0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен Ant12

  • 232
След по-малко от 10 дни в Плевен ще стартира най-значимото математическо състезание за годината, което ще се проведе в България, а именно Балканската олимпиада по математика (за големи ученици).

Официален сайт на BMO Pleven 2014



 Индивидуални резултати - Балканска Олимпиада по Математика, Плевен 2014

Победителите в индивидуален етап - с максимален брой от 40 точки:
Panagiotis Dimakis, Гърция
Athinagoras Stylianos, Гърция
Stefan Şpătaru, Румъния
Ioan-Laurenţiu Ploscaru, Румъния
Osman Akar, Турция
Žarko Randjelović, Сърбия
Dušan Drobnjak, Сърбия
Ivan Tanasijević, Сърбия
Sergazy Kalmurzayev, Казахстан

Българите:
Марк Андонов 39 т.
Станислав Чобанов 38 т.
Нгуен Чи 38 т.
Йордан Йорданов 36 т.
Виолета Найденова 33 т.
Виктор Радивчев 32 т.
Деница Маркова 32 т.
Павлена Ненова 32 т.
Петър Гайдаров 30 т.
Любен Личев 28 т.
Александър Тенев 15 т.
Цветомир Михайлов 11 т.

 Отборни резултати - Балканска Олимпиада по Математика, Плевен 2014
1. Турция - 214 т.
2. България - 211 т.
3. Румъния - 209 т.
4. Сърбия - 187 т.
5. Гърция - 182 т.
6. Казахстан - 181 т.
7. Италия - 159 т.
8. България B отбор - 153 т.
9. Молдова - 147 т.
10. Великобритания - 133 т.
11. Таджикистан - 114 т.
12. Азербайджан - 109 т.
13. Македония - 101 т.
14. Саудитска Арабия - 100 т.
15. Кипър - 99 т.
16. Тюркменистан - 99 т.
17. Албания - 95 т.
18. Черна гора - 48 т.
19. Киргистан - 45 т.
20. Узбекистан - 39 т.

Отлично представяне на първия ни отбор!

 Участници в Балканска Олимпиада по Математика, Плевен 2014

Albania
Fatos Kopliku – Team leader
Adrian Naço – Deputy leader
Gent Gjika – Contestant
Boriana Gjura – Contestant
Gledis Kallço – Contestant
Antonino Sota – Contestant
Enis Barbullushi – Contestant
Geri Shehu – Contestant

Bulgaria
Stoyan Boev – Team leader
Ivan Angelov – Deputy leader
Stanislav Chobanov – Contestant
Nguyen Chi Dung – Contestant
Mark Andonov – Contestant
Lyuben Lichev – Contestant
Viktor Radivchev – Contestant
Yordan Yordanov – Contestant

Cyprus
Savvas Timotheou – Team leader
Andreas Savvidis – Deputy leader
Voskou Matios – Contestant
Ekonomou Andreas – Contestant
Stylianou Stelios – Contestant
Mylona Paraskevi – Contestant
Pelicanos Angelos – Contestant
Chatzimiltis Christodoulos – Contestant

Greece
Brazitikos Silouanos – Team leader
Dimitriou Xenofon – Deputy leader
Nestor Chachamis – Contestant
Panagiotis Dimakis – Contestant
Petros Ntounis – Contestant
Michail Sarantis – Contestant
Athinagoras Skiadopoulos – Contestant
Antonios Zitridis – Contestant
 
FYR Macedonia
Martin Shoptrajanov – Team leader
Jasmina Angeleska – Deputy leader
Slagjan Stankovikj – Observer B
Bojan Serafimov – Contestant
Jovan Tasev – Contestant
Teodora Bujaroska – Contestant
Stefan Nikoloski – Contestant
Andrej Ilievski – Contestant
Bozidar Stevanoski – Contestant

Turkey
Azer Kerimov – Team leader
Çetin Ürtiş – Deputy
Ahmet Yasin Alp – Contestant
Osman Akar – Contestant
Mehmet Efe Akengin – Contestant
Emre Gigrin – Contestant
Halil Ibrahim Güllük – Contestant
Enes Kocabey – Contestant

Moldova
Valeriu Baltag – Team leader
Marcel Teleuca – Deputy leader
Vladimir Cucu – Contestant
Dan Griza – Contestant
Dionisie Nipomici – Contestant
Alexei Rusu – Contestant
Nicolae Şapoval – Contestant
Mihail Tarigradschi – Contestant

Montenegro
Goran Popivoda – Team leader
Milanka Izgarević – Deputy leader
Olja Krstović – Contestant
Andela Marković – Contestant
Milica Dašić – Contestant
Nikola Raičević – Contestant

Romania
Gherghe Cătălin-Liviu – Team leader
Marius Măinea – Deputy leader
Radu Gologan – Observer A
Stefan Şpătaru – Contestant
Paul-Gabriel Muscă – Contestant
Marius-Ioan Bocanu – Contestant
Teodor-Andrei Andronache – Contestant
Viorel-Andrei Bud – Contestant
Ioan-Laurenţiu Ploscaru – Contestant
 
Serbia
Miljan Knežević – Team leader
Miloš Milosavljević – Deputy
Žarko Randjelović – Contestant
Andjela Šarković – Contestant
Dušan Drobnjak – Contestant
Maksim Stokić – Contestant
Ivan Tanasijević – Contestant
Luka Vukelić – Contestant

Гостуващи страни:

Azerbaijan
Fuad Garayev – Team leader
Ismat Aghayev – Contestant
Farid Hasanov – Contestant
Mahammad Shirinov – Contestant
Mehdi Maharramov – Contestant
Farman Dumanov – Contestant
Isa Bayramov – Contestant
 
Bulgaria B
Ivailo Kortezov – Team leader
Linka Mincheva – Deputy leader
Violeta Naydenova – Contestant
Alexander Tenev – Contestant
Tsvetomir Mihaylov – Contestant
Petar Gaydarov – Contestant
Denitsa Markova – Contestant
Pavlena Nenova – Contestant
 
Italy
Massimo Gobbino – Team leader
Ludovico Pernazza – Deputy leader
Davide Lombardo – Observer B
Alberto Alfarano – Contestant
Francesco Ballini – Contestant
Federica Ceccetto – Contestant
Alessandro Fiorindo – Contestant
Giovanni Italiano – Contestant
Dario Rancati – Contestant
 
 
Kazakhstan
Damir Yeliussizov – Team leader
Bayan Baitukova – Deputy leader
Akhan Ismailov – Contestant
Sergazy Kalmurzayev – Contestant
Alisher Tortay – Contestant
Kuandyk Altynkhanov – Contestant
Amir Dargulov – Contestant
Danyar Kamal – Contestant

Kyrgyzstan
Abdulhodii Uzakov – Team leader
Kairat Eshbolotov – Contestant
Islam Akhmtov – Contestant
Ermek Aitygulov – Contestant
Azamat Kydyraliev – Contestant

Uzbekistan
Orif Ibrogimov – Team leader
Anvar Abdulhamidov – Deputy leader
Barno Ibragimova – Observer B
Shokhrukh Ibragimov – Contestant

Saudi  Arabia
Fawzi Al-Thukair – Team leader
Malik Talbi – Deputy leader
Tarek Shehata – Observer A
Alzubair Mohamed Habibulah – Contestant
Ibraheem Abdulhafeedh Khan – Contestant
Mahdi Abdulmohsen Alshaikh – Contestant
Shaden Naif Alshammari – Contestant
Omar Tawfig Alrabiah – Contestant
Ammar Ali Alqatari – Contestant

Tajikistan
Sabri Zerenturk – Team leader
Abdulvosit Ismailov – Contestant
Farukh Karimov – Contestant
Kalomidin Klychev – Contestant
Rustami Ubaydillo – Contestant
Nasimjon Madmurodov – Contestant
 
Turkmenistan
Erol Aslan – Team leader
Jumabay Torayev – Deputy Leader
Yagshymammet Annamammedov – Observer B
Dovlet Ovlyagulyyev – Contestant
Alshir Soyunjov – Contestant
Perman Iljanov – Contestant
Dovran Nurgeldiyev – Contestant
Mekan Hallayev – Contestant
Bary Berdiyev – Contestant
 
United Kingdom
Jack Shotton – Team leader
Gerry Leversha – Deputy leader
Joe Benton – Contestant
Liam Hughes – Contestant
Neel Nanda – Contestant
Linden Ralph – Contestant
Kasia Warburton – Contestant
Harvey Yau – Contestant






Отбор I: Любен Личев (МГ Плевен, 11 кл.), Станислав Чобанов (МГ Варна, 12 кл.), Нгуен Чи Зунг (СМГ, 12 кл.), Марк Андонов (МГ Варна, 12 кл.), Виктор Радичев (МГ Варна, 12 кл.) и Йордан Йорданов (МГ Варна, 12 кл.).

Отбор II: Виолета Найденова (СМГ, 9 кл.), Александър Тенев (СМГ, 11 кл.), Цветомир Михайлов (СМГ, 11 кл.), Петър Гайдаров (ОМГ Пловдив, 11 кл.), Деница Маркова (СМГ, 10 кл.) и Павлена Ненова (СМГ, 12 кл.).
« Последна редакция: 6.05.2014, 19:10 от КрИс »
Страницата изглежда подозрително неинформативна даже в сравнение с тази за BIMC 2013...
Дано ни опровергаят....

Официална програма на BMO 2014 Pleven, Bulgaria
« Последна редакция: 24.04.2014, 09:15 от КрИс »

*

KOD


Ако се вярва на тази информация, България ще участва с 2 отбора.
Отбор I: Любен Личев (МГ Плевен, 11 кл.), Станислав Чобанов (МГ Варна, 12 кл.), Нгуен Чи Зунг (СМГ, 12 кл.), Марк Андонов (МГ Варна, 12 кл.), Виктор Радичев (МГ Варна, 12 кл.) и Йордан Йорданов (МГ Варна, 12 кл.).

Отбор II: Виолета Найденова (СМГ, 9 кл.), Александър Тенев (СМГ, 11 кл.), Цветомир Михайлов (СМГ, 11 кл.), Петър Гайдаров (ОМГ Пловдив, 11 кл.), Деница Маркова (СМГ, 10 кл.) и Павлена Ненова (СМГ, 12 кл.).


Не знам точно как се определят отборите, но скоро излезе последния актуален Рейтинг след ПМС2014 и контролните за БОМ
Кои са 14-те топ състезателя според него:
1. Любен Стефанов Личев, 11 клас - 2095.5 - отбор 1;
2. Виктор Пламенов Радивчев, 12 клас - 2043.9 - отбор 1;
3. Йордан Димитров Йорданов, 12 клас - 2034.9 - отбор 1;
4. Станислав Георгиев Чобанов, 12 клас - 2026.9 - отбор 1;
5. Павлена Веселинова Ненова, 12 клас - 1940.9 - отбор 2;
6. Нгуен Чи Зунг, 12 клас - 1924.9 - отбор 1;
7. Марк Антонов Андонов, 12 клас - 1911.9 - отбор 1;
8. Петър Божидаров Пенков, 12 клас - 1806.9;
9. Деница Христова Маркова, 10 клас - 1806.8 - отбор 2;
10. Цветомир Михайлов Михайлов, 11 клас - 1779.5 - отбор 2;
11. Александър Антонов Тенев, 11 клас - 1673.5 - отбор 2;
12. Петър Милков Гайдаров, 11 клас - 1630.5 - отбор 2;
13. Александър Незабравков Чергански, 10 клас - 1626.8;
14. Виолета Николаева Найденова, 9 клас - 1618.4 - отбор 2;


Според твоята информация, участват 12 състезателя, като единствената аномалия спрямо рейтинга е включването на 14-ия - Виолета Найденова, 9 клас на мястото на 8-ия - Петър Пенков, 12 клас.
Логично е да е направено с цел давана на път на младите състезатели - в отбора от 12 души, половината са от 12 клас и 4-ма от 11-ти.
Даден е шанс само на един в 10 клас и с този компромис - на един от 9-ти?
Интересно е, че и двамата малки участника в 9 и 10 клас са момичета.

ПП - Предвид рейтинга, отборите ни не са балансирани, ударната сила е в отбор 1, а отбор 2 с 50% дамско присъствие ще обучава младите надежди.

ПП2 - Готина програма, 5 дни купон, от които само един състезателен - 4 часа и половина :)
« Последна редакция: 24.04.2014, 09:23 от КрИс »

*

Неактивен Ant12

  • 232
В сайта на МОН, секция „Олимпиади и състезания”, подсекция „Регламенти на национални състезания за учебната 2013/2014 година” (долната част на страницата), се намира файл „Математика 9-12 клас”, където всичко е обяснено.

http://www.mon.bg/?go=page&pageId=16&subpageId=80

Накратко:
•   до контролните за БОМ се допускат първите 4/5/6/7, съответно от 9/10/11/12-ти клас, класирани по сумата от точките от ЕМТ, ЗМС и ПМС;
•   самият отбор се определя като към резултатите от контролните се прибавят само резултатите от 3-та и 4-та задача от ЕМТ, ЗМС и ПМС, умножени по коефициент за съответния клас.

Отборите за БОМ се сформират на база резултатите от две контролни състезания, проведени в БАН. Класираните на първите 6 места са първи отбор, а на следващите 6 места – втори отбор. Вторият отбор представя България и на Всерусийската олимпиада (С едно изключение, поради отказ от участие на една от класиралите се състезателки. Тя е заменена от следващия в класирането). Отборите са точно тези. Не е даден шанс на по-младите, просто те са показали много високи резултати на проведените контролни. Само 1 точка не е достигнала на ученичката от 9 клас, за да се класира в първи отбор.
« Последна редакция: 24.04.2014, 09:58 от shatterhand »

*

KOD

Да доизясним нещата :)

 Рейтинг след ПМС2014 и контролните за БОМ

1. Според това, на 2 контролни са ходили ученици в 10, 11 и 12 клас.
В 9-ти клас, класирането и точките се смятат по друг начин и се включва само 1 контрола ли?

2. Вторият отбор представя България на Всерусийската Олимпиада.
А първият отбор - класира се автоматично за МОМ или?

На двете контролни участват ученици от 9, 10, 11 и 12 класове. Първият отбор представя България на БОМ, вторият – на БОМ и Всерусийската.
Отборът за МОМ се определя по друг начин. Прави се общо класиране на учениците от 9, 10, 11 и 12 класове на Нац. кръг на НОМ. Първите 12 ученици в това класиране се допускат до контрола/и. Сумират се резултатите  от контролата и от нац. кръг и първите 6 ученици образуват нац. отбор за МОМ.
Може би трябва да уточня, че само тази година България има два отбора за БОМ. Това е така, защото сме домакин. В останалите години първи отбор участва в БОМ, а втори – във Всерусийската.
« Последна редакция: 24.04.2014, 10:16 от shatterhand »

*

KOD

Ясно, благодаря ти за разясненията, лекичко почвам да се ориентирам. :)
Интересно е, че вторият отбор участва и на Всерусийската.

ПП - Ахаа, разбрах. Аномалията идва от домакинството.

*

KOD

Някой може ли да каже нещо повече за Балканска олимпиада по математика за малки ученици?
каква е връзката м/у това състезание и BMO? На едно и също място и по едно и също време ли се провеждат?
Какви са параметрите на това състезание - възрастови граници, как става подбора на отбора?

Балканската олимпиада за малки ученици е за ученици до 15,5 години (7 и 8 клас). Допускат се и ученици, които са 9 клас, но отговарят на изискването за възраст. Провежда се на различно място от БОМ и по различно време. Регламентът за определяне на отбора е различен през годините. Например през 2011 г. разширеният отбор за МБОМ се определя на базата на рейтинг от ЕМТ, ЗМС, ПМС и Нац. кръг на НОМ. До контролни състезания се допускат първите 12 ученици (или 14 – не помня точно), които са всъщност разширения нац. отбор. Контролните състезания за разширения отбор бяха 2. През 2012 г. ЕМТ отпадна от рейтинга и се проведоха 4 контролни състезания за разширения отбор. През 2013 г. контролните състезания отново бяха 2.
« Последна редакция: 25.04.2014, 21:52 от shatterhand »

*

Неактивен Ant12

  • 232
Ако се вярва на регламента за тази година, до контролни за МБОМ се допускат първите 12 от ЗМС (8 кл.) + ПМС (7/8 кл.) + НОМ 3 (7/8 кл.). Досега от ЗМС (8) + ПМС (7/8), нещата са така:

1.   Константин Гаров   51
2.   Георги Димитров   50.5
3.   Васил Йорданов   49
4.   Борис Барбов   46
5.   Илия Божинов   44
6.   Туан Нгуен   44
7.   Кристина Атанасова   42.5
8.   Ирина Софронова   40.5
9.   Димитър Любенов   40
10.   Иван Иванов   40
11.   Асел Исмолдаева   39
12.   Калоян Алексиев   39
13.   Симона Кукова   39
14.   Иван-Александър Мавров   38.5
15.   Александър Георгиев   38
16.   Кирил Бангачев   38
17.   Вилиана Петрова   36
18.   Христо Добрев   35.5
19.   Зорница Асанска   35
20.   Борислав Антов   34
21.   Петър Христов   34

Въпреки, че в случая съм пристрастен, ако сравним тазгодишното ПМС за 7/8 клас по следните показатели: максимални резултати / брой участници; участници с над 80% (21 т.) / брой участници; участници с над 50% (13+ т.) / брой участници; среден брой точки; среден брой точки по 3 & 4  зад., нещата ще изглеждат така:

Максимални резултати / брой участници: 7 кл. – 1/117 (0.9%); 8 кл. – 5/113 (4.4%).
Участници с над 80% (21 т.) / брой участници: 7 кл. – 1/117 (0.9%); 8 кл. – 11/113 (9.7%).
Участници с над 50% (13+ т.) / брой участници: 7 кл. – 9/117 (7.7%); 8 кл. – 24/113 (21.2%).
Среден брой точки: 7 кл. – 7.4 т.; 8 кл. – 9.1 т.
Среден брой точки по 3 & 4  зад.: 7 кл. – 0.9 т.: 8 кл. – 3.1 т.

Наблюдавайки двата набора по съвместните състезания, не съм забелязал чак такова смазващо превъзходство на 8-мокласния набор над 7-мокласния, т.е., според мен, 7-мокласната тема на ПМС тази година е била относително доста по-трудна от 8-мокласната.

Разбира се, от гледна точка на представителство на МБОМ, подобна логика е абсолютно оправдана: на ЗМС първата задача беше с функции (8-мокласен материал), геометричната също беше с 8-мокласен материал. На МБОМ има само едно ограничение – под 15.5 год., и там никой не го интересува, в кой клас си и какво си учил в училище. Предполагам, че има минимално необходимо ниво на теория, което е общоприето от страните-участници и е логично да се търсят деца, които вече са го усвоили, т.е. да не се „изпускат” задачи само поради „незнание”.

*

Неактивен Ant12

  • 232
С два златни и един сребърен медал от Международната олимпиада по математика, турският състезател Mehmet Efe Akengin е може би най-титулуваният участник на БОМ 2014.
http://www.imo-official.org/participant_r.aspx?id=20380