0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен imanev

  • 4
  • Пол: Мъж
Склонен да мисля, че може да има пропусната дума във 2-ра задача, т.е.

 ... момичетата са с 4 повече от поканените момчета

Дъщеря ми така е "подходила" като е видяла половинките, но разбира се не е описала защо е доокрасила условието.

Дъщеря ни каза, че е решавала тази задача на курса който посещава. Намерихме я в записките и и условието е с 243 лева, а верните отговори са 12 и 16.
В нашия случай пък, тя е стигнала до сметката, че децата са 27, но не си направила труда да смята т.к. помнила отговора и го записала директно, но 12 и 16 прави 28 деца :-)
Да са живи и здрави и да се надяваме, че ще си признаят грешката и ще броят задачата за вярна на всички деца.
*

Неактивен bilyananacheva

  • 13
  • Пол: Жена
Склонен да мисля, че може да има пропусната дума във 2-ра задача, т.е.

 ... момичетата са с 4 повече от поканените момчета

Дъщеря ми така е "подходила" като е видяла половинките, но разбира се не е описала защо е доокрасила условието.

Моята дъщеря е подходила по същия начин, защото е видяла, че иначе с 27 деца не се получават нещата :-)

*

Неактивен bilyananacheva

  • 13
  • Пол: Жена
Дъщеря ни каза, че е решавала тази задача на курса който посещава. Намерихме я в записките и и условието е с 243 лева, а верните отговори са 12 и 16.
В нашия случай пък, тя е стигнала до сметката, че децата са 27, но не си направила труда да смята т.к. помнила отговора и го записала директно, но 12 и 16 прави 28 деца :-)
Да са живи и здрави и да се надяваме, че ще си признаят грешката и ще броят задачата за вярна на всички деца.

Много е тъжно и жалко това, което пишеш....да дават на олимпиада задачи, които се знаят и някои деца (които ходят на курсове еди си къде...) са ги решавали вече.
Сега, като даваш тази информация, може да кажеш и къде са вашите курсове, поне да знаем къде се правят тези машинации.
То е ясно, че винаги е имало и ще има такива случаи, но ако си мълчим няма да става по-хубаво в бъдеще.

*

Неактивен maria77bg

  • 90
  • Пол: Жена
Много е тъжно и жалко това, което пишеш....да дават на олимпиада задачи, които се знаят и някои деца (които ходят на курсове еди си къде...) са ги решавали вече.
Сега, като даваш тази информация, може да кажеш и къде са вашите курсове, поне да знаем къде се правят тези машинации.
То е ясно, че винаги е имало и ще има такива случаи, но ако си мълчим няма да става по-хубаво в бъдеще.
Тази задача вчера ми я показа приятелка от Варна, с разликата, че празнуващият е Иван и момичетата са с 3 повече от момчетата. Т.е. явно не е някаква нова задача и преподавателите в курса нямат никаква вина, че са показвали как се решават подобни задачи. Жалко е, че се допуска на олимпиада да се даде публикувана задача и още по-лошото е, че са я изменили, така че да стане некоректна.
Върхът на всичко ще бъде ако в критериите запишат, че е вярното решение е да се напише, че няма решение и да се измъкнат от ситуацията. Така на втори кръг ще има максимум 10 деца.
При всички случаи ще е прецедент с броя на участниците във втори кръг - или ще са десетима, или ще са почти всички, защото другите две лесни задачи, едва ли някой е сбъркал.

*

Неактивен Аничка

  • 2
  • Пол: Жена
Задачата за 4-ти клас(2 зад.)и според мен е сгрешена и не само според мен!Решение има ако момичетата са с 3 повече,а не с 4!Кога ще излязат резултатите?

Вариант на задачата може да се намери и в нета с главен герой Сашко.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:sHusRGPWarYJ:www.sou-ivanvazov.eu/wp-content/uploads/2016/01/5.9.Peti-klas-sastezanie-po-matematika.doc+&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg
2004 година

*

Неактивен Аничка

  • 2
  • Пол: Жена
Да решихме задачата !Или парите са 243 лв,а не 234лв или момичетата са с 3 повече, а не с 4!
Но питам аз дали ще дадат така да се каже на децата "служебна победа"?
Решение на задачата
243:9=27
27+1=28(с Краси)
момчета-x
момичета-x+4
x+(x+4)=28
2x=28-4
2x=24
x=24:2=12-момчета
12+4=16 момичета

*

Неактивен maria77bg

  • 90
  • Пол: Жена
Да решихме задачата !Или парите са 243 лв,а не 234лв или момичетата са с 3 повече, а не с 4!
Но питам аз дали ще дадат така да се каже на децата "служебна победа"?
Решение на задачата
243:9=27
27+1=28(с Краси)
момчета-x
момичета-x+4
x+(x+4)=28
2x=28-4
2x=24
x=24:2=12-момчета
12+4=16 момичета
:bravo
Или пък момичетата са с 1 едно повече, или пък с 5. А може и парите да са 189 или 297... Или Краси е от 4б, пък е поканил децата от 4а.
Можем да сътворим хиляди подобни условия, които да имат някакво решение. Чакаме становището на РУО. Ако Ви се пише, пишете на тях, за да има повече сигнали.

*

Неактивен Foreign

  • 11
  • Пол: Жена
На 1 задача за 6 клас в София получих B=3/9, но забравих да го съкратя на 1/3 и не знам дали ще ми отнемат точки  :embarrassed:

*

Неактивен Foreign

  • 11
  • Пол: Жена
Ами във втора задача нещо в условието не ми звучи както трябва, но поправяйки наново всички изчисления, за да получи цели числа, хлапето е получило 24 бр. мъжки костюми и 96 лв за 1 дамски костюм. Втората подточка е под въпрос какво е условието, но той е решил, че дамските костюми са с 50% по-малко от мъжките, изхождайки от изчислението, че от 16 до 24 има още 50% от 16 бр. /което за мен е много странно и се чудя, какво точно се е търсило - предполагам някаква част от общото количество 40 бр.../.
Задачата за плочките я е докарал до 272 плочки, но в момента, когато трябвало да реши цената за лепенето им, се колебаел, дали да я изчисли пак на цял квадратен метър или на частичен. И по логиката, че на плочките е добавил една, за да са достатъчни, така и решил, че: "човекът също ще иска да му се плати за започнатия квадратен метър", т.е 0,6 кв. м ги е изчислил за цена на цял кв. метър... Така че вторият кръг ни е под въпрос, а ние с мъжа ми решихме при следващия ремонт да го викаме при калкулацията на услугата... :) За първа задача каза само, че са цели числа отговорите.
И аз направих така  прибавих една плочка и не знам дали ще ми зачетат изобщо точки :sad:

Къде могада намеря задачите за 5 клас от олимпиадата, ако някой ги има да ги сподели

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Тук има линк към задачите за 5 клас:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=629783.msg34237137#msg34237137

В прикачения файл - Варна 6. клас
Качеството не е перфектно, но мисля, че се четат достатъчно добре.

*

Неактивен vl2016

  • 3
  • Пол: Мъж
Задачите са това което са. От моя скромен опит с математиката помня, че "няма решение" също е валидно решение. Относно задачата за 4-ти клас: смятам че децата които са имали самочуствието и умението да докажат отговора "няма решение" - заслужават да бъдат отличени.