0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Математика без Граници тази година не е от състезанията, на които сме се фокусирали, но ми направи впечатление интересен въпрос във форума на БГ Мама - как точно са определени носителите на наградите, оказва ли влияние времето, за което е решено състезанието, как са разпределени спрямо точките сертификатите, бронзовите, сребърните и златните медали?

Ще дам идейка на всеки интересуващ се как да направи сам своите изводи:
ПМГ Благоевград е публикувало резултатите от есенния кръг на Математика без Граници в страхотен, подробен формат.
Постиженията на всеки от състезателите са описани с точни точки и време за решаване.
Резултатите от Благоевград можете да намерите тук:
http://pmg-blg.com/images/MO/Matematika/pmg%20protokol_mat_granici.xls

Избирате интересуващата ви възрастова група, проследявате постигнатите резултати в Благоевград и търсите съответните награди на състезателите в общото класиране тук:
http://mathematicalmail.com/documents/76/MWBAutumn2014RESULTS.xls

Воала, можете да се ориентирате в точкуването :)
Надявам се да съм описал разбираемо идеята ми.
« Последна редакция: 3.11.2014, 10:46 от КрИс »
*

KOD

Например, в 11-ти клас какво можем да разберем:

17 точки дават бронзов медал
9 точки са оценени със сертификат


Един по-богат на данни клас 5-ти:

   Aleksandra Kostadinova Antipesheva   Certificate
   Dimitar Lachezarev Sagrev      Certificate
   Iva Valentinova  Georgieva       Certificate
   Kalin Raychov Tsvetin   Bulgaria   Certificate
   Kiril Chavdarov Traykov   Bulgaria   Certificate
   Nora Radoslavova Bochukova      Certificate
   Petra Radoslavova Kozhuharova      Certificate
   Vasilena Lachezarova Estova      Certificate
   Aleksandar Lyubomirov Ganchev      Certificate
   Aleksandar Vasilev Piskuliyski      Certificate
   Andon Ivaylov Todorov         Gold
   Dimitar Kaloyanov Lazarov      Certificate
   Georgi Stefanov Zlatinov      Gold
   Ignasio Aleksandrov Vretenarski      Certificate
   Kalina Slavcheva Popovska      Certificate
   Kiril Angelov Georgiev         Certificate
   Kristiyan Ivanov Garchev      Certificate
   Margarita Stoitsova Bacheva      Certificate
   Mihail Velkov Zashev         Certificate
   Milan Aleksandrov Stoychev      Certificate
   Milena Rangelova Barakova      Certificate
   Nikolaos Yoanis Kozas         Certificate
   Nikolay Ivanov Ivanov         Certificate
   Petya Veselinova Dzhuvtova      Certificate
   Plamen Rosenov Petrinski      Certificate
   Sava Petrov Markov         Certificate
   Slav Georgiev Papazov         Certificate
   Stefan Yordanov Spirov         Certificate
   Viktor Ivov Radionov         Certificate
   Viktoria Georgieva Kacheva      Certificate
   Violeta Malinova Georgieva      Certificate
   Yoan Zahariev Tupovicharski      Certificate


Златен медал е даден за 17 или повече точки
Следващия най-висок резултат - 11 точки е оценен вече само със сертификат.
За съжаление, отново нямаме необходимите данни за пълен анализ, но грубо можете да се ориентирате в разпределението на награди спрямо точки.
« Последна редакция: 3.11.2014, 11:09 от КрИс »

а, да бе! Няма да изляза да се разходим с детето, а ще се забия да търся и смятам и пресмятам... като е такава тайна, другия път няма да участваме просто. Да си пазят свидните точки!

*

KOD

а, да бе! Няма да изляза да се разходим с детето, а ще се забия да търся и смятам и пресмятам... като е такава тайна, другия път няма да участваме просто. Да си пазят свидните точки!

Каква е идеята на този пост???
Темата е просто идея, само за тези които ИСКАТ да смятат. Тези, които не искат - да отиват на разходка :)
Участието е свързано с интересни задачи, желание на детето за показване на знания, не на последно място - с желание за печелене на отличия.
Математика без Граници по отношение на раздавани отличия и срокове са перфектни, медали винаги има за разлика от други национални състезания, където честичко свършват, децата са доволни.
А точките... те са повече за родителите :)
« Последна редакция: 3.11.2014, 11:59 от КрИс »

*

KOD

Според регламента на организаторите, броят на учениците, които получават медали във всяко състезание е до 20 % от броя на участниците
- 4 % получават златен медал;
- 8 % - сребърен;
- 8 % - бронзов.


В групата 9 - 12 клас
Наградени са общо 356 състезателя:
14 златни медала
18 сребърни медала
12 бронзови медала
310 сертификата

В 8 клас
Наградени са общо 311 състезателя:
21 златни медала
22 сребърни медала
19 бронзови медала
249 сертификата

В 7 клас
Наградени са общо 663 състезателя:
31 златни медала
37 сребърни медала
43 бронзови медала
552 сертификата

Явно правилото е широко интерпретирано, няма ясна зависимост и във всяка група броят награди и разпределението им варират без да може да се хване някаква ясна зависимост.
В никоя от прегледаните от мен възрастови групи няма данни, потвърждаващи твърдението, че медалите ще бъдат разпределяни в съотношение 1:2:2 златни : сребърни : бронзови. Това правило не е спазено, явно и ориентировъчните проценти, публикувани в правилника са сериозно променени, право за което дава допълнението до 20%, а не 20%
« Последна редакция: 3.11.2014, 11:17 от КрИс »

Все още не може да се сметне съотношението, т.к. е написано, че резултати от чужбина и някои български градове ще бъдат публикувани допълнително. Това означава, че ще има по-голям брой участници и там не се знае колко от тях и какви медали ще имат.

*

KOD

Да, така е.
Целта на темата е, който иска да се опита да разбере какъв е точния резултат, който стои зад отличието му на база на публикуваните в Благоевград данни.

Може и да не съм права, но мисля, че "наградени" са само тези които получават медали. Сертификатът в това състезание само удостоверява, че детето е участвало в конкретния кръг. Т.е според мен участниците в 7 клас например са общо 663, от които наградени са 111. Ако съм права, регламентът поне в това отношение е спазен.