Добавени събития

  • Математическо Състезание ХИТЪР ПЕТЪР 2015: 10.10.2015

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

KOD

ПП - Ако някой се интересува от задачите за 8 клас - прикачам ги към поста

На 11-та задача отгговорът е дгрешен - верният е Г - 12.
За 3 клас мисля, че времето е мн.малко. Задачите изискват мислене и вникване.

Някой може ли да ми обясни защо на 6-та на 6 клас отговорът е А) 6040. Условието е следното:
Петя написала в празните клетки на таблицата числа по такъв начин, че сборът на числата във всеки три последователни клетки да е 2015. Колко е сборът на числата, написани от Петя?
Таблицата представлява един ред с 10 клетки, като в най-лявата е написано числото 2, а в третата отдясно наляво - 5.

« Последна редакция: 10.10.2015, 19:06 от Дидева »

Задачи и отговори

Някой може ли да ми обясни защо на 6-та на 6 клас отговорът е А) 6040
Аз го изкарах 6047, но математиката не е най-силната ми страна.

И аз смятам, че е 6047.

*

Неактивен Neda

  • 167
2 и 5 не са написани от Петя. Тя е писала само в празните клетки.

2 и 5 не са написани от Петя. Тя е писала само в празните клетки.
Абсолютно вярно, ама кой да чете условието внимателно. :)))

Абсолютно вярно, ама кой да чете условието внимателно. :)))
Доста хитро са ги надхитрили тук.
И моят спореше за нея допреди малко.

*

Неактивен Neda

  • 167
Школата по БЕЛ е неизбежна, особено в частта четене с разбиране :))

Школата по БЕЛ е неизбежна, особено в частта четене с разбиране :))
Май и по математика ще се ходи.
 :rolleyes:

Πaĸ я глeдaм тaзи 6-тa зaдaчa зa 6-ти ĸлac и ce чyдя дaли нaиcтинa e фopмyлиpaнa пpaвилнo:
httр://www.ѕmb-gаbrоvо.соm/wр-соntеnt/uрlоаdѕ/2015/10/НР_2015_6_5.рdf
6. Πeтя нaпиcaлa в пpaзнитe ĸлeтĸи нa тaблицaтa чиcлa пo тaĸъв нaчин, чe cбopът нa чиcлaтa във вceĸи тpи пocлeдoвaтeлни ĸлeтĸи дa e 2015. Koлĸo e cбopът нa чиcлaтa, нaпиcaни oт Πeтя?
A) 6040 Б) 6047 B) 6045 Г) 6038 Д) 6042
He e ли билo пo-пpaвилнo дa ce нaпишe
6. Петя написала в празните клетки на таблицата числа по такъв начин, че сборът на числата във всеки три последователни клетки oт тaблицaтa да е 2015. Колко е сборът на числата, написани от Петя?
А) 6040 Б) 6047 В) 6045 Г) 6038 Д) 6042
В смисъл, че хем "дописва", хем въпросът е към всички клетки, което не е споменато изрично.
He ни e oпpeдeлящo зa нищo тoвa. Πpocтo cи paзcъждaвaм и щe ce paдвaм дa пoлyчa и дpyги мнeния.
П.П. Изтрих втория си въпрос, но по първия още се чудя.
« Последна редакция: 11.10.2015, 11:30 от *Ирина* »

Πaĸ я глeдaм тaзи 6-тa зaдaчa зa 6-ти ĸлac и ce чyдя дaли нaиcтинa e фopмyлиpaнa пpaвилнo:
httр://www.ѕmb-gаbrоvо.соm/wр-соntеnt/uрlоаdѕ/2015/10/НР_2015_6_5.рdf
6. Πeтя нaпиcaлa в пpaзнитe ĸлeтĸи нa тaблицaтa чиcлa пo тaĸъв нaчин, чe cбopът нa чиcлaтa във вceĸи тpи пocлeдoвaтeлни ĸлeтĸи дa e 2015. Koлĸo e cбopът нa чиcлaтa, нaпиcaни oт Πeтя?
A) 6040 Б) 6047 B) 6045 Г) 6038 Д) 6042
He e ли билo пo-пpaвилнo дa ce нaпишe
6. Петя написала в празните клетки на таблицата числа по такъв начин, че сборът на числата във всеки три последователни клетки oт тaблицaтa да е 2015. Колко е сборът на числата, написани от Петя?
А) 6040 Б) 6047 В) 6045 Г) 6038 Д) 6042
В смисъл, че хем "дописва", хем въпросът е към всички клетки, което не е споменато изрично.
He ни e oпpeдeлящo зa нищo тoвa. Πpocтo cи paзcъждaвaм и щe ce paдвaм дa пoлyчa и дpyги мнeния.
П.П. Изтрих втория си въпрос, но по първия още се чудя.


Условието е формулирано достатъчно ясно. Просто трябва да се чете внимателно и с разбиране.

Но, ако се спазват правилата в българския език, най-правилно е задачата да се формулира така:
Петя написала в празните клетки на таблицата числа по такъв начин, че сборът им във всеки три последователни клетки да е 2015. Колко е сборът на числата, написани от Петя?

Иначе се получава тавтология – в едно изречение се повтаря думата числа, а във Вашето предложение – и таблица.

Условието е формулирано достатъчно ясно. Просто трябва да се чете внимателно и с разбиране.

Но, ако се спазват правилата в българския език, най-правилно е задачата да се формулира така:
Петя написала в празните клетки на таблицата числа по такъв начин, че сборът им във всеки три последователни клетки да е 2015. Колко е сборът на числата, написани от Петя?

Иначе се получава тавтология – в едно изречение се повтаря думата числа, а във Вашето предложение – и таблица.
Сборът им  не ограничава ли условието само да написаните от Петя числа?
Предложението ми да се добави от таблицата е именно, за да стане ясно, че се отнася за всички числа, а не само за написаните от Петя. (иначе е ясно, че е хубаво да се поредактира, за да се избегне тавтологията)
« Последна редакция: 11.10.2015, 14:03 от *Ирина* »