0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Ant12

  • 234
Както споменах и преди, според мен, въпросът с осмокласната тема не е в трудността, а в познатата типология.

Например, сама по себе си зад. 14, не е лесна, но ако си я решавал преди 2 години на важно национално състезание, даже и не се замисляш какво трябва да правиш.

Каква е разликата, например, между задача 15 и безкрайно популярната задача „колко са числата от 1 до 1000, които не се делят нито на 2, нито на 3, нито на 5”? Просто я виждаш и знаеш какво трябва да правиш.

Достатъчно е да знаеш, че 2014 = 2.19.53, но едва ли някой от водещите състезатели не знае наизуст, че 2013 = 3.11.61, 2014 = 2.19.53, 2015 = 5.13.31.

За задачата на Хитър Петър за 8 кл. ми трябваха буквално 30 сек. за да я реша, защото тя е комбинация от изброяването на квадратчетата по периферията и във вътрешността и безкрайно експлоатираното диофантово уравнение ab – ma – nb = s, еквивалентно на (a – n)(b – m) = mn + s. С подточка Б на задачата на Хитър Петър за 7-ми клас се „борих” близо половин час, докато намеря пример.

Добрите състезателни задачи, особено за по-големите, трябва да бъдат такива, в които няма очевиден алгоритъм за решение и се чудиш как точно да ги подхванеш, иначе си е просто „техника” и верни сметки.
*

Неактивен EliG

  • 139
  • Пол: Жена
Ако не тук , къде другаде да споделя, че развалиха хубавото състезание!
Първо така твърдят децата - друго си е да се разходиш до Габрово, та дори и да не ти покажат "Дом на хумора" нищо, че обядваш на 100м оттам :) Предните години дори са оставали с преспиване, имало е награждаване. Миналата година разпратиха медалите по училищата.
Второ - миналата година имаше подбор на децата, и после имаше допълнително занимание школа, и в самите часове се решаваха задачи за подготовка. Тази година - нищо, освен съобщение за датата и таксата. Просто поредното състезание в календара, какво толкова да се готвиме.
Трето  - сгрешено условие с 8-мо класна задача, явно за компенсация за лесната тема. В 6 клас пък сменена бланка по време на състезанието, тъй като първата била без мрежата за задачата на ХП.



« Последна редакция: 13.10.2014, 07:57 от EliG »

Ако не тук , къде другаде да споделя, че развалиха хубавото състезание!
Аз това го споделих още миналата година, когато го проведоха и във Варна освен в Габрово. От шест години насам, в деня на това състезание съм в  ПМГ - Габрово поне за малко. Вчера там беше пусто и тъжно.
Възхищавам се на шуменци. Дано те поне запазят състезанието си в настоящия вид и не се подлъжат да го направят " междуградско".

Не мисля, че шуменци така лесно ще си дадем състезанието, освен това има и отборен кръг, който няма как да се проведе разхвърляно. Аз харесвам състезания, които се провеждат на едно място за цяла България, защото фактора преписах от другарче или разпределение на задачите между приятели го няма. Какво ми направи впечатление във Варна, в стаята ,където беше Яни всички деца бяха от 7 клас, разказа, че квесторите били много строги,стриктно следели и правели забележки, но въпреки това е имало опити за подсказване, друго е да попаднеш в Габрово в стая, където никого не познаваш...Между другото се учудвам на начина на разпределение на децата, в нашия град никога не се слагат деца от един клас в една стая , обикновено до него винаги е стоял второкласник или пък от много големите класове и всеки си гледа задачите..

*

KOD


Минали години имаше контестации, знае ли се как стоят нещата сега, защото на сайта няма нищо?

с кого мога да се свържа ако мисля че точките не са преброени правилно

с кого мога да се свържа ако мисля че точките не са преброени правилно

http://www.smb-gabrovo.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82/

Защо липсва класация за второкласниците?
Вечерта след състезанието имаше резултати, а сега не ги откривам никъде?

*

KOD

Трудно може да има резултати за 2 клас от състезание за 3 - 8 клас...

*

Неактивен Galia

  • 61
  • Пол: Жена
Някой получил ли е грамоти от състезанието ? Въообще има ли ? Преди изпращаха на класиралите се до 6 място