0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Национални Математически Класации за 5 - 12 клас през 2016 / 2017 година



1. Национална класация от математически състезания за 5 и 6 клас
Тя ще включва резултати и рейтинги на ученици от цяла България в 5 или 6 клас от 8 състезания:
1. Хитър Петър, Габрово;
2. Черноризец Храбър;
3. Иван Салабашев
4. Областен кръг на Олимпиада по математика;
5. Пролетни Математически Състезания - ПМС;
6. Математическо състезание Академик Кирил Попов, Шумен;
7. Състезание на ПЧМГ - Математически Предизвикателства;
8. Национално Математическо състезание (Европейско Кенгуру - национален кръг)


Класацията ще предлага общ рейтинг - Рейтинг 1 от проведените състезания като се отчитат всички състезания без едно, на което ученикът не се е явил. Тоест, ако от 7 състезания се е явил на 6, а на седмото не е - ще се отчита резултата от 6-те състезания. Ако от 7 се е явил на 4, ще се изключи само 1 състезание и рейтингът ще бъде сметнат на база на 6 състезания, с включването на две нули на местата на 5-то и 6-то състезание, на които ученикът не се е явил. Ще бъде изключено само седмо. Ако ученикът се е явил на всички състезания, включени в класацията, то Р1 ще отчита всички резултати - няма да бъде изключвано никое състезание!



2. Национална класация от математически състезания за 7, 8, 9, 10, 11 и 12 клас
Национална класация за по-големите ученици.
Ще включва резултати на участници от цяла България от следните състезания от годишния календар:
1. Есенен Математически Турнир - ЕМТ;
2. Зимни Математически Състезания - ЗМС;
3. Пролетни Математически Състезания - ПМС;
4. Областен кръг на Национална Олимпиада по Математика;
5. Национален кръг на Олимпиада по Математика;
6. Черноризец Храбър
7. Иван Салабашев;
8. Национално Математическо състезание (Европейско Кенгуру - национален кръг)


Класацията ще предлага два рейтинга:
Р1 - Общ рейтинг от всички включени в класацията състезания;
Р2 за 7 и 8 клас - Сбор на точките, получени на ЗМС, ПМС и Олимпиада по математика - Национален кръг;
Р2 за 9, 10, 11 и 12 клас - Рейтинг само от следните състезания - ЕМТ, ЗМС, ПМС, Олимпиада по математика - Национален кръг
*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Въведени са резултатите от Хитър Петър в националната класация по математика за 5 и 6 клас.

Вижте класацията за 5 клас
Вижте класацията за 6 клас

Привет,
не намерих друга тема, затова пускам нова.
Гледам класацията за 6ти клас и нещо не ми изглежда, както трябва с логиката в момента, когато участват резултати от 2 състезания.
Ако 1 дете се е явило само на 1 от 2те състезания проведени до момента (ХП и ЧХ) излиза по-напред, защото в класацията участва само с 1 състезание. Така се получава, че дете участвало на двете състезания отива доста по-назад, заради това, че е участвало на 2 и съответно класацията му формира рейтинг от резултатите от двете.

Без да набеждавам конкретните деца (избрах ги произволно за да илюстрирам), за пример ще дам №100, с резултат от ХП 0т и от ЧХ 106т (75.9), и №200 с резултат от ХП 43т (51.2) и от ЧХ 122т.(87.2). Второто дете е с по-добър резултат, но заради рейтинг 1 (69,20) осреднен от двете състезания е под №200, а първото е №100, защото е с по-голям рейтинг 1 (75,89) формиран само от 1 състезание.
Такива примери има много, но изопачават класацията, като показва доста деца изкуствено напред или назад.

За да бъде обективно и справедливо, аз лично смятам, че при формирането на Рейтинг 1 трябва да се отчитат всички състезания или ако има амнистия за 1 състезание, то тя да е за всички, а не само за неявилите се: 
- ако класацията изключва едно състезание, то трябва да изключва тези с 0 резултат от едното (както сега на децата поради неявяване), но и по-ниския резултат на децата, явили се на двете състезания.
- алтернативно, да участват резултатите от всички състезания от избраните за рейтинга за всички деца, като се включва и 0 поради неявяване. 

Ще се радвам на ползотворна дискусия и корекция. :)
« Последна редакция: 24.11.2016, 17:23 от shrekie »

*

Неактивен Neda

  • 167
Погледни последните 2-3 мнения в темата за Черноризц Храбър. Точно това е обсъдено.
След Салабашев нещата ще се променят, а с всяко следващо състезание още повече ще се наместват.

Мерси.
Това може да се коригира и класацията да е по-реалистична, дори и при 2 или 3 проведени състезания, като толеранса от 1 състезание важи за всички.

Едно състезание толеранс е заложено, защото преди 2-3 години, когато обсъждахме тези класации, имаше състезания като ХП (беше само в Габрово), които се провеждаха на малко места.
Едно е да не се си се явил на състезание поради някаква причина, друго е да си се явил и да имаш точки, но мама да не я устройват.

Тук не става дума дали те устройва резултата или не, а да са заложени еднакви принципи изначално в калкулацията и логиката.
В противен случай тази изкривена класация, не носи на никаква инфо преди края на учебната година. С всяко състезание ще се намества, но пак няма да е реална. 

Чудесно е да има толеранс, но не се представя обективно ситуацията към този момент, когато важи за едни, защото не са се явили, а не за други, които са се явили. Този двоен стандарт не води до нищо смислено.

Тази класация не е официална и никой не е задължен да я ползва. Направете си ваша, която да ви дава обективни резултати.

Що за поведение е това?
Не мога да разбера какъв ви е проблема, че съм изразила мнение с цел подобряване на настоящата (макар и неофициална) класация, за да показва обективно резултатите на ВСИЧКИ деца ПРЕЗ цялата учебна година, а не само в края и.

Какъв е смисъла да има класация, която не се ползва текуущо през година? Нима не е това идеята да има реална снимка след дадено състезание? По-добре в такъв случай да се махне Р1, до приключване на годината и да останат само резултатите от съответните състезания.
« Последна редакция: 25.11.2016, 17:54 от shrekie »

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
В класацията са въведени резултати от Черноризец Храбър и Есенен Математически турнир

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Тук не става дума дали те устройва резултата или не, а да са заложени еднакви принципи изначално в калкулацията и логиката.

Има логика.
Трябва да го обмисля, към момента съм съгласен, че по-адекватна оценка и еднакъв критерий ще има ако правилото се промени на отпадане на най-слабия резултат, независимо дали той е 0 или не.

Благодаря за предложението!


Искам няколко дни да го обмисля, дали няма да ми хрумне нещо нередно в този метод, което да дообсъдим тук и ще отделя време за реализацията му и промяната на логиката за формиране на рейтинг

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Здравейте,
Предложената промяна е приета и активирана.

В изчисляването на Рейтинг 1 зая 5 и 6 клас е променено:

Рейтинг 1 - Рейтинг от проведените състезания като се отчитат всички състезания без едно, на което ученикът е получил най-слаб резултат.

Тоест, от рейтинга на всеки ученик се изключва едно от проведените състезания, независимо дали се е явил на него или има най-слаб резултат спрямо представянията му на другите проведени състезания.


Моля, огледайте новия рейтинг и ако забележите грешки и неточности в изчислението му - сигнализирайте тук.


Благодаря Код.  :wink:
Мисля, че така всичко си идва на мястото и класацията вече показва реална моментна снимка на резултатите на децата, а не само в края на годината.

Здравейте, абсолютно съм съгласна със Shrekie. Благодаря за преобразената класация! Детето се предвижи с почти 340 места напред, което вече ми изглежда реално. Иначе, не беше достатъчно справедлива класацията и на пратика я поглеждахме след последното състезание за учебната година.

А за четвърти клас, някой не му ли се занимава с подобна дейност:)?

За 4 клас също имаме класация(само за София),но е публикувана в една затворена група във фейсбук.

Супер , ама не сме от София .. Ще бъде интересно, ако има за всички четвъртокласници.

Моля в класацията на 5 клас на дъщеря ми Александра Николаева Атанасова 107 ОУ да бъдат добавени точките-82 от състезанието Черноризец Храбър.
Явила се е в 125 училище.
Благодаря предварително.

разбрах от къде идва разминаването..дъщеря ми фигурира в класацията за 5 клас два пъти:веднъж като Александра Атанасова и веднъж като Александра Николаева Атанасова. Точките й от ЧХ и ИС са нанесени съответно на единия и другия номер.
Моля за обединяване на резултатите.В 107 ОУ следим рейтинга на децата заради условията за участие в математическата им школа.
Благодаря предварително

*

Неактивен misisf

  • 4
  • Пол: Жена
Здравейте, какво е необходимо да направя за да фигурира синът ми в класацията. Миналата година го имаше, тази година участва почти във всички състезания но не го намирам в класацията. Ученик е в 107-мо училище в София.

*

Неактивен gorogoro

  • 4
  • Пол: Мъж
За 4 клас също имаме класация(само за София),но е публикувана в една затворена група във фейсбук.
Може ли да станем членове на тази група?

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Здравейте, какво е необходимо да направя за да фигурира синът ми в класацията. Миналата година го имаше, тази година участва почти във всички състезания но не го намирам в класацията. Ученик е в 107-мо училище в София.

За начало кажете името му и резултатите от проведените състезания.

*

Неактивен maria77bg

  • 90
  • Пол: Жена
Може ли да станем членове на тази група?
Разбира се!
Групата се казва Прием в СМГ 2016-'17 г след IV клас. Заповядайте!

*

Неактивен gorogoro

  • 4
  • Пол: Мъж
Разбира се!
Групата се казва Прием в СМГ 2016-'17 г след IV клас. Заповядайте!
Благодаря за приема в групата. Как мога да открия класацията за 4-ти клас?

*

Неактивен maria77bg

  • 90
  • Пол: Жена
Благодаря за приема в групата. Как мога да открия класацията за 4-ти клас?
Разгледайте публикациите след като излязоха резултатите от пробния в СМГ  (9.12.2016) или пробвайте така:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MN4qZdPqr4d_OW2YcORU3a2JuDy53XsHwadcYqlKmPU/htmlview
В този вариант не са добавени всички резултати от ИС, но те вече са без значение, въпреки че за коректност съм ги отразила при мен.
« Последна редакция: 6.01.2017, 15:42 от maria77bg »

*

Неактивен gorogoro

  • 4
  • Пол: Мъж
Разгледайте публикациите след като излязоха резултатите от пробния в СМГ  (9.12.2016) или пробвайте така:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1MN4qZdPqr4d_OW2YcORU3a2JuDy53XsHwadcYqlKmPU/htmlview
В този вариант не са добавени всички резултати от ИС, но те вече са без значение, въпреки че за коректност съм ги отразила при мен.
Благодаря

*

Неактивен Емилия

  • 3
  • Пол: Жена
Здравейте,моля да коригирате точките на сина ми Георги Любенов от 8 клас от ТУЕС на ЗМТ и ЕМТ има по 6 точки.Благодаря Ви предварително.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Нанесени са, но има дублиране на имената.
Благодаря за забележката, резултатите са обединени вече.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Добавени са резултати от Пролетни Математически Състезания 2017 и Национален круг на Олимпиада по Математика 2017.

Повече подробности

*

Неактивен stmar

  • 13
  • Пол: Мъж
Разглеждах рейтинг 2 при 7 клас и се затрудних да установя как се определя този коефициент.  Все пак според мен той е сбор от точките, получени на ЗМС и НОМ. Въпросът ми е тогава защо участват и ЕМТ. Ако се вземе в предвид и ЕМТ то Валери Ванков ще се окаже на второ място при така формиращите се коефициенти, и ще настъпят малки размествания сред останалите участници... А може би аз нещо се заблуждавам?

Разглеждах рейтинг 2 при 7 клас и се затрудних да установя как се определя този коефициент.  Все пак според мен той е сбор от точките, получени на ЗМС и НОМ. Въпросът ми е тогава защо участват и ЕМТ. Ако се вземе в предвид и ЕМТ то Валери Ванков ще се окаже на второ място при така формиращите се коефициенти, и ще настъпят малки размествания сред останалите участници... А може би аз нещо се заблуждавам?
Както е написано в самия рейтинг.
Р 2 за 7 и 8 клас - Сбор на точките, получени на ЗМС, ПМС и Олимпиада по математика - Национален кръг.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Разглеждах рейтинг 2 при 7 клас и се затрудних да установя как се определя този коефициент.  Все пак според мен той е сбор от точките, получени на ЗМС и НОМ. Въпросът ми е тогава защо участват и ЕМТ. Ако се вземе в предвид и ЕМТ то Валери Ванков ще се окаже на второ място при така формиращите се коефициенти, и ще настъпят малки размествания сред останалите участници... А може би аз нещо се заблуждавам?

За да няма затруднения, в класацията има линк към секция с обяснения...
http://alekdimitrov.com/klasacii/2016-2017/defb.asp?cls=7#description

ЕМТ не е състезание, от което зависи участие в международен турнир в 7 и 8 клас и няма причина да бъде включвано в рейтинг 2 за тези 2 класа. То е такова само за 9 - 12 клас.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Резултатите от провелия се наскоро математически турнир Академик Кирил Попов са нанесени в националните класации на математиците от 5 и 6 клас.

Вижте текуща класация по математика:

5 клас

6 клас

Здравейте! Състезанието на ПЧМГ ще бъде ли включено в класациите за миналата година за 5-6 клас? 

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Трябваше, но... съм забравил :)
Съжалявам за което. Дали ще го добавя... ами знам ли, не мога да обещая, ако ми дойде пауър тези дни е възможно.


По-важната задача е да обмисля ще ги бъде ли класациите през следващата година, където има 2 неизвестни - ще се публикуват ли резултати и ще имам ли необходимото време да ги поддържам и правя.