0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Извинявам се за драмата! Като родител на петокласник, не знаех за специалното третиране на СМГ на това състезание. А и тази година, с неясния регламент за националното математическо състезание, си помислих, че е важно да се участва. А и на официалната страница на организаторите не пише нищо за специалния им фокус към нематематическите училища. По тази логика трябва и „Питагор” да изключат.
Питагор е начално училище.
имам въпрос за зад.10 на 2 клас. На б) подточка въпроса е ''Колко най-много може да бъде сборът на цифрите на една дата през 2015г''? -отг.28-решение: 11+9+8=28,  ;  обосновка -датата-29.09.2015г Според вас този отговор изчерпателен ли е ????

имам въпрос за зад.10 на 2 клас. На б) подточка въпроса е ''Колко най-много може да бъде сборът на цифрите на една дата през 2015г''? -отг.28-решение: 11+9+8=28,  ;  обосновка -датата-29.09.2015г Според вас този отговор изчерпателен ли е ????
Написано по този начин не е обосновка. Просто е посочена датата без да е обяснено защо именно тя отговаря на поставеното условие. Обосновка би било да се посочи, че сборът зависи само от цифрите на деня и месеца, понеже сборът от цифрите на 2015 се повтаря навсякъде. Че най-големият сбор от цифрите на деня може да е 11 ( и  да се обясни защо - примерно да се напише че един месец може да има най-много 31 дни и че числото с най-голям сбор от цифрите между числата от 1 до 31 е 29), и че най-големият сбор от цифрите на месеца е 9 ( пак със съответното обяснение - примерно, както за деня).
Разбира се всичко това не точно с моите думи. Все пак аз не съм второкласник.  :)

На мен ми е ясно как става обосновката,но за 2 клас мисля ,че ми идва в повече. И къде на тези второкласници им пише ОБОСНОВЕТЕ СЕ С ДУМИ, пише... Подробно решение. Отговора на б) е един -28.! Да посочиш датата и да опишеш сбора си е ПОДРОБНО РЕШЕНИЕ!!! За 2 клас!!!  Да бяха писали в условието на задачата,че трябва разсъждение по задачата !!!!!!!!!! :lipsrsealed:

*

KOD

На мен ми е ясно как става обосновката,но за 2 клас мисля ,че ми идва в повече.

Нека да оставим преценката в повече ли идва на второкласниците или не на самите второкласници, а не на родителите им :)
Целта на всяко състезание все пак е не всеки да може да даде обосновка. И ако на някой второкласник му идва в повече, за друг изискването е разбираемо...

Вижда се.. резултатите са красноречиви.

Вижда се.. резултатите са красноречиви.
И какво им е на резултатите? Липсата на множество максимални резултати не е трагедия. По-скоро е нещо положително. Все пак става дума за състезание, а не за контролно по математика.
Отдавна се заричам да не отговарям на въпроси, които очевидно не търсят безпристрастен отговор, а предвещават зараждането на подобен спор. И все не издържам. :)

Не желая да създавам спорове, просто изказвам мнение.Не казвам, че задачата е тудна или лесна ,а че не е поставено ясно условието. Разбира се , че ще има победители и победени, но не натам се насочих с коментарите си в този форум Дидева. Няма значение. Весели празници  :)