0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov


Дата на провеждане
Общински кръг на НОМ - В София - 15.12.2018 - 09 часа

Областен кръг на НОМ - 2 февруари 2019 г. - 09 часа
Разпределение за областен кръг на Олимпиада по математика 2019 в София
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в район Младост се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в 125 СУ
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в райони Витоша и Красно село се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в 19 СУ
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в райони Банкя, Връбница, Илинден, Красна поляна, Люлин, Нови Искър, Овча купел и Надежда се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в 56 СУ
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в райони Студентски, Изгрев, Искър, Подуяне, Слатина и Панчарево се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в 55 СУ
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в райони Триадица, Средец, Възраждане и Сердика се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в 22 СУ
 - Ученици от 4 до 7 клас от училищата в райони Лозенец и Оборище се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в НПМГ

 - Ученици от 8 до 12 клас се явяват на областен кръг на НОМ 2019 в СМГ

Национален кръг на НОМ - 12 - 15 април 2019 г., София


Участие
Право на участие в общинския кръг на националната Олимпиада по Математика имат всички ученици в България от 4-ти до 12-ти клас. Общинският кръг се организира и провежда по училища.
Право на участие в областния кръг на Олимпиадата по Математика получават състезателите, изкарали не по-малко от 70% от максимално изкарания резултат на общинския кръг.
Право на участие в националния кръг на Олимпиадата по Математика получават не повече от 70 участника с най-високи резултати от областен кръг.


Детайли
Националната Олимпиада по математика е едно от най-значимите математически състезания в България.
В зависимост от класа, тя се провежда в 2 или 3 кръга - общински, областен и национален.
Всеки следващ кръг включва все по-сложни задачи.
Общинският и Областният кръг се провеждат за ученици от 4-ти до 12-ти клас, а Националният - за ученици от 7-ми до 12-ти клас.
За ученици от 4-ти до 8-ми клас включително, форматът на общинския, областния и националния кръг е еднакъв - 3 задачи, всяка от които носи 7 точки, общо 21 точки.
До Национален кръг се допускат само ученици от 7-ми и 8-ми клас. Времетраене на всеки кръг от Олимпиадата - 4 часа.
За ученици от 9 до 12 клас, всеки от кръговете включва съответно 3, 4 и 6 задачи. Време за решаване - общински кръг - 4 часа, областен - 4.5 часа, национален 2 х 4 часа и половина.
Националният кръг е с обща тема за 9 - 12 клас и се провежда в 2 последователни дни. Всеки ден се решават по 3 задачи за 4 часа и половина.
Националният кръг на Олимпиадата по Математика е едно от състезанията, чиито резултати се взимат предвид при формирането на отбори на страната ни за международни състезания.


Актуален регламент 68-ма НОМ 4 - 7 клас

Актуален регламент 68-ма НОМ 8 - 12 клас



Информация, новини, задачи и решения от Национална Олимпиада по Математика


Задачи и Решения от Олимпиада по Математика

Задачи, отговори и оценяване за 4-7 клас, София, Задачи за 8-12 клас, София - общински кръг

Задачи, решения и критерии за оценяване от областен кръг на 68-ма Национална олимпиада по математика - Областен кръг


Резултати
Резултати от общински кръг на НОМ - СМГ

----------------------

Резултати от областен кръг на Национална олимпиада по математика 2019

Резултати от областен кръг на Олимпиада по математика за 4 клас
Резултати от областен кръг на Олимпиада по математика за 5 клас
Резултати от областен кръг на Олимпиада по математика за 6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас

-----------------------------------------

Резултати от национален кръг на Олимпиада по математика

*

Неактивен radicho

  • 4
  • Пол: Мъж
Здравейте. Аз съм седмокласник от област Смолян и искам да питам за 2-ра задача.
Първо имаше техническа грешка в подусловие Б. Бяха дадени разяснения какво е показано на диаграмите, но не и какво се търси. Донесоха допълнения към условието някъде час преди края на олимпиадата, където се питаше каква е възможността при произволно избиране на план да има печалба над 1900лв, а след моите изчисления имах три плана - 648 лв, 702 лв и 729 лв.
Осъмних се в тази голяма разлика и пробвах да я реша със сложна лихва, но и така не се получава дори един план в който да има печалба дори над 1000 лв. Какво мислите?

*

Неактивен Hrisi05

  • 5
  • Пол: Жена
 Аз съм седмокласник.Исках да попитам, колко получихте на 2 задача а)?Аз получих, че Иван е имал 5000лв, Николай е имал 10000лв,а Васил-9000лв.
« Последна редакция: 15.12.2018, 17:36 от Hrisi05 »

*

Неактивен Hrisi05

  • 5
  • Пол: Жена
Исках да попитам, колко получихте на 2 задача а)?Аз получих, че Иван е имал 5000лв, Николай е имал 10000лв,а Васил-9000лв.

*

Неактивен radicho

  • 4
  • Пол: Мъж
Исках да попитам, колко получихте на 2 задача а)?Аз получих, че Иван е имал 5000лв, Николай е имал 10000лв,а Васил-9000лв.

Здравей. Според мен се решава А) така:
Иван и Николай похарчили 100% и 50% от парите, а на Васко му останали 4/5, т.е. е похарчил 1/5, тоест 1/5 от парите на Васил са 1/2 от Нико. А общо са им останали 9000
4/5 Васко + 1/2 Нико = 9000
1/2 Ники = 1/5 Васко
Заместваме 5/5 Васко = 9000
Васко имал 9000лв, а акциите са 1/5 Васко = 1/5 * 9000 то 1800 акции за всеки, следователно 1/2 Ники = 1800, Ники има 3600
а Иван е похарчил всичките за акции, т.е. той си е имал 1800 в началото
И така тримата са общо 5400 лв

Ако греша моля да ме поправите. А как беше при теб подусловие Б) ? Имаше ли технически грешки? Получи ли отговор?

*

Неактивен Hrisi05

  • 5
  • Пол: Жена
Аз я реших по различен начин.Щом  Иван е похарчил 100%,значи не са му останали пари. На Николай са му останали ×лв, а на Васил 4/5× лв.
Получих уравнението:
×+4/5×=9000
×=5000(всеки е дал по 5000лв за акции)
Следователно Иван е имал 5000 лв
Николай е имал 10000лв(защото е дал 5000лв и му осават 5000лв ,и като прибавим 5000 получаваме 10000)
Васил е имал 9000(дал е 5000, останали са му 4000, събрах ги)

*

Неактивен Hrisi05

  • 5
  • Пол: Жена
А за б), там и аз се затрудних, но получих 13% вероятност, което може би не е вярно.Във училището, в което уча все още не сме взели такива задачи.
« Последна редакция: 15.12.2018, 18:07 от Hrisi05 »

Някой има ли задачи за 5 клас да ги качи?

*

Неактивен radicho

  • 4
  • Пол: Мъж
Хора ако имате снимки или записи от задачите за 5-ти, 6-ти и 7-ми клас, моля да ги качите, че аз не съм ги снимал а искам да ги пререша за да съм сигурен в отговорите си.

*

Неактивен Hrisi05

  • 5
  • Пол: Жена
Някой знае ли по колко точки носи всяка една подточка на задачата?

*

Неактивен mmm78

  • 2
  • Пол: Мъж
Хора ако имате снимки или записи от задачите за 5-ти, 6-ти и 7-ми клас, моля да ги качите, че аз не съм ги снимал а искам да ги пререша за да съм сигурен в отговорите си.
Това са задачите за 7кл. София, извинявайте за писането по листа. Бихте ли публикували начина за оценяване на задачите?



Само на мен ли ми се струва, че втора задача за 9. клас е с грешно или поне непълно условие?
Пропуснали ли са да напишат, че всеки ученик знае поне един език, или нарочно не е написано?

*

Неактивен bobo0363

  • 2
  • Пол: Мъж
имате ли отговори на темата за 8 клас

имате ли отговори на темата за 8 клас
На тема от кой град ти трябват