0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Официална страница



Дата на провеждане - събота, 13 декември:
Час на провеждане за София:
За 1 и 2 клас - от 8:30 часа;
За всички останали - от 10:30 часа;

Такса за участие - 7лв;
Краен срок за записване - 10 декември 2014 г.
Къде да се запиша (за София) - в касата на 119 СОУ, касата и библиотеката на 2 СОУ или в стая 402 на 125 СОУ от 9 до 12 ч. и от 13 до 17ч. в работни дни от 25.11 до 10.12
Забележка - Записването за КМС (за София) започва от вторник, 25 ноември. Моля, не опитвайте записване на състезател преди тази дата!


Място на провеждане
Много училища в редица български градове.
За София, Коледното Математическо Състезание през 2014 г. ще се проведе в традиционните училища - домакини:
125 СОУ, 119 СОУ и 2 СОУ


Детайли
Коледното математическо състезание е за ученици от 1-ви до 12-ти клас. Това е едно от по-лесните национални математически състезания, подходящо за деца с интерес към математиката, които не учат в математически гимназии. Основно, на КМС се явяват деца от ниските класове от 1-ви до 4-ти. Форматът в 7-ми и 12-ти клас го прави и добра контрола за предстоящите държавни изпити.
Форматът на състезанието за всички класове без 7-ми и 12-ти е един и същ - 9 задачи с избираем отговор и една задача, изискваща подробно решение. Специфичното е, че за всяка задача един от избираемите отговори е Друг отговор. Ако е посочен той, за верен се приема само ако допълнително е записан и правилния резултат.
Задачите от 1 до 3 се оценявят с по 3 точки, от 4 до 6 с по 5 точки и от 7 до 9 с по 7 точки. Задача 10 се решава подробно и се оценява с 15 точки, като се дават точки за части от задачата.
Максималният брой точки е 60.
Задачите за 7 клас са във формата на националното външно оценяване по математика след 7 клас.
Точките за 7 клас - максимално 100:
1 до 4 задача - по 1 точка;
5 до 10 задача - по 2 точки;
11 до 16 задача - по 3 точки;
17 до 20 задача - по 5 точки;
21 и 22 задача - по 8 точки;
23 и 24 задача - по 15 точки.
Задачите за 12 клас са във формат матура по стандарта на МОН.
Време за работа за 1 и 2 клас - 90 минути.
Време за работа за всички останали възрастови групи - 120 минути.


Информация, новини, задачи и решения от Коледно Математическо Състезание


Задачи и отговори от минали издания на Коледно Математическо Състезание - КМС


Задачи и Отговори от Коледно Математическо Състезание - КМС 2014


Резултати от Коледно Математическо Състезание - КМС 2014
БУРГАС
ВАРНА
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
ВРАЦА
ДОБРИЧ
КЮСТЕНДИЛ
ЛОВЕЧ
ПЛЕВЕН 1
ПЛЕВЕН 2
ПЛОВДИВ
ПОМОРИЕ
РАЗГРАД
РУСЕ
САНДАНСКИ
СИЛИСТРА
СЛИВЕН
СМОЛЯН
СОФИЯ
Наградени в София
ХАСКОВО
ШУМЕН
« Последна редакция: 28.04.2016, 13:55 от КрИс »
*

Неактивен Neda

  • 167
Какво му беше по-различното на това състезание за учениците от СМГ и ПЧМГ - с отделни задачи и класиране за тях ли е?

Какво му беше по-различното на това състезание за учениците от СМГ и ПЧМГ - с отделни задачи и класиране за тях ли е?
Задачите са същите - най-много 1-2 да са различни.
Класиране така или иначе в София - няма. Всеки може да провери само своя си резултат в системата. СМГ може и да разлепи списъци в училището на своите ученици.
Награждаване за СМГ-йци няма.

*

Неактивен Neda

  • 167
Супер!  :thankyou-   Значи си го караме както досега   :-memnon

Здравейте! Имам деца 2 и 5 клас. Във Варна и едните, и другите, започват от 10 часа! Предполагам, написаното в началото на темата относно началния час на надпреварата, важи само за София , нали? Така е записано и в талона за участие - 10 часа

Здравейте! Имам деца 2 и 5 клас. Във Варна и едните, и другите, започват от 10 часа! Предполагам, написаното в началото на темата относно началния час на надпреварата, важи само за София , нали? Така е записано и в талона за участие - 10 часа
За Варна състезанието е от десет часа или поне така пише в писмото на СМБ.

Коледно математическо състезание - Варна

*

KOD

Да, явно часовете в първи пост са валидни само за София, добавих уточнение.

А дали няма да изтече информация при тази разлика в началния час ??

А дали няма да изтече информация при тази разлика в началния час ??
Ами...Предходните две години в някои градове състезанието се проведе на следващия ден след провеждането му в по-голямата част на страната и след като задачите и отговорите отдавна бяха качени в нета.

Съпругът ми заведе малкия в 8.30 в 125-о. Организацията им е куца.

Тази година не е имало бланка за отговори и направо са писали на листа със задачите.


Аз искам да се оплача.На второкласниците(в стая 208) във 2-ро училище в София квесторката им казала на 10 задача да напишат само отговорите.Освен това на бланката наистина е нямало място за разписване.Трябвало е да се досетят или някой да им каже да разписват задачата на обратната страна.Е да,но квесторката ги е заблудила здраво,а това са малки деца.
Какво ще ме посъветвате?Разбрах,че и други деца са подведени.Може би трябва да се обърна към организаторите...

На 20 зад. за 7 клас Б) в отговорите е посочено "3 кв.ед.". Верния отговор не е ли 6 кв.м.ед.?  :smiley:

И Янислав е получил 6 , но не знам дали е прав.. на 20 Б

*

Неактивен hrisi

  • 27
Къде видяхте задачите и отговорите за състезанието. Може ли линк?
Допълнително и в 125 в 306 стая са казали изрично да не се описват задачите, а да се посочат само отговорите. Добре,че някои деца четат регламента

Къде видяхте задачите и отговорите за състезанието. Може ли линк?
Допълнително и в 125 в 306 стая са казали изрично да не се описват задачите, а да се посочат само отговорите. Добре,че някои деца четат регламента
На предната страница. Три-четири мнения преди твоето съм дала линк.

И Янислав е получил 6 , но не знам дали е прав.. на 20 Б
Вече знаеш. :)

Трябвало е да се досетят или някой да им каже да разписват задачата на обратната страна.Е да,но квесторката ги е заблудила здраво,а това са малки деца.
Какво ще ме посъветвате?Разбрах,че и други деца са подведени.Може би трябва да се обърна към организаторите...
Този " някой" е родителят и/или учителят, които са отговорни за явяването на детето на състезанието. Освен това, на самата бланка обикновено пише, че десета задача се решава подробно.

Крис, изтрий я тая точка, че погрешно пуснах две мнения едно след друго, а не мога да изтрия последното.
« Последна редакция: 13.12.2014, 14:01 от Дидева »

A моят петокласник, срамота, не прави разлика между контур и пунктир. На осма задача сметнал, че обиколката е на пунктира, не на контура. Имал известни колебания, но питал квестора И ТОЙ МУ ПОТВЪРДИЛ! Явно и квесторът не прави разлика :)))) Питам го: Защо тогава са дали толкова обяснения? "Ами, реших, че е подвеждащо." Нищо де, другите са му верни. А и още се гордеем със Салабашев :)

*

Неактивен vesii

  • 59
Значи на 20 Б за 7 клас отговорът е 6 м.ед. на втора?

дидева, хиляди благодарности за задачите!!! :bravo :thankyou-

Дидева, извинявайте за малката буква - очилата ми са виновни! :sad:

Значи на 20 Б за 7 клас отговорът е 6 м.ед. на втора?
Да. В отговорите на сайта на СМБ - Русе даже е даден отговор 6.
« Последна редакция: 13.12.2014, 15:32 от Дидева »

*

Неактивен vesii

  • 59
Мерси, Дидева!

Тия инфаркти ли искат да докарат на хората...в отговорите още на 1 задача за 8 клас има грешка: -9 не е корен на уравнението, като се замести и не се получава 0.
« Последна редакция: 13.12.2014, 17:38 от muro04 »

И все пак верният отговор е В :)

Ами те верния отговор са го получили с Виет най-вероятно. :)
На кого му пука какви са корените на уравнението?
И друг път е имало грешки, но тази година за няколко часа надминаха себе си.

*

Неактивен emi_2

  • 50
Много добра 10 задача за второкласниците и май доста са се позатруднили децата.

Да, доста интересна тема за 2 клас.  Наистина е геройство максимален резултат според мен.




*

Неактивен vesii

  • 59
Интересно е, че за сега няма максимални резултати за 7 клас, а задачите не бяха толкова сериозни....


Ето и резултатите от Сливен http://smb-sliven.seliminski.com/files/KMS-2014.xls


На Силистра това е разпределението по стаи.

На Силистра това е разпределението по стаи.
Резултати са. За съжаление не мога да ги прикача тук .  Сигурна съм, че Крис ще ги оправи после.

Редакция:
Дам, бях забравил да добавя xls, xlsx, docx към допустимите за прикрепяне разширения. Вече е оправено - резултатите са прикачени
Крис


« Последна редакция: 16.12.2014, 09:05 от КрИс »

Резултати са. За съжаление не мога да ги прикача тук . Ще ги кача в DOX и ще дам линк. Сигурна съм, че Крис ще ги оправи после.

http://dox.bg/files/dw?a=963f1b647b
Да, сега вече са резултати. Благодаря, Дидева за информацията.

*

KOD

В първи пост са добавени и резултати от Хасково

КМС - резултати Смолян

КМС - резултати Добрич

Цитат

Редакция:
Дам, бях забравил да добавя xls, xlsx, docx към допустимите за прикрепяне разширения. Вече е оправено - резултатите са прикачени
Крис

Супер. 
То и аз можеше да се сетя да ги конвертирам в pdf и тогава да ги прикача ама ....:)
« Последна редакция: 16.12.2014, 09:48 от Дидева »

За София кога се очаква резултати и класиране?

*

KOD

За София кога се очаква резултати и класиране?

Тези дни по Коледа :)

А за Варна резултати ще има ли тази година :(??

*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
А за Варна резултати ще има ли тази година :(??

Ето тук на страницата на СМБ под линка за КМС са писали ,че резултати ще има на 19 декември на сайта на Славейков.
Явили се ок. 2000 деца ,с описателна последна задача ,колко по-рано да ги обявят?!

[url=https://www.facebook.com/smbvarna?fref=ts]https://www.facebook.com/smbvarna?fref=ts[/url]

Ами миналата година беше доста по- рано, отново имаше въпросната задача .. Така че, не мога да се съглася!

Има резултати за София на http://problem.iztok-smb.com/test/form.php

Ще падна! Ние сме с максимален резултат!

*

Неактивен vesii

  • 59
Честито! Ние бяхме така предходните 3 години, но сега май ще сме с 96 точки.

Здравейте, пише ли някъде кои деца ще бъдат наградени или още няма такава информация.
Благодаря!

Има резултати за София на http://problem.iztok-smb.com/test/form.php

Здравейте, ако системата не намира името на детето, значи, че все още не е проверена работата или...? Благодаря за отговора.

Здравейте, ако системата не намира името на детето, значи, че все още не е проверена работата или...? Благодаря за отговора.
Пробвайте с бащино име вместо с фамилия.

Пробвайте с бащино име вместо с фамилия.
Да, пробвах и с бащино име и с фамилия и ми дава това съобщение:
Не е намерен ученик с въведените данни.
Опитайте отново!

*

Неактивен emi_2

  • 50
След излизането на резултатите в София, вече градовете, които се бавят, нямат оправдание, че били много участвалите деца. :RTFM:

Да, пробвах и с бащино име и с фамилия и ми дава това съобщение:
Не е намерен ученик с въведените данни.
Опитайте отново!
Пратете мейл на организаторите. Може да има грешка в протоколите при записване на името.
http://kmsvms.iztok-smb.com/rezSof.html
След излизането на резултатите в София, вече градовете, които се бавят, нямат оправдание, че били много участвалите деца. :RTFM:
Ами те не се оправдават.  :) Просто спазват предварително обявените от самите тях срокове. Това, че софиянци са пуснали резултати не обвързва останалите градове по никакъв начин.
« Последна редакция: 16.12.2014, 19:03 от Дидева »

Пратете мейл на организаторите. Може да има грешка в протоколите при записване на името.
http://kmsvms.iztok-smb.com/rezSof.html


Благодаря Ви много за съветите и отзивчивостта!

*

Неактивен emi_2

  • 50
Пратете мейл на организаторите. Може да има грешка в протоколите при записване на името.
http://kmsvms.iztok-smb.com/rezSof.htmlАми те не се оправдават.  :) Просто спазват предварително обявените от самите тях срокове. Това, че софиянци са пуснали резултати не обвързва останалите градове по никакъв начин.

Разбира се, това е така. Предполагам всички нетърпеливи родители от още чакащите градове са си си казали: "Е в София успяха, при нас още не." Казах го по-скоро шеговито. Иначе "сдъвкаха" една майка, че пита за Варна, пък там имало 2000 деца.  Чакането на резултатите е част от емоцията :)
« Последна редакция: 16.12.2014, 19:26 от emi_2 »

*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
Аз майки не дъвча , имам си по-вкусни нещица за целта.  :tongue: Просто още преди да се проведе състезанието попаднах на тази дата за резултатите и си я обясних с прегледа на много работи и описателните задачи. Варна винаги е на опашката между другото,като изключим ЧХ. Аз вече свикнах ,нищо, че сигурно съм една от най-нетърпеливите да разбера класирането. Още 3 дни,а пък може и да ни изненадат, не се знае!

*

Неактивен dalia

  • 80
Разбира се, това е така. Предполагам всички нетърпеливи родители от още чакащите градове са си си казали: "Е в София успяха, при нас още не." Казах го по-скоро шеговито. Иначе "сдъвкаха" една майка, че пита за Варна, пък там имало 2000 деца.  Чакането на резултатите е част от емоцията :)

  В списъците на Русе са около 1300 деца и пак пуснаха резултати още в събота вечерта. Явно организацията по проверка коренно се различава във Варна от тази в Русе, Габрово и Шумен, където традиционно публикуват много бързо резултати.

Резултати Бургас: http://brmiladinovi.eu/blog/

Аз нещо не мога да схвана. В Русе и Шумен МГ участват в класирането, а в Бургас има две класирания.
Но нали от тази година ще се взимат резултатите от Коледното за Националното състезание, та се зачудих от Бургас например на кое дете ще му зачетат първото място, на това от МГ с 60 т. или на другото с 45,5 т. Или най-вероятно ще направят национално класиране, но тогава ще фигурират ли децата от МГ? (направете ми емотикон "тримата глупаци", че ми трябва в този случай)

Предварителните резултати за Варна:http://www.slaveykov.com/systezaniya/koledno-matematichesko-systezanie.html

Аз нещо не мога да схвана. В Русе и Шумен МГ участват в класирането, а в Бургас има две класирания.
Но нали от тази година ще се взимат резултатите от Коледното за Националното състезание, та се зачудих от Бургас например на кое дете ще му зачетат първото място, на това от МГ с 60 т. или на другото с 45,5 т. Или най-вероятно ще направят национално класиране, но тогава ще фигурират ли децата от МГ? (направете ми емотикон "тримата глупаци", че ми трябва в този случай)
Вчера си разсъждавах по същия казус. Два от градовете, които до миналата година класираха МГ отделно, тази година са ги включили в общото класиране. Единият град е В. Търново, а другият - София, като за София това е мое предположение и ще видим дали съм права, като публикуват списъците.

Здравейте,
резултатите ще бъдат ли обобщени накрая?

*

Неактивен Тody

  • 9
  • Пол: Жена
В Кюстендил: наградени от КМС 2014 http://www.pmg.kncity.info/

*

KOD

В първи пост са добавени линкове към резултати от Бургас, Варна, Враца, Кюстендил, Поморие и Разград

*

Неактивен leila

  • 37
Здравейте. Защо в някои градове има и половинки към точките, а в други градове резултатите са само цели числа? Това значи ли, че децата в различните населени места се оценяват по различни критерии? Това правилно ли е?

*

KOD


Къде мога да видя точковата система на оценяване  на 2 клас? :rolleyes:

Къде мога да видя точковата система на оценяване  на 2 клас? :rolleyes:
Най-отгоре на състезателната тема. В отговорите има и точкуване за описателната задача. Линк към задачите и отговорите има в първото мнение по темата.

Дали ви се занимава да погледнете 9 задача на 5 клас - едва сега виждам, че във верния отговор /публикуваните отговори и решения/ е записано 9б-АЕДСВ, а в предложените отговори от листа на състезанието отгвор "б" гласи АЕСДВ? Чак след излизането на резултатите проверих - сигурно аз нещо изпускам, но не мога да си видя грешката?

Не съм гледала задачите, затова не мога да кажа кой е верният отговор. Ще коментирам само написаното. Вероятно става дума за печатна грешка в отговорите ( написано Б вместо Г), тъй като е посочен и самият отговор - това се прави само за верен отговор г - друг отговор.

*

Неактивен leila

  • 37
Много ще се радвам, ако някой ми обърне внимание и обясни защо в резултатите примерно на пети клас в някои градове точките са цели числа, а в други са давали и половинки? Обявено е, че за десета задача за вярна цифра ще дават по 2,5 т. Защо в Пловдив не са давани такива точки?

Много ще се радвам, ако някой ми обърне внимание и обясни защо в резултатите примерно на пети клас в някои градове точките са цели числа, а в други са давали и половинки? Обявено е, че за десета задача за вярна цифра ще дават по 2,5 т. Защо в Пловдив не са давани такива точки?
Ами защото не е имало нужда да се дават такива точки, преценка на проверителите, обърнете се към секцията, която е проверявала задачите

Mного е забавно как класирането е "секретно" в София, тоест излиза само при проверка поименно. Ако наистина имаха желание да е секретно, поне да беше по ЕГН или нещо такова. Моят син  провери резултатите на всички деца от класа си, за да им ги съобщи, ако са пропуснали случайно да си ги видят. Голяма секретност. На всичкото отгоре не може да се види общото ниво! Нито да се направят изводи за това как са се представили като училище например, в сравнение с други и тн. Не мисля, че е добра идея.

*

Неактивен Galia

  • 61
  • Пол: Жена
Как ви се струва фактът , че дете получило на Хитър Петър 4 т. на Коледното има 60 т. За мен това е фрапираща разлика !!!!

*

Неактивен SSh

  • 2
Ще има ли някакво награждаване във Варна? И изобщо получава ли се нещо?

Mного е забавно как класирането е "секретно" в София, тоест излиза само при проверка поименно. Ако наистина имаха желание да е секретно, поне да беше по ЕГН или нещо такова. Моят син  провери резултатите на всички деца от класа си, за да им ги съобщи, ако са пропуснали случайно да си ги видят. Голяма секретност. На всичкото отгоре не може да се види общото ниво! Нито да се направят изводи за това как са се представили като училище например, в сравнение с други и тн. Не мисля, че е добра идея.
Споко, де. Ще има обобщено класиране. До 22.12 е обявено разглеждане на работите от ученици и родители. След това ще обявят наградените, а обикновено заедно с това пускат и общото класиране.

Как ви се струва фактът , че дете получило на Хитър Петър 4 т. на Коледното има 60 т. За мен това е фрапираща разлика !!!!
Бил ви е на Коледното с разлика?  :) Случват се такива неща.
« Последна редакция: 19.12.2014, 16:02 от Дидева »

Нищо не ме учудва мен като разлика. Моят петокласник на СМТ даже не е влязъл в 50-те процента, което за първи път му се случва, откакто ходи по състезания. А на Салабашев и КМС е с максимален резултат. Не е само до способности и подготовка, концентрацията на самия изпит е ключов фактор. Затова ми се струва, че е добре да се явяват на състезания, полезен опит е. И сами си правят изводи къде грешат и какво трябва да коригират. Не държа всеки път да е номер едно, но когато на три поредни състезания примерно не е в челната десетка, значи имаме проблем и сме занемарили подготовката.

Според мен трябва да се гледат резултати ,  на КМС има разлика 0,5 между отделните места, което е почти нищо, дори може да се тълкува като различна интерпретация на проверяващите в различните градове, такава ще бъде ситуацията и с Великденското състезание. Мисля, че там задачи за описване има само в 7 клас. 

*

KOD

Наградени от КМС 2014 в София
http://kmsvms.iztok-smb.com/KMS2014_Nagradeni.pdf

Да, обаче децата от СМГ очаквано ги няма. Но нали това състезание участва за Националното, сега какво на тези деца не им ли се броят точките.

Защо не обявяват предварително, че децата от СМГ няма да бъдат включвани в класирането? Как да обясним сега на децата си, че техните високи резултати нищо не означават?

*

KOD

Че това се знае от години.
И честно казано, точно пък деца от СМГ да ги трогнеш с нещо подобно...
Много драма влагате ми се струва :)
В първия пост на темата си пише за кого е подходящо това състезание - за деца с интерес към математиката от нематематически училища.

А иначе, можете да им обясните, че да - високия резултат от КМС / ВМС не е нещо, което дете от математическа гимназия трябва да приема като особено сериозен успех.
« Последна редакция: 22.12.2014, 22:29 от КрИс »

Извинявам се за драмата! Като родител на петокласник, не знаех за специалното третиране на СМГ на това състезание. А и тази година, с неясния регламент за националното математическо състезание, си помислих, че е важно да се участва. А и на официалната страница на организаторите не пише нищо за специалния им фокус към нематематическите училища. По тази логика трябва и „Питагор” да изключат.

Извинявам се за драмата! Като родител на петокласник, не знаех за специалното третиране на СМГ на това състезание. А и тази година, с неясния регламент за националното математическо състезание, си помислих, че е важно да се участва. А и на официалната страница на организаторите не пише нищо за специалния им фокус към нематематическите училища. По тази логика трябва и „Питагор” да изключат.
Питагор е начално училище.

имам въпрос за зад.10 на 2 клас. На б) подточка въпроса е ''Колко най-много може да бъде сборът на цифрите на една дата през 2015г''? -отг.28-решение: 11+9+8=28,  ;  обосновка -датата-29.09.2015г Според вас този отговор изчерпателен ли е ????

имам въпрос за зад.10 на 2 клас. На б) подточка въпроса е ''Колко най-много може да бъде сборът на цифрите на една дата през 2015г''? -отг.28-решение: 11+9+8=28,  ;  обосновка -датата-29.09.2015г Според вас този отговор изчерпателен ли е ????
Написано по този начин не е обосновка. Просто е посочена датата без да е обяснено защо именно тя отговаря на поставеното условие. Обосновка би било да се посочи, че сборът зависи само от цифрите на деня и месеца, понеже сборът от цифрите на 2015 се повтаря навсякъде. Че най-големият сбор от цифрите на деня може да е 11 ( и  да се обясни защо - примерно да се напише че един месец може да има най-много 31 дни и че числото с най-голям сбор от цифрите между числата от 1 до 31 е 29), и че най-големият сбор от цифрите на месеца е 9 ( пак със съответното обяснение - примерно, както за деня).
Разбира се всичко това не точно с моите думи. Все пак аз не съм второкласник.  :)

На мен ми е ясно как става обосновката,но за 2 клас мисля ,че ми идва в повече. И къде на тези второкласници им пише ОБОСНОВЕТЕ СЕ С ДУМИ, пише... Подробно решение. Отговора на б) е един -28.! Да посочиш датата и да опишеш сбора си е ПОДРОБНО РЕШЕНИЕ!!! За 2 клас!!!  Да бяха писали в условието на задачата,че трябва разсъждение по задачата !!!!!!!!!! :lipsrsealed:

*

KOD

На мен ми е ясно как става обосновката,но за 2 клас мисля ,че ми идва в повече.

Нека да оставим преценката в повече ли идва на второкласниците или не на самите второкласници, а не на родителите им :)
Целта на всяко състезание все пак е не всеки да може да даде обосновка. И ако на някой второкласник му идва в повече, за друг изискването е разбираемо...

Вижда се.. резултатите са красноречиви.

Вижда се.. резултатите са красноречиви.
И какво им е на резултатите? Липсата на множество максимални резултати не е трагедия. По-скоро е нещо положително. Все пак става дума за състезание, а не за контролно по математика.
Отдавна се заричам да не отговарям на въпроси, които очевидно не търсят безпристрастен отговор, а предвещават зараждането на подобен спор. И все не издържам. :)

Не желая да създавам спорове, просто изказвам мнение.Не казвам, че задачата е тудна или лесна ,а че не е поставено ясно условието. Разбира се , че ще има победители и победени, но не натам се насочих с коментарите си в този форум Дидева. Няма значение. Весели празници  :)