш от Хитър Петър и Кирил Попов повече от състезанието на ПЧМГ?
Вместо да го направиш, цитира избирателно поста ми и му придаде някакво странно и неясно звучене.
Последното цитирано от теб изречение касае, че никой не задава подобен въпрос за Хитър Петър и К. Попов, а ето, ти го повдигаш за софийското състезание.
От чиста любознателност искам да разбера логиката ти - като го обърна на разходи как определяш за кое състезание да ги даваш, какво смяташ, че получава детето от едното, което го няма в другото?

ПП - продължавам да не виждам лично отношение в мен, основавам се на логика и в 3-ти пост моля за логични доводи.

Иначе, като цяло спора е излишен, мисля, че предложението на Neda е добро и може да се въведе, единствено трябва да се уточни как да стане и да се избере един от трите варианта, които съм предложил в предишния пост.
« Последна редакция: 30.03.2015, 23:19 от КрИс »