0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Официална страница



Дата на провеждане
Eсенен кръг – от 16 - 25 октомври 2015 г.
Зимен кръг - от 22 - 31 януари 2016 г.
Пролетен кръг – от 19 - 27 март 2016 г.
Финал - гр. Несебър, България – 1 - 3 юли 2016 г.


Място на провеждане
Много училища в редица български градове.
В София желаещите да участват, чиито училища не организират явяване на дистанционните есенен, зимен и пролетен кръг могат да се запишат за участие в:

Детска Академия на Науките, Изкуствата и Спорта:
Есенният кръг ще се проведе на:
22 октомври, 16 ч.
23 октомври - от 8:30 и от 16ч.
24 октомври - от 8:30 и от 16ч.

125 СОУ:
Есенният кръг ще се проведе на:
19 октомври - от 11:30 и 14:30ч.

Такса за участие - 8 - 10 лева.
Яко... миналата година беше 6, но... като има толкова желаещи, следващата сигурно ще е 20.


Детайли
Математика без граници е ново математическо състезание, провеждащо се от есента на 2013 година. То е с относително ниска трудност и широка насоченост.
Турнирът е за ученици от 1-ви до 12-ти клас и се провежда в 4 кръга - есенен, зимен, пролетен и финално състезание Математически звезди.
Първите три кръга са дистанционни - участниците се състезават или в училището, в което се обучават, или в училището - партньор за съответния град.
Финалният кръг изисква присъствие.
Всеки кръг от турнира се провежда чрез тест за всяка група/клас с продължителност за решаването му 60 минути. Броят на задачите в теста е 20, от които 15 са с избираем отговор, а 5 – със свободен отговор.
Учениците с най-голям сбор от точки, получени в две от трите дистанционни състезания получават покана за участие във финалния кръг.


Информация, новини, задачи и решения от Математика без Граници


Регламент
Турнирът е за ученици на възраст от 1 до 12 клас, разделени в 9 групи:
1 група – 1 клас - участват само в Пролетния кръг и във финала
2 група – 2 клас
3 група – 3 клас
4 група – 4 клас
5 група – 5 клас
6 група – 6 клас
7 група – 7 клас
8 група – 8 клас
9 група – 9-12 клас

Турнирът се провежда в 3 дистанционни кръга (есенен, зимен, пролетен) и финално състезание в България.
Покана за участие във финалния кръг, който се провежда в гр. Несебър, България, получават учениците с най-голям сбор от точки, получени в два от трите дистанционни кръга.

Всеки кръг от турнира се провежда чрез тест за всяка група/клас с продължителност за решаването му 60 минути. Броят на задачите в теста е 20, от които 10 са с избираем отговор, и 10 - със свободен отговор. Всяка вярно решена задача се оценява с 1 точка. Наградите във всяко дистанционно състезание са златен, сребърен и бронзов медал и сертификати за всички участници

На финала освен индивидуално състезание се провежда и отборно състезание. То е под формата на математическа щафета от 5 задачи. Отборите са съставени от 3 ученици и решават темата в екип за 40 минути.


Задачи и отговори от минали издания на математически турнир Математика без Граници
« Последна редакция: 28.04.2016, 12:48 от КрИс »

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #2 -: 8.11.2015, 23:10 »
Резултатите са публикувани на сайта на организаторите: http://www.mathematicalmail.com/category.php?id=118


Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #4 -: 11.11.2015, 07:05 »
Здравейте!

Някъде прочетох, че златен медал не означава автоматично, че детето е решило всички задачи, а за мен това е важна информация и искам да разбера какво всъщност е решил. Само, че как?
Има ли някъде публикувани точките /съответно броя на решените задачи/. Моето човече не ползва чернова, колкото и да му втълпявам необходимостта от такава /решавал задачите в главата си/ и ако не си тръгне от състезанието с тестовия лист със задачите няма как да разбера какви ги е вършил, а как да отстраняваме грешките, ако не знаем какви са.
В училището госпожата която е организатор е трудно откриваема и се питам няма ли друг начин да получа тази информация.
А и кога ще публикуват задачите. Изнесоха класирането, а задачи няма.
Детето е от тези които не ходят на школи и уроци и основна част от подготовката му е решаването на задачите които по една или друга причина е сбъркал - на самите състезания или на тестовете от предишни години които му давам за самостоятелно решаване.

*

KOD

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #5 -: 11.11.2015, 08:04 »
Златен медал означава попадане в топ 4% от резултатите, по никакъв начин не е обвързан с максимален резултат.
Някъде да разбереш колко точки има - може би на конкретното място, където се е явил ученикът ще ти дадат точна информация?

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #6 -: 11.11.2015, 08:15 »
За 2-ри клас: златен медал има за 20, 19, 18, 17 точки (до 2 грешни задачи от тези със свободен отговор); 17 точки и 3 грешни задачи от тези със свободен отговор са сребърен медал.

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #7 -: 23.11.2015, 00:59 »
Децата вече си получиха медалите, но .... Това за мен не е достатъчно. Искам да знам зад златния медал какъв резултат стои. Публикували са критериите за раздаването на медалите, но точките на децата - НЕ. Вярно, че участниците са много, но поне на децата с медали да публикуват и резултатите. В училището казаха, че нямало възможност да се види работата на детето. Явно им се струва нелогично след като има медал да се интересувам какво е направило. Може и аз да съм сбъркана, но не смятате ли че е важно да се знаят и точките на децата.

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #8 -: 23.11.2015, 09:04 »
В училището казаха, че нямало възможност да се види работата на детето.
Обясниха ли ви защо?
Съгласно регламента:
Протоколът с резултатите се предоставя за информация на състезателите и родителите им.
Училищата, в които се провеждат състезанията, съхраняват състезателните материали до провеждането на следващия етап на турнира.

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #9 -: 25.11.2015, 16:26 »
Учителката, която отговаря за състезанията в училището била много заета и нямала време да предостави работата да се види. Като цяло е трудно откриваема, а когато все пак бъде открита винаги няма време. Достъпа до работите на децата е затруднен по субективни причини независимо от регламента, но няма как да се противопостави човек на довода "Нямам време, заета съм".
Сигурно учителката не разбира защо след като детето има златен медал искам да видя работата му и й се струва излишен ангажимент. Знам ли, може би е права.
Само че след като детето не ходи на уроци или школа /струва ми се излишно и като ангажимент и като разход на този етап/ състезанията са единствен източник на обратна информация за мен за това какво евентуално го затруднява и спъва в областта на математиката. Вярно е че грешките му са от недоглеждане на условията и вероятно по детски подценяване на лесните задачи, но това не означава че не е важно да му ги посоча и да ги коригираме. Няма как да знам обаче на какво да му обърна внимание, ако не знам дали е сгрешил и какво е сгрешил. Не искам да остава с впечатление, че наградата е по-важна от това да даде всичко от себе си и да постигне колкото се може по-добър резултат.
В случая знаем че е решил между 17 и 20 задачи. Той е убеден че е решил всичко, но ако не е ще останат 4 неоткрити и некоригирани грешки. Може би проблема е в мен и е тъпо че отдавам значение на реалния резултат от състезанието, а не на наградата, но така разбирам аз нещата и се надявах да не е толкова трудно да видя какво е направил на състезанието.

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #10 -: 25.11.2015, 16:55 »
В сайта на МБГ има задачите и отговорите, накарайте детето да ги погледне сигурна съм, че веднага ще открие грешките си, ако изобщо има такива. По принцип би трябвало да може да възстанови решенията си, вярно, че е минало доста време, но това е възможно.По принцип моят син така прави и точно си познава точките...

*

Неактивен kemi

  • 37
Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #11 -: 26.11.2015, 10:26 »
Нова, ако искам да разгледам работата на детето си и ми отказват, бих подала писмена молба с входящ номер в канцеларията на училището. Тогава са длъжни да намерят време и да удовлетворят молбата.

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #12 -: 8.01.2016, 16:35 »
Здравейте!

Има ли обявени дати за зимния кръг по градове /мен ме интересува за гр. Бургас/ и съответно какъв е срока за плащане на таксата и записване. В момента не искам да занимавам класната с това, на сайта на училището няма съобщение, а и тук нищо не се пише...

Re: Математика без граници 2015 - 2016
« Отговор #13 -: 9.01.2016, 19:44 »
Кои дати са обявени за Пловдив за зимния кръг?
В кое училище ще се проведе?