0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Новият регламент на Националното състезание по Математика е умопомрачителен, в някои точки несправедлив, а мисля и дискриминационен към децата от "дълбоката" провинция. Майка съм на първокласничка /от град Ловеч/ с максимален брой точки на "Европейско кенгуру". Съвсем случайно попаднах на новия регламент от тази учебна година на НМС. На КМС детето е участвало, но "Иван Салабашев" и "Черноризвц Храбър" вече сме изпуснали /ако изобщо ги има за тази възрастова група/. Бих искала да знам за 1 клас регламентът дали е същия и как ще се избират първокласниците. Смятам, че новият регламен облагодетелства децата от София и големите градове, в които се провеждат съответните състезания. Благодаря и очаквам отговор.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:30 от КрИс »
По спомен от миналата година "дълбоката" провинция Ловеч е доста облагодетелствана, защото в Габрово не се провеждаха КМС и ВМС. Някой пита ли ме аз като съм от София, как обикалям страната с детето си на състезания! Сега се върнаха от Бургас, защото само там се провежда ПМС. Кой къде и как ще си води детето на състезания си е лично негов избор, просто те не са с задължителен характер.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:30 от КрИс »

*

Неактивен EliG

  • 139
  • Пол: Жена
Наистина ли бихте си завели детето на национално състезание по математика в 1-ви клас?
Да пътувате, детето да попадне в непозната обстановка, да се стресира? За какво ви е? Повярвайте ми, има предостатъчно време за състезания, и без друго модата да слязат всички състезания , които преди бяха за горните класове в 1 клас доведе до прекалено много състезания за първолаците.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:28 от КрИс »

Към mimsun - точно същото имах предвид относно регламента - избират се деца за НМС от състезания, които не се провеждат даже във всички областни градове.  ПМС в случая нямат нищо общо, тъй като не са включени в балообразуването на НМС.  Идеята за популяризиране на някои не толкова масови състезания е добра, но тук става дума именно за ограничения достъп на децата.
Към EliG - да, бих завела детето си на НМС с удоволствие, защото смятам, че има заложби и пак си дойдохме на думата относно пътуването за участие, при положение че за доста състезания няма представителство, например, в Ловеч. Значи според вас за 1 клас на НМС трябва да ходят само софиянчета? И точно затова съм против смяната на регламента.
Но тук въпроса ми беше конкретно как ще се избират децата от 1 клас за НМС, тъй като за някои от изброените състезания няма такава възрастова група. А мисля, че регламентите трабва да са изчерпателни.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:27 от КрИс »

И точно затова съм против смяната на регламента.
Коя част от новия регламент не одобрявате и намирате, че ощетява детето Ви?
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:28 от КрИс »

Доколкото пък аз съм схванала регламента, след като имате максимален резултат и то на Кенгуруто, то вече сте се класирали за националното състезание. Не е необходимо да се ходи на всички изброени.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:28 от КрИс »

Към Дидева - против съм да се включват непопулярни състезания като "Иван Салабашев", например, или състезания, които в национален мащаб не се провеждат ПОНЕ във всички областни градове. И точно на тези състезания да се дава по-голяма тежест, а не на ВМС да кажем. Но регламентът не зависи от мен, каквото са решили, то е за всички. Просто бих искала да знам за 1 клас как ще е, тъй като е отскоро и не е съвсем добре описано /поне за мен/.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:28 от КрИс »

*

Неактивен EliG

  • 139
  • Пол: Жена
Значи според вас за 1 клас на НМС трябва да ходят само софиянчета?


Според мен никое първолаче не бива да ходи на НМС, без значение къде живее. Лично аз не бих си завела детето на повече от 3 състезания в 1 клас, даже и три са много. Състезанията в 1 клас не са показателни за каквото и да било, затова не бих го причинила на малкото ми дете. Голямото ми ходи на 2 в първи клас, дори и тях намирам за излишни, но да кажем, че все пак за децата е добре да свикнат да преодоляват притесненията си и има някакъв смисъл от тази гледна точка.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:28 от КрИс »

rum_nin, предлагам първо да минете през известно количество състезания с детенцето, преди да се опитвате да ги категоризирате по трудност! "Черноризец Храбър" и "Иван Салабашев" са изключително добре известни състезания и може да се каже с твърде предизвикателни задачи (особено първото). В никакъв случай не могат да бъдат сравнявани с КМС или ВМС. Това, че не се провеждат във Вашия град, предполагам и на други места, явно е  взето под внимание от националната комисия, която е мислила по правилника за НМС. Затова е написано: "Най-успешно представилите се състезатели в посочените състезания се допускат до Националното Математическо Състезание в съотношение 9:2:4:3:1:1 по реда на изброяване на състезанията от 1 до 6" Никъде не пише, че трябва съответното дете да е ходило на всички. А и за малките няма как да стане.
Щом детето Ви е с максималния възможен резултат, ще го поканят на НМС,  спокойно :) Просто с този регламент дават шанс на повече ученици да участват. Деца са - не във всеки момент могат да са на върха. Понякога се представят по-добре, понякога не чак толкова. Не трябва едно състезание да е решаващо.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:30 от КрИс »

Към Дидева - против съм да се включват непопулярни състезания като "Иван Салабашев"...
Това искрено ме развесели.  :ole
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:31 от КрИс »

Това искрено ме развесели.  :ole
И мен!
Добре де, как ги откривате тези математически заложби в 1 клас ? ...
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:31 от КрИс »

Използвайки думата "непопулярни" състезания, имах предвид не толкова масови състезания, каквито са КМС и ВМС. И на всичкото отгоре са с по-голяма тежест от последните. И е повече от ясно, че няма да хукна да обикалям градовете, за да си водя детето на всички състезания, които са включени в балообразуването. И точно затова протестирам срещу промяната на регламента. Но ето, че пак идвате на моето мнение - защо са включени въпросните състезания? Аз също не съм голям привърженик на тестовите задачи, важни са и самите решения, но това се налага вече и в другите страни.
А по въпроса за математическия талант - това ми е работата.
И пак не разбрах регламента за 1 клас. Дали изобщо някой го знае.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:31 от КрИс »

Използвайки думата "непопулярни" състезания, имах предвид не толкова масови състезания, каквито са КМС и ВМС. И на всичкото отгоре са с по-голяма тежест от последните. И е повече от ясно, че няма да хукна да обикалям градовете, за да си водя детето на всички състезания, които са включени в балообразуването. И точно затова протестирам срещу промяната на регламента. Но ето, че пак идвате на моето мнение - защо са включени въпросните състезания? Аз също не съм голям привърженик на тестовите задачи, важни са и самите решения, но това се налага вече и в другите страни.
А по въпроса за математическия талант - това ми е работата.
И пак не разбрах регламента за 1 клас. Дали изобщо някой го знае.

Какво балообразуване? Каква тежест?  И кой те кара да ходиш където и да било? И не масовостта прави едно състезание значимо. Може би ще го разбереш в горните класове. Един медал от Салабашев примерно, за мен тежи много повече от максимален резултат на КМС.
Пак да те попитам. По какъв начин новият регламент ощетява детето ти? Чела ли си го изобщо и ако да, то какво разбра?
Някой отдавна написа, че ако детето ти има максимален резултат на ЕК то ще участва в прословутото национално състезание. Не разбирам какъв е проблемът.
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:31 от КрИс »

Добре е да се спазва добрия тон. Никой не може да накара никого да отиде някъде насила. Всички състезания са съвсем доброволни, че и такса има даже.
Пак четох регламента, наистина има много неясноти. Преди да започна коментарите си четох и в един "съседен" форум, където се дискутират подобни неща и разни сметки с точки. Може и да съм се подвела. По-долу ще цитирам. Това, че някой нещо ми отговаря, защото така си мисли, не означава автоматически, че е вярно. Не се знае кой доколко е компетентен да отговаря на тези въпроси.
Максималният брой точки на "Кенгуру", дори и да не се образува бал, не означава автоматично участие /може да са много такива резултати, а има коефициент 9, разбирам го като квота вече :) /.
Четох ето тук коментари и въпроси. Има и хора, които повдигат същите въпроси. Може да поразсъждавате.
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,59561.0.html
« Последна редакция: 31.03.2015, 22:31 от КрИс »