Анкета

Ще се проведе ли областния кръг на Европейско Кенгуру 2017?

Да, без проблеми на всички места, за всички класове
2 (8.3%)
Да, само единици от организаторите няма да могат да го проведат
7 (29.2%)
Състезанието за класовете от 1 до 12 без 4-ти няма да се проведе при повечето домакини
2 (8.3%)
Предстои пълен провал
13 (54.2%)

Общ брой гласове: 24

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Европейско Кенгуру 2017
« -: 18.02.2017, 09:13 »
Математическо състезание Европейско Кенгуру 2017



Дата на провеждане на ЕК - Европейско Кенгуру 2017 - събота, 18 март 2017 г. 11 часа

Очаквана такса за участие - 7 лева


Къде ще се проведе Европейско Кенгуру 2017?

София:
4 ОУ, 5 ОУ, 23 СУ, 33 ОУ, 112 ОУ, 128 СУ
Срок за запиване - до 6 март 2017 г.
125 СУ - записване до 14 март 2017 г. в стая 402 от 8 до 17 ч.
СМГ - всички класове, без 4-ти за ученици на СМГ и такива, които посещават курсове в гимназията. Записване до 13.3.
НПМГ - до 7.3 за ученици от 1 до 12 клас, без 4-ти.


Разпределение 4 клас - София
ОБЛАСТНИЯТ КРЪГ НА МАТЕМАТИЧЕСКОТО СЪСТЕЗАНИЕ  „ЕВРОПЕЙСКО КЕНГУРУ“ за IV клас - национално състезание по математика за учебната 2016/2017 г., ще се проведе на 18.03.2017 г. от 11:00 часа в следните столични училища:

В 2 СУ „Емилиян Станев“, ж.к. Бъкстон ул. „Ген.Суворов“  №36, район Витоша  – за учениците от училищата в район Витоша – 2 СУ, 5 ОУ, 50 ОУ, 52 ОУ, 53 ОУ, ЧСУ „Рьорих“, НУКК, ЧОУ „Света София“ и ЧСОУ „П.Р. Славейков“.
 
В 17 СУ „Дамян Груев“, ж.к. „Западен парк“, ул. Суходолска-2, №134, район  Красна поляна  – за учениците от училищата в район Красна поляна – 17 СУ, 28 СУ и  92 ОУ; район Илинден - 43 ОУ и 45 ОУ и район Овча купел -  72 ОУ, 88 СУ и   НСУ „София“. 
 
В 21 СУ „Христо Ботев“, ул. „Люботрън“ №12, район Лозенец – за учениците от училищата в район Лозенец - 21 СУ, 35 СУ, 107 ОУ, 120 ОУ, 122 ОУ, 139 ОУ, ЧОУ „Света София“,  Училище към руското посолство и Френски лицей „Виктор Юго“.

В 33 ОУ „Санкт Петербург“, ж.к. „Люлин“ - III микрорайон – за учениците от училищата в район Люлин - 33  ОУ, 96 СУ, 97 СУ и ЧОУ „ Ерих Кестнер“, район Витоша  - 64 ОУ и  район Банкя -78 СУ и ЧСУ „Цар Симеон Велики“.

В 36 СУ „Максим Горки“, ул. „Пирински проход“ №35, район Красно село – за учениците от училищата в район Красно село - 19 СУ, 25 ОУ, 34 ОУ, 36 СУ, 51 СУ, 142 ОУ и ЧНУ „Питагор“. 

В 41 ОУ „Св. Патриарх Ефтимий“, ул. „Цар Самуил“  № 24 , район Триадица  – за учениците от училищата в район Триадица – 20 ОУ, 41 ОУ, 47 СУ, 73 СУ, 121 СУ и 126 ОУ.

В 44 СУ „Неофит Бозвели“, ул.  „Плакалница“ №45,  район Подуяне – за учениците от училищата в район Подуяне - 42  ОУ, 44 СУ, 49 ОУ, 143 ОУ и 199 ОУ; район Кремиковци - 156 ОУ и 159 ОУ и район Нови Искър – 4 ОУ, 68 ОУ, 69 ОУ, 108 СУ, 150 ОУ и 163 ОУ. 
   
В 56 СУ „Проф. Константин Иречек“, ж.к. Люлин 8, ул. „Търново“ №37 – за учениците от училищата в районите Люлин - 40 СУ, 56 СУ, 79 СУ,  90 СУ и 137 СУ   и  район  Витоша - 26 СУ.
В 83 ОУ „Елин Пелин“, с. Панчарево ул. „ Елин Пелин“ № 21, район Панчарево – за учениците от училищата в район Панчарево - 83 ОУ,  84 ОУ,  192 СУ и ЧСУО „ЕСПА“.

В 101 СУ „Бачо Киро“, ул. „Илинденско въстание“ 36, район Надежда – за учениците от училищата в район Надежда - 54 СУ, 101 СУ, 102 ОУ и ЧОУ „Веда“; район Връбница - 61 ОУ, 62 ОУ, 74 СУ, 140 СУ, 175 ОУ и ЧСУ „Дружба“ и район Подуяне -130 СУ.

 В 105 СУ „Атанас Далчев“, ул. „Св. Пимен Зографски“  №7, район Изгрев – за учениците от училищата в район Изгрев - 11 ОУ, 105 СУ и 119 СУ и район Студентски  - 8 ОУ, 55 СУ и ЧОУ „Азбуки“.

В 109 ОУ „Христо Смирненски“, ул. „Слатинска“  № 24, район Слатина  –  за учениците от училищата в район Слатина  -  23 СУ, 31 СУИЧЕ, 93 СУ, 109 ОУ, 138 СУ, 148 ОУ и ЧОУ „Образователни технологии“; район Нови Искър – 170 СУ, 176 ОУ и град Сливен.

 В 112 ОУ „Стоян Заимов“, бул. „Дондуков“ № 60, район Оборище –  за учениците от училищата в район Оборище - 1 СУ, 112 ОУ и 129 ОУ; район Сердика – 14 СУ, 48 ОУ и 100 ОУ; район Възраждане - 18 СУ, 30 СУ, 32 СУ и 134 СУ, град Сандански, град Ихтиман и Немско училище в София.

В 125 СУ „Боян Пенев“, ж.к. „Младост 1“, ул. „Никола Генадиев“ №1, район Младост – за учениците от училищата в район Младост - 10 СУ, 39 СУ, 118 СУ, 125 СУ, 128 СУ, 144 СУ, ЧСОУ „Българско школо“, ЧНУ „Прогресивно образование“  и ЧОУ „Меридиан 22“.

В 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“, ул. „Парчевич“ №43, район Средец – за учениците от училищата в район Средец - 6 ОУ, 7 ОУ, 12 СУ, 38 ОУ, 127 СУ и 133 СУ и район Триадица - 22 СУ и 104 ОУ.

В 145 ОУ „Симеон Радев“, Младост ІА ул."Ресен" №1, район Младост – за учениците от училищата в район Младост1- 81 СУ и 145 ОУ.


Детайли
Европейско Кенгуру е най-масовото международно математическо състезание.
Във всяка страна, ЕК се провежда на родния език, някои от задачите в състезателните теми са общи, а други са характерни само за съответната страна.
Европейско Кенгуру е състезание с интересни логически задачи, които не изискват сложни сметки или описания, а тестват логиката на учениците.
Регламентът на Европейско Кенгуру 2017 е изцяло променен!
В състезанието са обособени 8 теми:
- група 0 - 1 клас - 26 задачи;
- група 1 - 2 клас - 26 задачи;
- група 2 - 3 клас - 26 задачи;
- група 3 - 5-6 клас - 26 задачи;
- група 4 - 7-8 клас - 26 задачи;
- група 5 - 9-10 клас - 26 задачи;
- група 6 - 11-12 клас - 26 задачи.
- група 7 - студенти - 26 задачи.
Задачите за всички групи ще бъдат 26. Първите 24 ще са с избираем отговор, а последните две - с кратък свободен числов отговор.
Продължителността на състезание по математика Европейско Кенгуру за всички състезателни групи е 90 минути.
Първите 10 задачи ще се оценяват с по 3 точки, от 11-та до 20-та с 4 точки, а последните 6 задачи - с 5 точки. Тоест, общия максимален брой точки за всяка възрастова група ще е 100 точки.

Както забелязвате според регламента, Европейско Кенгуру за 4 клас няма да се провежда. За четвъртокласници ще има отделно, друго състезание, което се рекламира под същото име, за което към момента се знае, че задачите и проверката от него ще бъдат задължение и привилегия на националната комисия за Европейско Кенгуру с председател проф. Сава Гроздев. Форматът ще е същия - 26 задачи за 90 минути с максимален брой точки - 100.


Задачи и Отговори от ЕК - Европейско Кенгуру 2017


Резултати от Европейско Кенгуру 2017

Обобщени резултати - машина + СМБ -имена


1 клас

2 клас

9 и 10 клас



Варна:
МГ Варна

Видин:
Видин

Добрич:
ПМГ

Дупница:
ПМГ

Кюстендил:
Кюстендил

Плевен:
СМБ
СУ Иван Вазов

София:
СМГ
125 СУ

Шумен:
Шумен



Резултати от Национален кръг на Европейско Кенгуру 2017
1 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609310.html#msg609310
2 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609329.html#msg609329
3 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609319.html#msg609319
4 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609328.html#msg609328
5 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609327.html#msg609327
6 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609326.html#msg609326
7 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609325.html#msg609325
8 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609324.html#msg609324
9 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609313.html#msg609313
10 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609314.html#msg609314
11 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609322.html#msg609322
12 клас
http://forum.alekdimitrov.com/index.php/topic,60384.msg609323.html#msg609323

*

Неактивен Neda

  • 167
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #2 -: 18.02.2017, 14:05 »
Новият регламент не предвижда България тази година да участва с два отбора на JBMO, въпреки домакинството ни.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #3 -: 18.02.2017, 15:50 »
Новият регламент не предвижда България тази година да участва с два отбора на JBMO, въпреки домакинството ни.

Дали това е единственият проблем на новия регламент?
Има два варианта - да се разчита на регламента или да се разчита на информацията, публикувана тук.

*

Неактивен Neda

  • 167
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #4 -: 18.02.2017, 16:28 »
Дали това е единственият проблем на новия регламент?
Има два варианта - да се разчита на регламента или да се разчита на информацията, публикувана тук.
Бележката беше насочена към твоя коментар, в който видях противоречие с регламента. От отговора ти разбирам, че това не е пропуск или недоглеждане от твоя страна, а посочване на информация, излизаща отвъд описаното в регламента. Важно е това уточнение, поне за мен. Благодаря.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #5 -: 18.02.2017, 18:00 »
Без да чета внимателно и всичко, забелязвам няколко неточности. Първо, СМБ е организация с Изпълнително бюро. Член на това изпълнително бюро е проф. Гроздев, а също така и други членове от комисията за ЕК (за справка: http://www.math.bas.bg/smb/docs/USsp_2013-2017_sait.pdf). Според Математическата колегия в СУ "Към момента СМБ е представител на малка част от цялата математическа общност в България." (Източник: страницата на СУ, в писмото им до МОН). Πpoфecopът и члeнoвeтe нa "нeгoвaтa" ĸoмиcия cъщo ca члeнoвe нa CMБ, чacт oт тax ca в Изпълнитeлнoтo бюpo или в Упpaвитeлния cъвeт, тoecт тe cъщo ca пpeдcтaвитeли нa CMБ. Второ, oцeнявaнeтo e дeлo нa ĸoмиcия, cъcтaвeнa oт няĸoлĸo чoвeĸa и нямa ĸaĸ няĸoй eднoличнo дa взeмa peшeниe. Cъщoтo ce oтнacя и зa ĸoмиcиитe зa 9-12 ĸлac, в тяx cъщo члeнoвeтe ca eдни и cъщи, дa нe гoвopим, чe няĸoи oт тяx пpoвepявaт cъcтeзaтeлнитe paбoти нa cвoитe yчeници. Така че не е коректно да пишете: "Изглeждa, чe MOH и CMБ тoтaлнo ca ce oтдpъпнaли oт нaй-вaжнитe мaтeмaтичecĸи peшeния в пepиoдa oт 4 дo 8 ĸлac и c eднa или дpyгa ĸoмиcия, тaзи възpacтoвa гpyпa e eднoличнo пoд влияниeтo нa пpoф. Caвa Гpoздeв."
С това Вие обиждате всички членове на комисията за 4-8 клас.

Цялото това противопоставяне е много грозно и не е в ничия полза. Всички допускат грешки в работата си, на всяко едно състезание има или некоректни задачи, или грешни отговори, или грешни класирания.... години наред. Организаторите са различни, но явно някои от тях виждат само чуждите грешки. Грешна задача за 12 клас имаше и на едно от важните рейтингови състезания (2016 г.), грешни критерии имаше за зад. за 9 клас на Нац. кръг на НОМ (през 2013 г., ако не се лъжа), тази година задача за 11 клас на Обл. кръг на НОМ, ежегодно грешки в ЧХ, ИС, за ИС и различно точкуване е имало в една и съща година, в различни населени места. Грешни отговори и некоректни условия е имало и на ЕК (обл. кръг). Огромни разлики в резултатите преди и след контестации има на ЕМТ ЗМС, ПМС и Нац. кръг на НОМ. Ти сам си писал за това, че някой не е допуснат до контестация, защото има струпване на високи резултати. Така ли трябва да се работи? Кой проверява задачите и защо не се работи внимателно и качествено?
Любопитно ми е защо господата от ИМИ на БАН едва сега се присетиха, че имат съмнения, че някой е корумпиран? Защо някои от тях си работиха с него безпроблемно години наред? Защо, ако са имали подобни съмнения, приеха награди за това, че те самите са били зам. ръководители или наблюдатели на МОМ 2003 г.? Защо не отказаха наградата, ако смятат, че първото място на отбора ни е незаслужено? (Справка за това: http://www.banker.bg/novini/read/obshtinska-banka-dade-zlatni-kreditni-karti-i-stipendii-na-otbora-po-matematika).
Акад. Кендеров твърди: „Целият тогавашен отбор не смее и днес да дойде тук, защото задачите са му били издадени” (Източник:https://fakti.bg/mnenia/144563-kak-balgaria-se-srina-ot-parvo-na-37-mo-masto). Да, ама не. На официалната страница на МОМ се вижда, че двама от медалистите са участвали и следващите две години, тоест те са били в България поне още две години след 2003 г., подготвяни са в БАН. (Справка: http://www.imo-official.org/participant_r.aspx?id=6455  и http://www.imo-official.org/participant_r.aspx?id=7370". Следователно акад. Кендеров, председател на СМБ, си служи с неистини. Признава обаче, че е искал да отнеме ЕК от проф. Гроздев. Последният не би допуснал това и вади коз – акад. Кендеров е бил агент на Държавна сигурност и трябва да подаде оставката си като председател на СМБ. Сега ИМИ отвръща на удара с атаката срещу проф. Гроздев. Целта им явно е да го очернят и изхвърлят завинаги от комисиите за олимпиади и състезания. За пари става въпрос, поне аз така виждам нещата. Пропускат обаче, че има хора, които търсят информация, анализират я и не се поддават на манипулации.
Ако всичките тези господа наистина обичат математиката, би трябвало да си стиснат ръце и да работят заедно за нейното развитие и за доброто на малкото останали деца, които проявяват интерес към тази наука. Безгрешни хора няма на този свят, затова съдник може да бъде само този, който е на небето.
Такива са фактите, останаха много ненаписани неща, но стана прекалено дълго. Ако някой смята, че написаното от мен не отговаря на истината, то нека ме обори с факти. Надявам се да няма цензура на този сайт.

П.П. Пиша от чужд профил, без съгласието и знанието на притежателя му.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #6 -: 18.02.2017, 19:22 »
Надявам се да няма цензура на този сайт.
Много благодаря за отговора. Определено в него има засегнати много важни въпроси, той показва друга позиция, различна на моята.
Мога да Ви гарантирам, че цензурата на този сайт е Изключена.

П.П. Пиша от чужд профил, без съгласието и знанието на притежателя му.
Това... не знам как да го коментирам. Имам форуми от 17 години. И... при кражба на профил единственото действие е било бан на потребителя и изтриване на мненията му. Което в случая се равнява на цензура.
И... за пръв път няма да направя така, но наистина не разбирам кому е необходимо присвояването на чужд профил и криенето зад него :(
Регистрацията във форума ни е лесна и бърза, не беше необходимо да обезценявате наистина интересното мнение с подобни действия.

Ще отговоря на някои от разсъжденията Ви, по които мога да взема отношение, въпреки че смятам анонимността Ви за некоректна, а ползването на чужд профил недопустимо:

Цялото това противопоставяне е много грозно и не е в ничия полза. Всички допускат грешки в работата си, на всяко едно състезание има или некоректни задачи, или грешни отговори, или грешни класирания.... години наред.
Напълно съм съгласен с мнението Ви. Неколкократно сме се молили и призовавали за намиране на добра воля и приемственост.


Първо, СМБ е организация с Изпълнително бюро. Член на това изпълнително бюро е проф. Гроздев, а също така и други членове от комисията за ЕК
Имайте предвид, че нямам никаква връзка с общността на математиците в България, просто ми е болно за ситуацията, от която потърпевши са учениците - математици, сред които и моето дете и това е единствената причина да смятам, че трябва да споделям мнението си.
Проф. Гроздев е член на Изпълнителното бюро. Това е така. И доколкото знам, от дълго време го бойкотира с неприсъствие. Ще съм Ви благодарен да потвърдите дали това е така или не?
Това е много... странен начин за принадлежност към дадена организация. Според мен, има напълно морален вариант да се дистанцираш от дадени решения ако не си съгласен с тях - подаваш оставка?
Ако информацията ми е вярна и проф. Гроздев бойкотира събранията на изпълнителното бюро с неприсъствие за проваляне на кворума, доста... необосновано е да се постулира, че е част от организация, която бойкотира - съгласен ли сте?
Отделно, мисля, че проф. Гроздев през последните месеци е подал жалба в съда, в която твърди, че СМБ е нелегитимен. Ще съм Ви благодарен и за потвърждение или отхвърляне на това?
Отново възниква парадокс - член на Изпълнително бюро на организация и в същото време съди дадената организация за нелегитимност???

Второ, oцeнявaнeтo e дeлo нa ĸoмиcия, cъcтaвeнa oт няĸoлĸo чoвeĸa и нямa ĸaĸ няĸoй eднoличнo дa взeмa peшeниe. Cъщoтo ce oтнacя и зa ĸoмиcиитe зa 9-12 ĸлac, в тяx cъщo члeнoвeтe ca eдни и cъщи
Съгласен съм. Просто, при малките комисии има винаги един и същ председател, докато при големите има ротации между значителен брой такъв. Това прави разликата.
През тази година, комисиите за 9-12 клас подадоха оставки. Не бяха заменени. Съжалявам, пак казвам - не съм компетентен в областта, но това за мен означава, че никой не се е почувствал подготвен да го направи. За оставки при малките комисии няма как да говорим - там не съм видял подобно реципрочно отношение. Сравняваме ябълки с круши.
В статията си съм описал важните състезания за 4 - 8 клас и особено за приема в МГ след 5-ти. Наистина ли смятате, че е редно, Кенгуру, Питагор, Олимпиада да са под един и същи контрол? Няма ли да има по-добри дни за състезателната ни математика ако са под различен?
Наистина ли смятате за правилно изхвърлянето на ПМС и ЗМС от значимите състезания, определящи избора на отбор на България за МБОМ и свеждането му до резултати от едно, единствено състезание?

Следователно акад. Кендеров, председател на СМБ, си служи с неистини. Признава обаче, че е искал да отнеме ЕК от проф. Гроздев.
Това не мога да го разбера?
Доколкото знам, желанието на СМБ с ръководител акад. Кендеров е било Европейско Кенгуру да е състезание под егидата на СМБ? Не да е състезанието на Кендеров или състезанието на Гроздев?
Виждате ли нещо нередно в това искане? Не е ли напълно нормално едно качествено състезание да бъде организирано от Съюза на Математиците, а не от отделен човек със собствено сдружение?
Съжалявам, но отново сравняваме ябълки с круши.

Любопитно ми е защо господата от ИМИ на БАН едва сега се присетиха, че имат съмнения, че някой е корумпиран?
Защо, ако са имали подобни съмнения, приеха награди за това, че те самите са били зам. ръководители или наблюдатели на МОМ 2003 г.?
Ами, ако бяхте застанали с името си, смятам, че щяха да отговорят на въпроса Ви. При тази анонимност, на която държите не вярвам да получите отговор. Най-малкото аз мога да го дам.
Съмнения... необходимо ли е да се говори по този начин за Токио 2003? Наистина ли без да си кривите душата ги наричате... съмнения?




Още веднъж, благодарен съм за мнението Ви и се надявам, че ще уважите отговора ми и ще продължим дискусията с една обща цел - по-добра обстановка за състезателните ни математици.
Страхотно би било ако застанете с името си зад дискусията ни, с което да покажете вярата си в позицията Ви.
Трудно да говориш с анонимен събеседник.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #7 -: 18.02.2017, 21:39 »
Не знам дали проф. Гроздев редовно бойкотира заседанията на Изпълнителното бюро, но дори и да е така, това не би трябвало да доведе до липса на кворум от 2/3, както е по устав. Факт е обаче, че такъв не е имало, тоест повече от 1/3 от членовете на ИБ не са присъствали на заседанията, на които са се вземали решения. Откъдето следва, че решенията на ИБ са незаконни. Такова е и решението на Софийски градски съд. Жалбата на професора е срещу легитимността на тези решения, а не срещу СМБ или ИБ на СМБ.

Това е от писмото на СУ до МОН: "Трябва да е ясно, че ФМИ на СУ, също както и специалистите от математическите факултети на другите университети могат да осигурят в научно отношение всички комисии. Но ние протестираме против системното игнориране на университетите до момента, както и против използването им за арбитър при решаване на възникналия спор на МОН със СМБ."
Кой игнорира университетите до момента и защо техни представители не са в комисиите?
Лично за мен имаше твърде голяма показност при тези оставки, за да повярвам, че подалите ги наистина са искали да се оттеглят. Просто се опитаха да извият ръцете на МОН и да се освободят от проф. Гроздев. Защо последните десетина години нямаха нищо против проф. Гроздев да е председател на комисиите на ЗМС (сега ПМС) – 4-8 клас, Нац. кръг на НОМ, а сега изведнъж решиха, че не е достатъчно компетентен и на всичко отгоре е корумпиран?

Не знам дали е правилно отпадането на ПМС и ЗМС от регламента за определяне отбора за МБОМ. По-скоро – не, но пък ще поживеем и ще разберем съвсем скоро. Моите наблюдения са, че обикновено деца, които се представят добре на Нац. кръг на НОМ, се представят така и на въпросните две състезания. През годините са правени най-различни експерименти, неколкократно е променян регламента, отпадали са или са прибавяни състезания, различен е бил и броят на контролните за определяне на отбора, провеждани в БАН – и това не е дело на проф. Гроздев. Освен това, проф. Гроздев има още 1-2 г. мандат като ръководител на МБОМ. Като такъв той би трябвало да участва в определянето на отбора, който ще ни представи. Тъй като вече не е в комисията за 7-ми и 8-ми  клас на ЗМС, логично е това състезание да не е рейтингово.
На мен лично не ми допада идеята за равен брой участници от 8-ми и 7-ми клас в разширения отбор, но това зависи до голяма степен и от випуска.
Не ми допада и системата за подбор за МОМ в частта ѝ с бонусите от различни състезания. Но пък ръководителите  си я харесват явно и не отричам правото им да определят отбора си така, както смятат за добре.

Доколкото знам, ЕК, ПМС и Питагор ще се провеждат в местните МГ и ще бъдат оценявани от комисия, съставена от преподаватели по математика в съответната гимназия. Твърде пресилено е да се твърди, че състезанията ще са под контрол на проф. Гроздев. Вероятно той ще е председател на комисията, осигуряваща темите за състезанията и единствено в това ще се състои неговия "контрол". Но не мога да твърдя всичко това със сигурност, може и да пропускам нещо.

Да, наричам ги съмнения, по простата причина, че липсват доказателства. В такъв случай съдът (не само българският) присъжда: Невинен. Писах вече, че учениците са били в България следващите две години, подготвяни са в БАН. Как пък никой не измъкна нищо от тях? Страх ги било да се върнат в България... ами те са били тук. А защо да го правят сега, като имат добра кариера в чужбина – за мизерна заплата в БАН?
А Вие как бихте обяснили факта, че двама от учениците, участвали през 2003 г., имат медали следващите 2 години? Единият даже е с максимален резултат през 2005 г. Явно са били подготвени и не са имали нужда от ничия "помощ" през 2003 г. Ама пустата злоба българска! (Тук се сещам за вица за българския казан в ада.) По тази причина повечето умните деца бягат в чужбина и успяват, живеят спокойно и далеч от подобни интриги. И както сме тръгнали, след 20-на години и отбори няма да има.

Аз не очаквам отговор на въпросите си от никого, те са риторични. Надявам се да достигнат до доц. и проф. от БАН и да ги накарат да се замислят дали постъпват правилно, дали са с по-висок морал от човека, когото се опитват да унищожат. Да се спрат най-накрая и да започнат да работят заедно за децата. Надявам се да се замислят и тези, които сляпо вярват на всичко, написано в публичното пространство.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #8 -: 18.02.2017, 22:43 »
Аз не очаквам отговор на въпросите си от никого, те са риторични.
Реториката в темата се вкарва единствено от Вас и начина на анонимна комуникация, който сте избрали... Няма как да очаквате отговор от някой друг, освен от мен...
Недоволство от бонусите от различни състезания сте изказвали от същия акаунт и преди години, съчетано с това, че са много малко начините да имате неоторизиран достъп до акаунта правят цялата дискусия и детски забележки - аз не съм Пенчо, а Гошко доста... комична и несериозна.

Не знам дали проф. Гроздев редовно бойкотира заседанията на Изпълнителното бюро, но дори и да е така, това не би трябвало да доведе до липса на кворум от 2/3, както е по устав. Факт е обаче, че такъв не е имало, тоест повече от 1/3 от членовете на ИБ не са присъствали на заседанията, на които са се вземали решения.
Да, в продължение на много, много дълго време. Под давление ясно на кого. Това ли е разбирателството, за което пледирате??? Години, група хора провалят възможността за разбирателство на високо ниво чрез покриване. Не защитават мнението си, а използват пробойни в устави за да провалят какъвто и да е опит за комуникация, разбирателство и каквато и да е адекватна дейност.
Страхотно!

Кой игнорира университетите до момента и защо техни представители не са в комисиите?
Нямам никаква представа, интересно ще ми е да разбера.

Освен това, проф. Гроздев има още 1-2 г. мандат като ръководител на МБОМ. Тъй като вече не е в комисията за 7-ми и 8-ми  клас на ЗМС, логично е това състезание да не е рейтингово.
Уау! Оставам без думи. След като ръководител на национален отбор на България не държи контрола на дадено състезание, значи то трябва да отпадне? Наистина нямам думи!

Доколкото знам, ЕК, ПМС и Питагор ще се провеждат в местните МГ и ще бъдат оценявани от комисия, съставена от преподаватели по математика в съответната гимназия. Вероятно той ще е председател на комисията, осигуряваща темите за състезанията и единствено в това ще се състои неговия "контрол".
Лесно можете да избегнете писането на неточни заблуди ако прочетете регламента за ЕК и състезанието за 4 клас, носещо като че ли същото име. Ясно е описано кой какви задължения има и това съм написал и в статията, която също сте решили, че е достатъчно да прочетете повърхностно, без необходимото внимание.
Регионалните организатори имат задължението да съберат парите, да получат бланките със задачи и да върнат на националната комисия попълнените от учениците бланки.
Както задачите, така и проверката е отговорност на националната комисия, а не на регионалните по места! Нека да говорим с факти, а не да внасяме поредни заблуди в общественото порстранство.

Писах вече, че учениците са били в България следващите две години, подготвяни са в БАН. Как пък никой не измъкна нищо от тях? Страх ги било да се върнат в България... ами те са били тук.
Тази тема е абсурдна.
Да се казва на черното бяло, защото не било доказано в съда не води до нищо положително. Има значително по-сериозни провинения в страната ни, за които никой не се съмнява и за които извършителите официално не са наказани.
Надали има математик в България, който да не знае какво се е случило в Токио през 2003 г. Надали има и математик по света, който да не е наясно. Президентът на МОМ има достатъчно категорична позиция по въпроса.
Аз съм последната дупка на кавала, подобни теми ме интересуват от 2-3 години и само за тях съм получил достатъчно информация от голям брой учители и учени, които са формирали в мен мнение без съмнения.
Вярвам, че наистина вярвате на написаното, но... това показва или изключителна наивност или магарешки инат :)

Да се спрат най-накрая и да започнат да работят заедно за децата.
Като правило, в този форум не участват учители, професори и математици.
Участват ученици и родители.
Уверявам Ви - всички искат само и единствено това!
И има ли по-адекватен вариант за спиране и започване на обща работа за децата от прекратяването на бойкота на събранията на СМБ и събирането на всички, които трябва да обучават децата ни на едно събрание на професионалисти???
Ами да се вземат в ръце бойкотиращите, да се съберат на общото събрание вместо да се опитват да го провалят и да се разберат!

Вижте, за мен нещата са прости - аз не съм обременен с отговорности и задължения към никоя от страните в конфликта:
Има две групи - едната обучава ученици с допълнителни курсове, които са много интересни и полезни. Същата иска събиране на СМБ и решаване на проблемите вътре, без да се излагат и вадят кирливи ризи в общественото пространство.
Другата група, от години бойкотира работата на съюза на Математиците не с доводи, а с неприсъствие и невъзможност за какъвто и да е диалог между разумни люде.
Убеден съм, че говоря ако не от името на всички, то от името на повечето родители и ученици - единственото, което искаме е математиците да се съберат, да се разберат и да си изберат ръководство. За да може нещо да се прави.
Ако има хора, които пречат това да стане - те не действат в полза на децата ни!
На всички им е дошло до гуша от дрязги, неясноти, непрекъсната промяна на регламенти и правилници в последния момент, грешни задачи и критерии, арогантни чиновници без отговорност и задължения, дърпане на черги в една или друга посока. Анонимни писания и криения зад чужди акаунти по никакъв начин не помагат това да се прекрати.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #9 -: 19.02.2017, 02:12 »
Пиша за последно във Вашия форум. Няма да се регистрирам, няма да използвам повече и този профил. Мисля, че всеки потребител има право сам да реши дали да е анонимен, или не. Очаквах грубо отношение от Ваша страна, тъй като мнението ми е диаметрално противоположно на Вашето, имам и претенции то да е обективно, тъй като не съм в близки отношения с нито една от страните в конфликта, не обсъждам с тях случващото се. Те не са източник на информацията, с която разполагам.

Вие как бихте постъпили, ако някой посегне на хляба Ви? Ще се защитавате с всякакви средства, нали? Състезанията са източник на доходи, така че не се чудете защо някой се държи по този начин и бойкотира тези, които му причиняват неприятности.
За мен и двете страни нямат воля да се помирят, съдейки по действията им. Но те най-добре си знаят, ние не сме запознати с детайлите.

Дали ръководителят на отбора за МОМ ще има нещо против председател на комисията за 9-12 клас на ЗМС да е проф. Гроздев? А членовете – хора от неговото обкръжение? Те да са автори на задачите, те да оценяват. Разбирате ми мисълта, нали? Това "Уау" беше излишно. Подигравателното Ви отношение не ме засяга по никакъв начин. Щях да се обидя, ако бяхте използвали кон с капаци, но сега няма проблем. 

Не разбирам как можем да сме сигурни в нещо, в което няма как да сме сигурни. Да прекараме живота си в съмнения за това какво се е случило на МОМ през 2003 г., ....2008,...2016 г., що пък не, даже може и да сме сигурни.
Нека приемем, че на МОМ 2003 г. е имало изтичане на информация. Професорите от БАН приемат награда за първо място, което означава (поне за мен), че са с нисък морал. Пускам отново линк с новина от 2003 г., защото явно четете избирателно и пропускате факти, които не кореспондират с Вашето мнение по въпроса:
http://www.banker.bg/novini/read/obshtinska-banka-dade-zlatni-kreditni-karti-i-stipendii-na-otbora-po-matematika).
Ако пък са сигурни, че не е имало измама, то би трябвало да приемат заслужената награда... и те са го направили. Кое от двете е вярно – първото място е незаслужено, но професорите затварят очи и приемат наградата, или не е имало измама и те добре го знаят, поради което няма нужда да приспиват съвестта си?
Ако е първото, то с какво тези професори са по-добри от проф. Гроздев? Ако е второто, нещата са още по-зле – клеветят умишлено ръководителя на отбора. Е, как да вярвам на такива хора? Вие, разбира се, може да им вярвате, Ваше право е.

Помислете кой вади "кирливи ризи". Кой писа писма до МОН, вместо до този, с когото уж искат да се разберат? Кой писа по вестници, форуми, кой праща писма до Вас с молба за даване на гласност? И навсякъде едно и също – един "некомпетентен и корумпиран" човек им пречи. Това на желание за помирение ли Ви прилича? Почти любовно обяснение е ... може би.
Искате математиците да се разберат, а ставате трибун на едната страна. Мога да Ви дам и пример за това – писали сте цяла статия за грешни задачи и критерии, но сте "пропуснали" да споменете, че и при 11-ти клас нещата не са наред. Дадох Ви  примери и за други издънки през годините и писах, че всички грешат, но някои виждат само грешките на другите. Много умело успявате да прескочите фактите и се хващате за незначителни неща. Още в началото предупредих, че нямам поглед върху цялата Ви статия – стана ми досадно и спрях да чета. Не ми допада такъв език, такъв стил на писане. Вероятно не сте прочел и това в написаното от мен: "Но не мога да твърдя всичко това със сигурност, може и да пропускам нещо." Разбира се, че пропускам, и сега нямам идея какъв точно е регламентът на ЕК.

Всеки има право на мнение. Това е моето, базирано на информацията, с която разполагам. Не Ви задължавам да го приемате.

От всичко, написано от Вас, единствено с това мога да се съглася: "Ha вcичĸи им e дoшлo дo гyшa oт дpязги, нeяcнoти, нeпpeĸъcнaтa пpoмянa нa peглaмeнти и пpaвилници в пocлeдния мoмeнт, гpeшни зaдaчи и ĸpитepии, apoгaнтни чинoвници бeз oтгoвopнocт и зaдължeния, дъpпaнe нa чepги в eднa или дpyгa пocoĸa."

И не разбирам защо точно за бонусите се хващате... наистина. Вероятно мислите, че всеки човек трябва да има различно мнение, тоест да няма съвпадение на мнения. Няма как да стане това.

Всичко добро Ви желая!  Моля да не коментирате повече написаното от мен.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #10 -: 19.02.2017, 07:34 »
Вижте сега... :)
Влизате, крадете според думите Ви профил и се опитвате да защитавате някакви морални позиции...
Непремерено ме обвинявате, че съм трибуна (не разбирам точно какво визирате под мен - аз, Кристиан ли, страницата AlekDimitrov.com ли) на едната страна в момент, в който Вие пишете, защитавате другата и по този начин правите AlekDimitrov.com трибуна и на нея.
Мисля, това е достатъчно доказателство, че тази страница е трибуна за математика - не за тази или онази страна и публикува всякакви мнения, свързани с нея.

Нека да се изясним - моето мнение подкрепя едната страна, в което няма нищо неморално. То не съвпада с Вашето, но не пречи да го изкажете!
Това по никакъв начин не ограничава сайта и форума - в него се публикува всичко смислено и другата страна е добре дошла с мнението си - присъства тук, ще бъде публикувано и в сайта ако някой помоли за това.
Ако е необходима официална покана - проф. Гроздев или който и да е друг математик е добре дошъл да ми изпрати мнението си за разрива, подписано с името му - не покрито зад анонимен, краден профил.
Уверявам Ви, че ще бъде публикувано.

Така че, моля Ви - не търсете под вола теле и не се опитвайте да намесите страница в конфликт, в който тя няма място. Тук всеки има глас като отделен индивид, тази страна, другата страна, аз, Вие. Моля, правете разлика - AlekDimitrov.com е страница за математика и образование. Аз съм Крис, Вие сте някой. Първото е трибуна. Второто и третото са хора, на които трибуната дава възможност да изкажат мненията си.
Скандалът е излязъл от рамките на добрия тон преди много време. Към момента, той явно е нерешим в тесен кръг и се нуждае от обществена трибуна. Такава има в AlekDimitrov.com, отново повтарям, еднакво отворена за всички замесени.
ПП - Аналогично, в друг форум, който поддържам с радост и удоволствие бях обвинен, че видиш ли форумът поддържал една голяма марка в битовата техника за сметка на друга. Обясних, че другата също може да публикува материал, в който да опише технологиите си и да даде сравнение с другите на пазара. За това не е необходима официална покана. Е, направи го и изведнъж всички станаха доволни :)

В останалата част ще уважа молбата Ви и няма да коментирам повече написаното от Вас, най-малкото защото вече съм го направил и влизаме в безсмислен кръг на безидейно повторение.

*

Неактивен OU

  • 1
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #11 -: 24.02.2017, 11:04 »
Здравейте,
може ли някой да сподели къде ще се провежда  ЕК и къде мога да платя таксата и до кога?
По долу прочетох:
"Европейско Кенгуру 2017 ще се проведе в ......................."
Звънях сега в ПЧМГ- казаха ми че провеждат само за техни ученици и не се плаща за други при тях.
Благодаря предварително!

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #12 -: 24.02.2017, 11:07 »
Звънях сега в ПЧМГ- казаха ми че провеждат само за техни ученици и не се плаща за други при тях.
Благодаря предварително!

Грешката с ПЧМГ е моя - от вчера текста е премахнат от 1-ви пост.
Училището няма възможности и капацитет да записва външни участници.

*

Неактивен maria77bg

  • 90
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #13 -: 1.03.2017, 10:55 »
Поредното безобразие и отново потърпевши са 4 клас!

Изх. №РУО1- 2535/ 28.02.2017 г. 

ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА
 
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

В изпълнение на заповед №РД09-1369/15.09.2016 г. на министъра на образованието и науката   за организиране и провеждане на ученическите олимпиади и на националните състезания през учебната 2016/2017 г., Ви уведомявам, че съгласно Регламента на математическото състезание „Европейско кенгуру“ областният кръг за учениците от IV клас се организира от Регионално управление на образованието на София-град, както следва:

    Учениците от IV клас участват без такса правоучастие в областния кръг на 18.03.2017 г. от 11:00  до 12:30 часа. Времетраенето на областния кръг е 90 мин.
    Учениците заемат определените им места до 10:30 ч. и в продължение на 30 минути се подготвят за началото на състезанието, както следва: получават бланки за попълване на отговори и с помощта на квесторите попълват необходимите лични данни върху бланките. Квесторите дават указания за начина на попълване на отговорите.
    Форматът на областния кръг е 24 задачи с избираем отговор и 2 задачи с кратък свободен отговор. Отговорите се нанасят върху индивидуални бланки и се проверяват централно от Националната комисия. За всеки верен отговор на задачи с номера 1–10 се присъждат 3 точки, на задачи с номера 11–20 се присъждат 4 точки, а на задачи с номера 21–26 се присъждат 5 точки. За грешен или непосочен отговор не се отнемат точки. Максималният брой точки е 100.

За изпълнение на Регламента на математическото състезание „Европейско кенгуру“ през учебната 2016/2017 г. моля в срок до 06.03.2017 г. да изпратите на хартиен носител в деловодството на РУО – София град и на електронен адрес: bobi_kaneva@abv.bg списък на желаещите ученици в IV клас от повереното Ви училище за участие в областния кръг на  математическото състезание „Европейско кенгуру“, с приложени заявления от страна на родителите им.

В същия срок, моля да изпратите на хартиен носител в стая 512 на РУО – София град и на електронен адрес: bobi_kaneva@abv.bg списък на квестори от Вашето училище, като съобразите броя им според броя на желаещи ученици /на 8 ученика – един квестор/

Националният кръг на състезанието ще се проведе на 06.06.2017 г. в София с времетраене 75 мин. За този кръг участието също е без такса правоучастие.

Приложения:
1. Регламент
2. Заявка за участие.


ВАНЯ КАСТРЕВА
НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД