Анкета

Ще се проведе ли областния кръг на Европейско Кенгуру 2017?

Да, без проблеми на всички места, за всички класове
2 (8.3%)
Да, само единици от организаторите няма да могат да го проведат
7 (29.2%)
Състезанието за класовете от 1 до 12 без 4-ти няма да се проведе при повечето домакини
2 (8.3%)
Предстои пълен провал
13 (54.2%)

Общ брой гласове: 24

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен stmar

  • 13
  • Пол: Мъж
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #308 -: 6.06.2017, 16:52 »
    Аз не бях виждал списъците с класирането на един от класовете и въпреки това направих класиране за този клас като се водих от правилото, че първият номер е номерът на стаята, а пък вторият номерът по азбучен ред на децата в тази зала...
  Що се отнася до задачи 4 и 5 за 4-ти клас, мисля, че са некоректни:
  В задача 5 за 4 клас наистина има нещо сгрешено още от условието, защото се казва:
 Осем от тях са пътували само с автомобил,…
 Пет не са пътували само със самолет.  Ето това нещо не го разбирам! Излиза, че 23 са пътували и с влак, и с автомобил и в такъв случай откъде биха се взели 8 деца които са пътували само с автомобил?
В задача 4 : Р=9; А+М = 10 и У = А+1 Откъдето следва, че А и У са с различна четност, както А и М с една и съща, така че отговор 2 и 3 е верният. (Ако У е нечетно – отговорът е 2, в случай, че У е четно тогава отговорът е 3)
*

Неактивен Очо

  • 478
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #309 -: 6.06.2017, 21:11 »
Този път, не виждам грешки в условията и отговорите.. , което нищо на означава, все пак съм "любител", а не професионалист :). Все пак, още първа задача не ми хареса! Какво питат? "Невидимите стени" ... А, ако обиколим структурата? Тогава какво е видимо и невидимо?...
зад.4 :    Намираме Всички! възможни решения, четирицифрени числа, питат ни, колко от отговорите са нечетни числа.. на 3 и 7..
зад.5 :    Не сте разбрали изречението "Осем от тях са пътували само с автомобил, а три – със самолет и     автомобил." От тези трите деца, две са пътували и с влак! т.е. само едно дете е пътувало само! със самолет и автомобил... 
зад.6 : Ето разписване..
                                       (з,ч)
                                (ж,ж)      (ж,ж)
                          (з,з)                     (ч,ч)
                    (ч,ж)                                (з,ж)
               (з,з)                                             (ч,ч)
                    (ч,ч)                                 (з,з)
                          (ж,ж)                     (ж,ж)
                                   (з,з)      (ч,ч)   
Четири пъти :жълти , зелени и червени(еднакви) и три пъти "различни"...
Може и да греша..

*

Неактивен Очо

  • 478
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #310 -: 6.06.2017, 21:22 »
Грешка!  Мислех, че съм написал за шеста задача..., написаното е за седма.. 
зад.6 : Това е единственото число! при който детето може да отговори със сигурност! При всички други отговори има варианти... т.е. те не са отговора..., а то е отговорило...

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #311 -: 6.06.2017, 22:46 »
Грешка!  Мислех, че съм написал за шеста задача..., написаното е за седма.. 
зад.6 : Това е единственото число! при който детето може да отговори със сигурност! При всички други отговори има варианти... т.е. те не са отговора..., а то е отговорило...

На седма задача отговора е 6.

Относно задача 6 защо да не може числото да е 92 например (92-29 е възможно)

*

Неактивен Очо

  • 478
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #312 -: 6.06.2017, 23:42 »
Не съм писал отговор на седма задача, не го знам... Относно шеста: 92-29=63 и 81-18=63 т.е. има два варианта...

*

Неактивен Очо

  • 478
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #313 -: 7.06.2017, 07:59 »
Нещо такова:
                                       (з,ч)
                                (ж,ж)      (ж,ж)
                          (з,з)                     (з,ч)
                    (ч,ж)                                (ж,ж)
               (з,з)                                             (ч,ч)
                    (ч,ж)                                 (з,ж)
                          (з,з)                     (ч,ч)
                                   (ч,ч)      (з,ж)

*

Неактивен seigo6

  • 7
  • Пол: Мъж
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #314 -: 7.06.2017, 08:34 »
5 задача, 4 клас:   8 само с автомобил, 3 с авто и самолет, 5 не със самолет т.е. със влак и и автомобил, 6 със самолет и влак, 2 със трите. 14 -(6+2+3) = 3 само със самолет и 14 - (6+5+2)  = 1 само с влак. 
И така тези с един транспорт: 8+3+1 = 12. Плюс двете с три транспорта, станаха 14. Плюс търсените 3 с два транспорта - Отг. 17. Моля някой да ми обясни защо е даден 19 за отг.

*

Неактивен stmar

  • 13
  • Пол: Мъж
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #315 -: 7.06.2017, 09:18 »
    Да, наистина съм се заблудил при логиката в задача 5 на четвърти клас... Човек винаги може да сгреши, но важното е да си признае, когато не е прав...

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #316 -: 7.06.2017, 10:08 »
Не съм писал отговор на седма задача, не го знам... Относно шеста: 92-29=63 и 81-18=63 т.е. има два варианта...
Според мен вариантите са 36.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #317 -: 7.06.2017, 10:18 »
5 задача, 4 клас:   8 само с автомобил, 3 с авто и самолет, 5 не със самолет т.е. със влак и и автомобил, 6 със самолет и влак, 2 със трите. 14 -(6+2+3) = 3 само със самолет и 14 - (6+5+2)  = 1 само с влак. 
И така тези с един транспорт: 8+3+1 = 12. Плюс двете с три транспорта, станаха 14. Плюс търсените 3 с два транспорта - Отг. 17. Моля някой да ми обясни защо е даден 19 за отг.
.Според мен имаш грешка при тези ,които са само със влак.Писал си , че 5 не със самолет т.е. с влак и автомобил.Но в условието е записано 5 не са пътували САМО със самолет.(дори си мисля , че това условие е излишно и само обърква повече децата).И така тези пътуващи само с влак  са 14-(6+2)=6 - само с влак.Тогава тези с един транспорт са 8+3+6=17.След като от 28 деца изтеглим тези 17 ни трябват още 2 , така че да имаме 3 деца пътували с 2 транспорта.Или общо теглим 17+2=19 деца.Не знам дали съм прав , но като си направя обратна проверка с така получените цифри получавам ,че всичко отговаря на условията в задачата.(без да използвам това условие , че 5 не са пътували само със самолет)

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #318 -: 7.06.2017, 10:49 »
Нещо такова:
                                       (з,ч)
                                (ж,ж)      (ж,ж)
                          (з,з)                     (з,ч)
                    (ч,ж)                                (ж,ж)
               (з,з)                                             (ч,ч)
                    (ч,ж)                                 (з,ж)
                          (з,з)                     (ч,ч)
                                   (ч,ч)      (з,ж)
Явно това е решението с отговор 6 деца да са с разноцветни балони.С две думи едно дете за да стигне до решението ще трябва да направи няколко варианта за да разбере колко най-много могат да бъдат тези с разноцветните балони.Доста тежка задача както и 5-та за 3-4 клас и то само за 75 минути.А пък за 6 - та без коментар.Нормално е и резултатите да са такива.

*

Неактивен seigo6

  • 7
  • Пол: Мъж
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #319 -: 7.06.2017, 14:30 »
.Според мен имаш грешка при тези ,които са само със влак.Писал си , че 5 не със самолет т.е. с влак и автомобил.Но в условието е записано 5 не са пътували САМО със самолет.(дори си мисля , че това условие е излишно и само обърква повече децата).И така тези пътуващи само с влак  са 14-(6+2)=6 - само с влак.Тогава тези с един транспорт са 8+3+6=17.След като от 28 деца изтеглим тези 17 ни трябват още 2 , така че да имаме 3 деца пътували с 2 транспорта.Или общо теглим 17+2=19 деца.Не знам дали съм прав , но като си направя обратна проверка с така получените цифри получавам ,че всичко отговаря на условията в задачата.(без да използвам това условие , че 5 не са пътували само със самолет)
Тодоре, прочети какво си написал е помисли: Според теб няма дете пътувало и с влак и с автомобил, тогава 17 са пътували само с 1 транспорт. Е как тогава като прибавим 2 деца станаха 3 с два транспорта.  !!!!Обърни внимание, че е казано ТОЧНО с два транспорта, ерго отпадат и двете хлапета с по три транспорта. По твоята логика отговора трябва да е 22.Има графичен метод за този тип задачи и няма излишна информация, иначе не може да засечеш препокриването между множеството Автомобил и множеството Влак. Някой с по-читаво обяснение.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #320 -: 7.06.2017, 15:15 »
Тодоре, прочети какво си написал е помисли: Според теб няма дете пътувало и с влак и с автомобил, тогава 17 са пътували само с 1 транспорт. Е как тогава като прибавим 2 деца станаха 3 с два транспорта.  !!!!Обърни внимание, че е казано ТОЧНО с два транспорта, ерго отпадат и двете хлапета с по три транспорта. По твоята логика отговора трябва да е 22.Има графичен метод за този тип задачи и няма излишна информация, иначе не може да засечеш препокриването между множеството Автомобил и множеството Влак. Някой с по-читаво обяснение.
Съгласен съм с теб.Наистина така стават 22.Но не мога да си обясня това условие - 5 не са пътували само със самолет.Не съм сигурен , но може и да си прав.

*

Неактивен Очо

  • 478
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #321 -: 7.06.2017, 19:00 »
В прикачения файл има картинка за 5 задача...