0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

е, хайде сега глупости, елементарен поглед в Славейков Варна показва, че 6 клас на ВС са се явили 70 деца... и едва ли има нещо чудно във високите резултати, 8 от посочените 11 деца са от МГ Варна, включително 7 са с максимален резултат...
*

Неактивен NinaMN

  • 5
  • Пол: Жена
Грешката за явилите се е моя, гледала съм само обявените наградени (друг списък няма). Но си направих труда да погледна колко максимални резултата има за 6-ти клас във Варна от ЕК - 0! Математическата школа във Варна е всепризната и 3 резултата по 145 т. си е добро постижение, според мен.
Е, сега сравнете трудността на двете състезания!

Да-а-а, тази година се оказва, че най-престижното и определящо състава за Националното математическо състезание е ВМС! Това мога да си обясня само с факта, че е по "най-важния" и определящ математическите познания на децата ни, формат PISA.
Хубаво, но защо това толкова важно състезание не се организира поне във всички областни градове?
Ами защо до момента няма генерално класиране?
Аз не помня досега да е имало национално класиране за ВМС ( ако под " генерално" се има предвид обобщено за страната).

*

Неактивен NinaMN

  • 5
  • Пол: Жена
Аз не помня досега да е имало национално класиране за ВМС ( ако под " генерално" се има предвид обобщено за страната).
Да, както искате го наречете - обобщено, национално, генерално и т.н. Идеята е ясна.
Само много заинтересованите могат да се сдобият с информация за броя на явилите се деца по региони, постигнатите резултати и т.н.
От публикувания на сайта на МОН списък, от колона "Област" аз нищо не научавам. Знам, че Русе е в област Русе; Горна Оряховица е в област Велико Търново и т.н., но не мога да разбера кое дете от квотата на кое състезание е класирано.
Според мен гафът с организирането на такова Национално състезание е голям. Не очаквам да се разкрие истината за спазването на т.нар. квоти, но се надявам националната комисия да си направи необходимите изводи и сериозно да подобри регламента и организацията за следващата година.

*

KOD

Колкото и проблеми да има, за мен Националното математическо състезание е стъпка в правилната посока.
Никога не ми е допадал така наречения национален кръг на Европейско Кенгуру и не съм разлбирал защо трябва да има 2-ри кръг за ЕК, а не за някои други състезания.
Тази година, просто досегашният регламент е разширен, взети са предвид и други, за мен грешката е във ВМС и КМС, които са набутани заради малките класове, но въпреки всичко - по-добре е отколкото беше досега.
А следващата - очакваме да е още по-добре, нали така :)

ами лично на мен идеята да се взимат най-добрите класирани само от едно състезание не ми харесва - веднага се сещам за ЕК тази година и максималните резултатите на едни дечица в Бургас; и резултатите на същите тези дечица в следващото състезание

и от тази гледна точка някакъв рейтинг на приравнени резултати от състезания - ЧХ, Салабашев, Кенгуро би дал много по-адекватна оценка на състезатели представящи се системно на добро ниво; а не да се дава шанс на тези с еднократни проблясъци, постигнати по една или друга причина... и да - ВМС и КМС може да се взимат предвид само за 1-ви и 2-ри клас, за по-големите е безсмислено...

*

KOD

Така де, аз правя сравнение с минали години - тогава твърдо се взимаха резултати само от едно състезание - ЕК.
Тази година, въпреки недооформения регламент има подобрение.
Затова съм доволен, има някакво развитие, без съмнение, следващата година ще има по-ясен и строен регламент.

Тази година специално за трети клас КМС и ВМС не са онова, което бяха предишните години и не са състезанията довели до много максимални резултати. За сравнение - ето максималните резултати, получени на състезанията за трети клас (за цялата страна) тази година:
Черноризец Храбър - нито един максимален резултат, 1 резултат от 133 точки;
Иван Салабашев - 4 максимални резултата;
КМС - нито един максимален резултат, 1 резултат от 59 точки;
ЕК - нито един максимален резултат, 1 резултат от 115 точки;
ВМС - 1 максимален резултат

*

Неактивен johny

  • 17
... без съмнение, следващата година ще има по-ясен и строен регламент.

Аз само се надявам. Надявам се да правят класиране на база мин. 2 /още по-добре 3 /състезания, ако се разглеждат такива, които не се провеждат навсякъде. Както е Математически звезди - 2 от 3. Но е по-добре 3 от 4 или 5. Сега имаме 6 състезания, но 2 от тях не се провеждат във всички областни градове. Добре би било, щом е национално състезание, и то под егидата на МОН, всички ученици да са равнопоставени.

Сега имаме 6 състезания, но 2 от тях не се провеждат във всички областни градове.
Кои са четирите, които се провеждат във всички областни градове?

*

Неактивен johny

  • 17
Смятам ЕК, ЧХ, КМС /под различни наименования/ и Салабашев.

Смятам ЕК, ЧХ, КМС /под различни наименования/ и Салабашев.
Може би евентуално ЕК. Останалите не се провеждат във всички областни градове.
Тук можеш да видиш къде се провежда ЧХ.
http://www.math.bas.bg/ch/tournament2014.php
В Габрово не се провеждат КМС и ВМС. В Русе не провеждат Салабашев. Това са просто примери. Със сигурност има и други.

.....Да не говорим пък за АК, което освен че се провежда на много малко места в страната,беше вече минало към датата на публикуване на новия регламент. Получи се горе-долу като на матурите - нагласяне на квотите според представянето.

*

Неактивен johny

  • 17
Е, в такъв случай приемам, че съм в грешка => още повече трябва да се обмисли това "национално". Самите състезания не са съпоставими и значи за да приемем, че някой ученик е за национално, то той трябва да показва ниво. Винаги има "лоши моменти", затова х най-високи резултата от у състезания според мен е най-добър за учениците. Другият вариант е резултатите от всички състезания да се вземат под внимание - но това си означава СМБ и МОН да имат ангажимента учениците да имат равнопоставен достъп до всички участващи в класацията състезания.