0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

KOD

ХVII Софийски математически турнир - СМТ - 7 ноември 2015, събота - 11  часа


Официална страница


Софийски математически турнир е индивидуално градско състезание, отворено за всички желаещи да участват ученици от 1-ви до 8-ми клас.
Турнирът е важна крачка към приема в СМГ след 4-ти клас, защото е едно от 3-те, на чиято база се образува предварителния рейтинг на кандидатстващите. Това е едно от състезанията с отлична организация, а награждаването на победителите се превръща в запомнящ се празник за малките математици.
Надпреварата се провежда във всяко училище, в което е създадена необходимата организация и в което има повече от 20 ученици, изявили желание за участие.
Броят на задачите за всички класове е 13, като 10 от тях са с избираем отговор ( от 4 възможни), две задачи са със свободен отговор, а тринадесета задача се решава подробно от състезателите.
Времетраенето на състезанието за учениците от І клас е 40 минути (от 11:00 часа до 11:40 часа), а за учениците от ІІ до VІІІ клас е 90 минути (от 11:00 часа до 12:30 часа).
Регламентът на оценяване е следния:
- за верен отговор от първа до десета задача се дават по 5 точки;
- за верен отговор на 11 и 12 задачи се дават по 7 точки, а за грешен или непопълнен отговор се дават 0 точки;
- тринадесета задача при вярно решение се оценява с 10 точки;
- максимален брой точки - 74.
Такса за участие: 7 лева.

Информация, новини, задачи и решения от Софийски Математически Турнир


Задачи и отговори от минали издания на Софийски Математически Турнир - СМТ


Задачи и отговори от СМТ 2015



Резултати от СМТ 2015

Рейтинг Класация за прием в СМГ през 2016 г.


Резултати СМГ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати ПЧМГ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 4 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 8 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 23 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 25 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 34 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 35 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 36 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 54 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 78 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 119 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 122 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 127 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 138 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 145 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати ЧОУ Св. Климент Охридски - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати Бургас - Софийски Математически Турнир 2015

« Последна редакция: 28.04.2016, 13:03 от КрИс »
Здравейте!

Оказа се, че в Бургас също ще се явяват деца на СМТ и по този повод от вчера разглеждаме задачите от предишните турнири. Всъщност са доста по-лесни от ЧХ, че и от МБГ.
Защо тогава в София участието в него е критерий за прием в СМГ, а не ЧХ например.
Явно и в Бургас е по-известен, защото за другите турнири госпожите нямаха информация въпреки, че училището ни е организатор, а за този турнир госпожата е записала детето преди да разбера, че ще се провежда и в Бургас. Кое го прави толкова популярен и предпочитан?
Питам от чисто любопитство и се извинявам ако въпроса ми не е на място.
И сега се сетих да питам класацията обща ли е или по градове както на ЧХ и ЕК?

*

KOD

Аз също мисля, че в общия случай СМТ е малко по-лесен от ЧХ.
Но самият формат на състезанието е много по-комплексен и близък до този на финалното приемно в СМГ.
Има комбинация от задачи с избираем отговор, задачи с отворен отговор и такива за описване.
И често се оказва, че резултатите от привидно по-лесното състезание не са толкова високи, колкото са били очакванията.
Особено за малки класове, СМТ тренира повече аспекти.

*

KOD

Задача 9 за 8 клас е объркана?
« Последна редакция: 8.11.2015, 08:25 от КрИс »

Защо мислиш така?

*

Неактивен Pi

  • 15
Регламентът тази година има промяна, като за грешен или непопълнен отговор на задача се дават 0 точки.

Ако някой има отговорите за 4 клас моля да ми ги изпрати!  :RTFM:
« Последна редакция: 7.11.2015, 15:57 от Мистър Математика »

Регламентът тази година има промяна, като за грешен или непопълнен отговор на задача се дават 0 точки.
E така вече е честно защото децата мислят що мислят и оставят задачата непопълнена и пак изкарват добър брой точки. :ole :ole :ole
Миналата година моят син беше на награждаването с един негов приятел и той беше решил всички задачи правилно без една и получи бронзов медал а приятеля му беше също решил всички задачи правилно но не беше попълнил един отговор и получи сребърен медал.

Отговорите за 5 клас са:
1-Г
2-Б
3-Г
4-В
5-Б
6-Г
7-А
8-В
9-В
10-Б
11-1109,889 
12-1359
13-АНИ=372, БОБИ=682, ВИКИ=806, ГЕРИ=155

Еха...ако това са отговорите, то щерката е ударила 74 точки :))...зависи от записа на 13-та.

Здравейте!

Оказа се, че в Бургас също ще се явяват деца на СМТ и по този повод от вчера разглеждаме задачите от предишните турнири. Всъщност са доста по-лесни от ЧХ, че и от МБГ.
Защо тогава в София участието в него е критерий за прием в СМГ, а не ЧХ например.
Явно и в Бургас е по-известен, защото за другите турнири госпожите нямаха информация въпреки, че училището ни е организатор, а за този турнир госпожата е записала детето преди да разбера, че ще се провежда и в Бургас. Кое го прави толкова популярен и предпочитан?
Питам от чисто любопитство и се извинявам ако въпроса ми не е на място.
И сега се сетих да питам класацията обща ли е или по градове както на ЧХ и ЕК?
До преди може би до по миналата година /2013/ и ЧХ е влизал в крайния резултат за прием в СМГ но по неизвестна за мен причина са го изключили!
И аз мисля че ЧХ е много по–трудно състезание от СМТ.

*

KOD

Задача 9 за 8 клас е объркана.

Прибрах се, погледнах задачата - не е объркана за мен.
Въпрос на дървена философия е, че една карта с бял гръб може да има друга черна страна, на която е написано естественото число.
Разбира се, задачата можеше да бъде по-точно формулирана и да е казано, че на лицето има естествено число, а гърбът е или бял или черен, но... в крайна сметка всеки 14-годишен трябва да прецени, че цвета е логично да се сменя само на гърба и при даден бял гръб няма възможност предната страна с естественото число да е черна.

*

Неактивен maria.simeonova

  • 4
  • Пол: Жена
На 11 задача според нас отговорът трябва да е 59, синът ги е изброил всичките? Наистина ли е 48