0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #84 -: 19.03.2016, 22:40 »
Наистина няма как да четат условията на първокласниците, докато в стаята решават и по-големи деца.
Виж, ако състезанието се провежда в училището на децата, и там решат да ги "подпомогнат", това е друга тема. Със сигурност се случва и тук, но не е предвидено да е така.

Никой не ги "подпомага" децата. 1ви и 2ри клас решават едни и същи задачи в цяла Австрия и на първи клас улсовията се четат. А по въпроса дали са подготвени, мога да кажа само че има деца от 1ви клас, които изкарват максималния брой точки и като цяло няма голяма разлика в резултатите на 1ви и 2ри клас.
А участниците в състезанието, според сайта, са над 100 000.
« Последна редакция: 19.03.2016, 23:14 от КрИс »
*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #85 -: 19.03.2016, 22:51 »
Е,ние сме в България и първо ще се научим да четем и чак тогава ще ходим по "състезания". Не мога да повярвам накъде отива истерията "Математически състезания"  :).

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #86 -: 19.03.2016, 22:54 »
Никой не ги "подпомага" децата. 1ви и 2ри клас решават едни и същи задачи в цяла Австрия и на първи клас улсовията се четат. А по въпроса дали са подготвени, мога да кажа само че има деца от 1ви клас, които изкарват максималния брой точки и като цяло няма голяма разлика в резултатите на 1ви и 2ри клас.
А участниците в състезанието, според сайта, са над 100 000.
Е как да не ги подпомагат, като дори четенето е такова. Нали се сещаш, че част от трудността при първокласниците идва именно от прочитане на условието и осмисляне на прочетеното, което е част от състезателния елемент. Може пък в Австрия да има друг регламент.

*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #87 -: 19.03.2016, 22:59 »
Ами не са еднакви. Синът ми видя Руските и откри само 10 еднакви (от 30)с днешните решавани от него .
« Последна редакция: 19.03.2016, 23:03 от Деска »

*

Неактивен dandikostova

  • 5
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #88 -: 19.03.2016, 23:06 »
Аз лично смятам, че дете, което не може да си прочете само условията, не е готово за подобно участие. Може би затова доскоро нямаше тема за първи клас на това състезание. А и родителите, че и учителите, трябва да са наясно с възможностите на децата, когато ги записват за участие.
Какво ли не прави високият родителски интерес. Състезанията стават все повече и повече,а възрастта на участниците - все по-ниска.
Да, за пръв път пиша във форум и не съм много наясно. То, като се замисля, и от математически състезания понятие си нямам.

Достатъчно сте наясно, че състезанията не се организират от родителите. О! Да! Високият родителски интерес! Не сте съвсем наясно! Сарказъм нали?!
Не става въпрос за това какво мислите Вие. Коментираме конкретно математическо състезание. Децата ни как са се справили с него. Нека си коментираме на воля. Нямам желание да споря с вас. Интересува ме нещо, което ще стане ясно след около месец.

*

Неактивен 450

  • 26
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #89 -: 19.03.2016, 23:09 »
По спора, познат 7 класник чудесно решава задачите си, когато му прочета условието аз. Остане ли сам, дори чертежа трудно си прави. За 1 клас изобщо не става дума. Сричащо дете няма как да прочети и усмисли 19 задачи за 1 час пък и да ги реши правилно. Пусках детето си миналата година, само защото четеше чудесно и се справяше сама. При нашите условия, където в една стая бяха от 1,2 3 и 4 клас няма как да стане да се четат задачите на 1клас. Достатъчно беше, че едно дете плачеше жално преди да влезе в стаята, а и докато затваряха вратата още подсмърчаше само на първия чин.
Къде гледате руските задачи?

*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #90 -: 19.03.2016, 23:14 »
Интересува ме нещо, което ще стане ясно след около месец.

Свиквайте занапред. Досега са ви давали задачите просто защото не са спазвали регламента. ЕК си е пилене на нерви ,но 1вия път само .Иначе да ,знам какво е в 4ти клас да не можеш да видиш задачите и какво е направило детето ,ама ей на оживяхме. :))) Та по-спокойно и без квалификации!

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #91 -: 19.03.2016, 23:16 »
Достатъчно сте наясно, че състезанията не се организират от родителите. О! Да! Високият родителски интерес!
Достатъчно съм наясно защо броят на състезанията расте, а възрастовата граница - пада.
Никъде не твърдя, че състезанията се организират от родителите.
Използвах думите " висок родителски интерес", защото " болни родителски амбиции" звучи грозно.
Следя състезанията близо десет години и виждам какво, как и защо се случва. Особено при децата в начална степен.
И да. Не е важно какво мисля аз. Важното е, че местните организатори мислят като мен - задачите не се четат на първокласниците. Правила. Какво да правиш.

*

Неактивен dandikostova

  • 5
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #92 -: 19.03.2016, 23:25 »
Свиквайте занапред. Досега са ви давали задачите просто защото не са спазвали регламента. ЕК си е пилене на нерви ,но 1вия път само .Иначе да ,знам какво е в 4ти клас да не можеш да видиш задачите и какво е направило детето ,ама ей на оживяхме. :))) Та по-спокойно и без квалификации!

Да, в смисъл преди имахме задачите в същия ден и можехме да видим как се е справил спрямо отговорите, които е дал. Сега нямаме нито задачите, нито отговорите....малко ми е странно и необичайно. Ще оживеем, но ме човърка.

*

KOD

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #93 -: 19.03.2016, 23:26 »
Драги участници,
Не ми разваляйте лондонския уикенд и не си мерете инструментите моля.
Не забравяйте, целта на този форум е да е полезен за всички участници, а не да се пълни с безсмислени дрязги.
Глупаво е да трябва да трия 80% от последните постове в опит да върна темата на мястото й.

Имайте милост, отивам да хапна в пъба до хотела, нека след няколко часа да няма постове за триене, а полезна информация за задачи, решения и резултати от Кенгуруто.

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #94 -: 19.03.2016, 23:42 »
Ами, те състезанията не са задължителни. И не са училищно контролно.
Като не си подготвен, не ходиш. Като не можеш да четеш, а задачите са текстови - също.
Не е работа на квестора да чете условията на задачите, нито да дава обяснения по тях.
Как си представяте, че ще стане?
Към всеки първокласник да е прикрепен един квестор, че да му чете условията?
Или да им ги четат бавничко на глас, докато децата от горните класове, разпределени в същата стая се опитват да решават?
До момента съм видяла пет протокола от днешното състезание. Не изглеждаше децата в челото да са имали някакви затруднения с четенето.
Да ми дадете пример с конкретна страна и училище в което това е приложено за днешното състезание?
Абсолютно съгласна с Дидева.
Състезанията не са задължителни и математиката не е за всеки. За отлично представяне на състезания се изискват съвкупност от качества, и едно от тях е четене с разбиране.
Четенето на задачи е нарушение на правилата и подсказване.
Щом децата ви в първи клас не могат да четат да не ходят по състезания.
За протокола, моето е първи клас.
Изрично го питах дали всичко е било коректно и точно: да не им четат условия, да не им попълват бланките, да ни им дават разяснения и т.н. Това е състезание, не училищно контролно.
Знам само, че 16зад. била уж лесна, но имало уловка, не знам условието. Обикновено помни на повечето условията, но утре ще го разпитам и споделя.
Кога излизаха резултатите?

Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #95 -: 20.03.2016, 08:59 »
Още един вариант за отговорите за 6 клас.
1   c
2   e
3   a
4   c
5   e
6   b
7   d
8   d
9   d
10   c
11   b
12   a
13   c
14   c
15   a
16   b
17   a
18   d
19   a
20   c
21   d
22   b
23   d
24   b
25   b
26   d
27   d
28   e
29   c
30   c


Не съм съгласен относно 30 задача.  С доста усилия успях да си я спомня. Тя гласи:

С 6 различни цифри са образувани 2 трицифрени числа. Първата цифра на второто е 2 пъти по-голяма от последната цифра на първото. Намерете възможно най-малкият сбор на двете числа.

На пръв поглед решението е очевидно. Първите цифри на числата трябва да са възможно най-малки, т.е. първата цифра на второто число е 2, а последната цифра на първото е 1. Най-малката останала цифра за първа цифра на първото число е 3. За цифри на десетиците на двете числа остават най-малки 0 и 4, а за последна цифра на второто остава 5. Така получаваме 301+245=546 (отг. C)

Но има и друг вариант. Ако първата цифра на второто число е 4, а последната цифра на първото е 2, погава първата цифра на първото число ще е 1, цифрите на десетиците ще са 0 и 3, а последната цифра на второто число ще е 5. Така се получава по-малък сбор 132+405=537-отг.Е

Отбелязвам това защото и аз се бях объркал по същия начин и в последния момент се сетих за другия отговор.
« Последна редакция: 20.03.2016, 09:03 от donitodorov »

*

Неактивен Деска

  • 33
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #96 -: 20.03.2016, 09:42 »
donitodorov, благодаря за условието и решението на 30 задача . Поне за нея чуденката му отпада!

*

Неактивен samsung

  • 5
  • Пол: Мъж
Re: Европейско Кенгуру 2016
« Отговор #97 -: 20.03.2016, 10:09 »
Haпълнo пpeдпoлaгaeми oтгoвopи зa тeмa 7-8 ĸлac:1-С  2-А  3-С  4-D  5-В  6-А  7-С  8-С  9-В  10-С  11-Е  12-Е  13-С  14-В  15-В16-D  17-D  18-В  19-D  20-В  21-D  22-С  23-Е  24-С  25-В  26-С  27-А  28-D  29-В  30-D Някакви коментари ?