0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

ХVII Софийски математически турнир - СМТ - 7 ноември 2015, събота - 11  часа


Официална страница


Софийски математически турнир е индивидуално градско състезание, отворено за всички желаещи да участват ученици от 1-ви до 8-ми клас.
Турнирът е важна крачка към приема в СМГ след 4-ти клас, защото е едно от 3-те, на чиято база се образува предварителния рейтинг на кандидатстващите. Това е едно от състезанията с отлична организация, а награждаването на победителите се превръща в запомнящ се празник за малките математици.
Надпреварата се провежда във всяко училище, в което е създадена необходимата организация и в което има повече от 20 ученици, изявили желание за участие.
Броят на задачите за всички класове е 13, като 10 от тях са с избираем отговор ( от 4 възможни), две задачи са със свободен отговор, а тринадесета задача се решава подробно от състезателите.
Времетраенето на състезанието за учениците от І клас е 40 минути (от 11:00 часа до 11:40 часа), а за учениците от ІІ до VІІІ клас е 90 минути (от 11:00 часа до 12:30 часа).
Регламентът на оценяване е следния:
- за верен отговор от първа до десета задача се дават по 5 точки;
- за верен отговор на 11 и 12 задачи се дават по 7 точки, а за грешен или непопълнен отговор се дават 0 точки;
- тринадесета задача при вярно решение се оценява с 10 точки;
- максимален брой точки - 74.
Такса за участие: 7 лева.

Информация, новини, задачи и решения от Софийски Математически Турнир


Задачи и отговори от минали издания на Софийски Математически Турнир - СМТ


Задачи и отговори от СМТ 2015



Резултати от СМТ 2015

Рейтинг Класация за прием в СМГ през 2016 г.


Резултати СМГ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати ПЧМГ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 4 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 8 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 23 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 25 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 34 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 35 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 36 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 54 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 78 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 119 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 122 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 127 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 138 СОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати 145 ОУ - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати ЧОУ Св. Климент Охридски - Софийски Математически Турнир 2015
Резултати Бургас - Софийски Математически Турнир 2015

« Последна редакция: 28.04.2016, 13:03 от КрИс »
Здравейте!

Оказа се, че в Бургас също ще се явяват деца на СМТ и по този повод от вчера разглеждаме задачите от предишните турнири. Всъщност са доста по-лесни от ЧХ, че и от МБГ.
Защо тогава в София участието в него е критерий за прием в СМГ, а не ЧХ например.
Явно и в Бургас е по-известен, защото за другите турнири госпожите нямаха информация въпреки, че училището ни е организатор, а за този турнир госпожата е записала детето преди да разбера, че ще се провежда и в Бургас. Кое го прави толкова популярен и предпочитан?
Питам от чисто любопитство и се извинявам ако въпроса ми не е на място.
И сега се сетих да питам класацията обща ли е или по градове както на ЧХ и ЕК?

*

KOD

Аз също мисля, че в общия случай СМТ е малко по-лесен от ЧХ.
Но самият формат на състезанието е много по-комплексен и близък до този на финалното приемно в СМГ.
Има комбинация от задачи с избираем отговор, задачи с отворен отговор и такива за описване.
И често се оказва, че резултатите от привидно по-лесното състезание не са толкова високи, колкото са били очакванията.
Особено за малки класове, СМТ тренира повече аспекти.

*

KOD

Задача 9 за 8 клас е объркана?
« Последна редакция: 8.11.2015, 08:25 от КрИс »

Защо мислиш така?

*

Неактивен Pi

  • 15
Регламентът тази година има промяна, като за грешен или непопълнен отговор на задача се дават 0 точки.

Ако някой има отговорите за 4 клас моля да ми ги изпрати!  :RTFM:
« Последна редакция: 7.11.2015, 15:57 от Мистър Математика »

Регламентът тази година има промяна, като за грешен или непопълнен отговор на задача се дават 0 точки.
E така вече е честно защото децата мислят що мислят и оставят задачата непопълнена и пак изкарват добър брой точки. :ole :ole :ole
Миналата година моят син беше на награждаването с един негов приятел и той беше решил всички задачи правилно без една и получи бронзов медал а приятеля му беше също решил всички задачи правилно но не беше попълнил един отговор и получи сребърен медал.

Отговорите за 5 клас са:
1-Г
2-Б
3-Г
4-В
5-Б
6-Г
7-А
8-В
9-В
10-Б
11-1109,889 
12-1359
13-АНИ=372, БОБИ=682, ВИКИ=806, ГЕРИ=155

Еха...ако това са отговорите, то щерката е ударила 74 точки :))...зависи от записа на 13-та.

Здравейте!

Оказа се, че в Бургас също ще се явяват деца на СМТ и по този повод от вчера разглеждаме задачите от предишните турнири. Всъщност са доста по-лесни от ЧХ, че и от МБГ.
Защо тогава в София участието в него е критерий за прием в СМГ, а не ЧХ например.
Явно и в Бургас е по-известен, защото за другите турнири госпожите нямаха информация въпреки, че училището ни е организатор, а за този турнир госпожата е записала детето преди да разбера, че ще се провежда и в Бургас. Кое го прави толкова популярен и предпочитан?
Питам от чисто любопитство и се извинявам ако въпроса ми не е на място.
И сега се сетих да питам класацията обща ли е или по градове както на ЧХ и ЕК?
До преди може би до по миналата година /2013/ и ЧХ е влизал в крайния резултат за прием в СМГ но по неизвестна за мен причина са го изключили!
И аз мисля че ЧХ е много по–трудно състезание от СМТ.

*

KOD

Задача 9 за 8 клас е объркана.

Прибрах се, погледнах задачата - не е объркана за мен.
Въпрос на дървена философия е, че една карта с бял гръб може да има друга черна страна, на която е написано естественото число.
Разбира се, задачата можеше да бъде по-точно формулирана и да е казано, че на лицето има естествено число, а гърбът е или бял или черен, но... в крайна сметка всеки 14-годишен трябва да прецени, че цвета е логично да се сменя само на гърба и при даден бял гръб няма възможност предната страна с естественото число да е черна.

*

Неактивен maria.simeonova

  • 4
  • Пол: Жена
На 11 задача според нас отговорът трябва да е 59, синът ги е изброил всичките? Наистина ли е 48


*

Неактивен Neda

  • 167
Мисля, че има грешка в отговора на 12-та задача за 6-ти клас. Трябва да бъде 7, а не 11.
Дано организаторите да забележат. На кой мейл може да им се пише?
« Последна редакция: 7.11.2015, 16:48 от Neda »

За да ви олесня и да не се ровите по хиляда сайта ви нанесох отговорите от 2 до 7 клас тук :wink:
2. клас
1 Г
2 Г 
3 В
4 Б
5 Б
6 В
7 А
8 В
9 Б
10 А
11 18
12 4
13 а) Сашо - 8, Иво - 5
    б) 19
    в) 2
3. клас
1 Б
2 В
3 В
4 Г
5 В
6 А
7 Б
8 В
9 А
10 Б
11 710
12 7
13 22 лв.
4. клас
1 Б
2 А
3 Б
4 В
5 Г
6 Б
7 В
8 Г
9 В
10 Г
11 9
12 33
13 I кутия - 22
     II кутия - 14
     III кутия - 12
5. клас
1 Г
2 Б
3 Г
4 В
5 Б
6 Г
7 А
8 В
9 В
10 Б
11 1109,889
12 1359
13 Ани - 372
     Боби - 682
     Вики - 806
     Гери - 155
6. клас
1 В
2 В
3 А
4 Б
5 А
6 Б
7 А
8 Г
9 В
10 Б
11 48
12 11
13 а) 54 км/ч и 90 км/ч
     б) 400 м, 16 сек
7. клас
1 А
2 Б
3 Г
4 А
5 А
6 Г
7 В
8 Г
9 Б
10 Б
11 12
12 94
13 а) 1 000 000
    б) А – В = (n – 4)2
    в) 4
    г) 13

Мисля, че има грешка в отговора на 12-та задача за 6-ти клас. Трябва да бъде 7, а не 11.
Дано организаторите да забележат. На кой мейл може да им се пише?
Аз също съм на мнение, че верният оговор е 7.

Относно 11 зад за 6клас, синът ми смята, че се решава чрез медианта.
a/b<a+c/b+d<c/d
И отговора е 7.
3 момчета и 4 момичета



Моля, простете невежеството ми , но може ли някой да ми каже как на 11 задача за 4 клас се получава отговор 9 ?

Предварително благодаря и лека вечер...
:)

*

Неактивен Pi

  • 15
Моля, простете невежеството ми , но може ли някой да ми каже как на 11 задача за 4 клас се получава отговор 9 ?

Предварително благодаря и лека вечер...
:)

Според моето дете се решава така:
ч   н   н   н   н   н   н   н   н   н   н   н   ч
н   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   н
н   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   н
н   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   ч   н
ч   н   н   н   н   н   н   н   н   н   н   н   ч

37 четни - 28 нечетни = 9

много благодаря.... изложих се  :) :)

Някой може ли да ме ориентира дали 55 точки е добър резултатат :afro:?

Някой може ли да ме ориентира дали 55 точки е добър резултатат :afro:?
Не особено.
В първите няколко стотин, може да са 100, може да са и 300+, зависи от класа и сложността.
Отвори класиранията за последните години за съответния клас и ще се ориентираш, но само горе-долу.

Някой може ли да ме ориентира дали 55 точки е добър резултатат :afro:?
Трудно е да се каже, зависи от класа :) Ако тези 55 точки са на доста трудна тема, ще е ок за награда, иначе...
Според мен СМТ е най -най- лесното състезание от всичките (това не пречи синът ми да е оплескал 2 задачи след доста хубавото представяне на ЧХ, но това си му е слабост, на лесните задачи бърза и прави идотски грешки) . Като пиша всички, имам предвид тези, с които съм запозната до трети клас - ЧХ, КМС, ВМС, Мат. без граници, Московска олимпиада за малки ученици, ЕК, Салабашев, Хитър Петър и Шуменското "Кирил Попов".
Та с едно изречение - сигурно 55 е добър резултат, но надали ще стигне за медал и/или грамота.

В 6 клас е променен отговора на 12 задача на 7.

*

Неактивен desi_kasabova

  • 1
  • Пол: Жена
Здр,знае ли някой кога ще обявят резултати

*

KOD

До края на другата седмица според мен

*

KOD

В 1-ви пост на темата са добавени резултати от СМТ 2015 от 127, 138 СОУ и ЧОУ Св. Климент Охридски

*

Неактивен petsata

  • 6
  • сеткомец
До края на другата седмица според мен
Здравейте,
Каква е процедурата ако даден участник има резултат, който му отрежда място да получи награда? От самото училище ли уведомяват или трябва да се проверява в сайта на СМБ?

Здравейте!

Така както в моите очи СМТ изглеждаше едно от най-лесните състезания, така съм шокирана от ниските резултати от досега обявените. Гледам втори клас, разбира се, защото моят участник е в тази възраст.
Като видях трите му грешки от недоглеждане на условието и подмяна на числото в едната задача /както винаги прави защото не пише на чернова/ се възмутих, че пак не е внимавал и си е направил традиционните грешки на лесни задачи, защото като решава задачата в главата си без да я напише на лист няма как да провери най-малкото дали решава с числата дадени в условието. Обаче като гледам излезлите резултати съм много изненадана. Трудно ми е да преценя сложността на задачите за втори клас, но според вас трудни ли са наистина. Че то ако моя все пак пишейки директно на бланката за отговори е успял да опише как е получил отговорите /иначе са верни/ на 13 задача и му дадат 10-те точки за нея ще излезе с втори резултат от обявените до момента за възрастовата му група.
Обявените протоколи за съответните училища окончателни ли са или е възможно да има корекции. Четири столични училища с такива резултати са голяма изненада за мен.

Здравейте!

Така както в моите очи СМТ изглеждаше едно от най-лесните състезания, така съм шокирана от ниските резултати от досега обявените. Гледам втори клас, разбира се, защото моят участник е в тази възраст.
Като видях трите му грешки от недоглеждане на условието и подмяна на числото в едната задача /както винаги прави защото не пише на чернова/ се възмутих, че пак не е внимавал и си е направил традиционните грешки на лесни задачи, защото като решава задачата в главата си без да я напише на лист няма как да провери най-малкото дали решава с числата дадени в условието. Обаче като гледам излезлите резултати съм много изненадана. Трудно ми е да преценя сложността на задачите за втори клас, но според вас трудни ли са наистина. Че то ако моя все пак пишейки директно на бланката за отговори е успял да опише как е получил отговорите /иначе са верни/ на 13 задача и му дадат 10-те точки за нея ще излезе с втори резултат от обявените до момента за възрастовата му група.
Обявените протоколи за съответните училища окончателни ли са или е възможно да има корекции. Четири столични училища с такива резултати са голяма изненада за мен.
Най-добре разгледай класирания от предишни години и ще се ориентираш. Най-често резултати от 65 точки нагоре са в наградите, от 50 нагоре са в първите няколко стотин. Зависи и от конкретната сложност. Но излезлите до момента резултати са малко за изводи. Предполагам, че са се явили над 1000 деца от 2 клас.

*

Неактивен aforac

  • 1
  • Пол: Жена
Здравейте, някой има ли представа,  има ли срок , в който ще бъдат обявени резултатите и от останалите училища

Детето ми се явява втора година на състезанията за първи клас, личното ми мнение е, че задачите на този СМТ, 1 клас си бяха труднички за деца на тази възраст. Отделно само 40мин. за зад. с тази сложност са си малко. 10 зад. на мен ми отне поне 5мин. да я осмисля. Вторият пример на 8 зад. не е решаван в училище. С взетия материал, може да се съобрази, но си е трудничка зад. Синът ми я нарича рачешка, решавал я е само в Академията. 3 зад. със симетрията, предполагам единици са направили правилно втория пример. Гледам резултатите, които са излезли, 1клас, нисички са, сравнение с миналата година.
 Предполагам тенденцията е на увеличаване на сложността на задачите и награждаване на наистина изявилите се.
Говорих с учител по математика в училище, относно зад. за 1 клас, беше шокиран от сложността, да кажем възмутен.
Чакам и аз с нетърпение резултатите.

Прегледах зад. за втори клас, не съм запозната със същите от минали турнири, но тези не ми се сториха много сложни.
« Последна редакция: 11.11.2015, 14:46 от Дора »

Резултати от СМТ на 36 СОУ "Максим Горки"
http://www.36sou.com/systezania_bg.html

*

KOD

В 1-ви пост са добавени резултати от ПЧМГ и 54 СОУ

Знаете ли дали 125-то обявяват резултатите в интернет?


Знаете ли дали 125-то обявяват резултатите в интернет?
Досега не са го правили.

Знаете ли кой проверява работите от СМТ?
Преподавателите от училището, в което се е провел турнира, или от СМБ?
Искам да видя работата на детето, каква е процедурата? Не знам още резултата, но искам да я видя.
Благодаря

Благодаря на отговорилите ми, т.е. за липсата на отговор. Съмнявам се,  никой да не знае.
 Днес смятам да проуча как стои въпроса, но не смятам да го споделям тук.

:-) Не можем да следим непрекъснато форумите. Все пак сме хора и имаме семейства. Аз съм разглеждала работата на детето си. В училището, където се е явило, би трябвало да може. Не си спомням обаче, дали ги съхраняваха при тях или след определен период от време (примерно седмица) не ги препращат на друго място. Помня само, че имаше срок, в който можеше да се види - 5 дни. Беше си написано на разпечатките с резултатите, изнесени в училището.

Аз също съм разглеждала работата на дъщеря си - седмица след излизането на резултатите - в училището в което се яви. При нас нямаше публикуван срок, нямаше дори съобщение, че могат да се разглеждат. Отидох при директорката и попитах и бях препратена при зам. директора по учебната част, който ми даде да я разгледам.

Благодаря за отговорите.
 Работите от СМТ не се проверяват от организаторите, а от училищата, провели състезанието. Училищата изпращат резултатите на децата с над 50% успеваемост, на организаторите, за да ги публикуват в общата класация.
Работите от Коледното и Великденското се проверяват от организаторите.
Видях работата на детето, в училището.

*

Неактивен maibg

  • 16
Излезли са резултатите и от 107 ОУ. Не съм погледнала дали някой ги е публикувал по-нагоре.
http://www.107ou.com/

В Бургас има също публикувани резултати от СМТ
/въпреки че тези с най-високите резултати в протоколите - не се виждат   :rolleyes:/
http://brmiladinovi.eu/blog/


Кога се очаква да излезе обобщената класация? Знаете ли първите колко деца са с награди? Нашият първокласник е с 62 точки и се чудя дали има шанс да се класира.

Миналата година СМТ беше на 08.11, обобщената класация излезе на 20.11. Надявам се, до края на седмицата да я видим. Зависи какво ще решат организаторите за наградите, кои деца с колко точки. Миналата година на Великденското състезание, 1 клас, имаше 3ма или 5ма медалисти, не помня точно, останалите с добри резултати бяха отличени с грамота. Сравнявам с Великденското от миналата година, защото и тогава резултатите не бяха високи, по-скоро единици имаха такива. Организаторите на СМТ и Великденското са различни, следователно не се знае какво ще решат.

Аз друго си мисля, традиционно Коледното и Великденското са с по-трудни задачи, тази година поне за 1 клас, СМТ си бяха трудни задачките, не ми се мисли какво ще бъде на Коледното, ако трябва да се спази традицията, в смисъл: зад. от Коледното са по-трудни от СМТ.

Говорих с няколко математици, докато открия кой проверява работите, идеята на трудните зад. за първи клас е поради големия интерес последните години към математиката, да се видят децата с интерес към математиката. Написах интерес, не способности, знаем, че за вторите се иска повече време и се доказват в по-горни класове. Ясно е, че без допълнителни занимания, трудно някое дете би решило повечето задачи/визирам първи клас/
« Последна редакция: 16.11.2015, 15:46 от Дора »

*

Неактивен zgn

  • 8
  • Пол: Жена
Moето първокласниче е с 63 точни,но като гледам само в 145-то ,колко деца са с повече,ме съмнява да има награда.Аз съм доволна все пак де,защото му е за първи път,а досега не е и решавал такива задачи.

обобщено класиране :
https://smbsofiagrad.wordpress.com/

*

KOD


Здравейте,
Някой да е успял види работата на детето си от съзтезаващите се в СМГ? Знаете ли, дали в регламента има такава възможност?
Благодаря предварително за отговора.

*

Неактивен Neda

  • 167
На сайта на организаторите е публикувана информация за награждаването - 10/12/2015 от 13.00 часа

Здравейте! Наградите грамоти ли ще бъдат? До колкото разбирам от прочетеното по-горе за най-високите резултати се дават медали, а на останалите деца грамоти (моето дете е в 1-ви клас и има 66т. и влиза в класацията за награждаване, но реално е 7-ми резултат).
« Последна редакция: 22.11.2015, 12:07 от kami13 »

Здравейте! Наградите грамоти ли ще бъдат? До колкото разбирам от прочетеното по-горе за най-високите резултати се дават медали, а на останалите деца грамоти (моето дете е в 1-ви клас и има 66т. и влиза в класацията за награждаване, но реално е 7-ми резултат).
Грамота и медал, във вашия случай бронзов, честито/ 66 т. са последните от наградените за първи клас/. Има си награждаване в Еврейския дом
« Последна редакция: 2.12.2015, 13:21 от Дора »

*

Неактивен Victoria

  • 2
  • Пол: Жена
Здравейте,
Как да постъпя в случай, че училището, в което учи детето ми няма да вземе участие в СМТ? Може ли въпреки това да се яви и по какъв начин?
Предварително благодаря!

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Здравейте,
Как да постъпя в случай, че училището, в което учи детето ми няма да вземе участие в СМТ? Може ли въпреки това да се яви и по какъв начин?
Предварително благодаря!

Разбира се може, малко училища се наемат с организирането.

Тази година, състезанието ще се проведе на 19 ноември.
Все още не са обявени детайли - в кои училища ще се проведе и кога ще е записването.
До няколко седмици тази информация ще е известна и ще е налична във форума ни - там ще е описано кога и къде трябва да запишете детето.

*

Неактивен Victoria

  • 2
  • Пол: Жена
Разбира се може, малко училища се наемат с организирането.

Тази година, състезанието ще се проведе на 19 ноември.
Все още не са обявени детайли - в кои училища ще се проведе и кога ще е записването.
До няколко седмици тази информация ще е известна и ще е налична във форума ни - там ще е описано кога и къде трябва да запишете детето.


Много Ви благодаря! Ще следя сайта отблизо!