0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #140 -: 19.12.2015, 06:23 »
Първо - резултатите за Варна са качени на някаква услуга изискваща юзър и парола - моля да се качат на място достъпно за всички!


Прикачени към поста са.


Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #141 -: 19.12.2015, 12:28 »
Разглеждам разпределението по стаи в Софийските училища, всички училища без 20, децата са подредени по азбучен ред, т.е. вероятността да са от един клас и едно училище в една стая е малка. Децата от 20 училище, явно са разпределени по ред на записване, което не е коректно, така могат да се запишат цели класове едновременно, и да са заедно в една стая, и да си подсказват, преписват, или в стаята да има желан квестор, по-човечен :tongue:
За провинцията няма как да проверя как е било разпределението, но от всички резултати съм категорична, че е имало много човечни квестори :-memnon

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #142 -: 19.12.2015, 17:06 »
Дете с 63т. 1 клас, училище от София, си е казало, че квесторите са им помагали, не знам в кое училище е било на състезание. До тук с реалните резултати.
Децата с над 60т. т.е. успели да разберат как се решава 10 зад. от първи клас, би трябвало да са много, много по-малко. Приемам 60т. защото задачата дава 10 т. Има вероятност на случаен принцип, метод налучкване, да са закачили няколко точки.

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #143 -: 20.12.2015, 19:20 »
Проблем с квесторите има, но мисля че не е точно така както изглежда на пръв поглед.
През пролетта когато излезе от ВМС моят първокласник /тогава/ каза, че госпожата много му помогнала, защото когато си предавал работата го върнала да си поправи едната задача. След като разплетохме историята с "помощта" се оказа, че онази задача с шахматното попълване на квадратчетата с фигурки детето я решило вярно, но след като госпожата го върнала защото трябвало всички квадратчета да са запълнени вярната задача става напълно грешна. Това му коства 9т., получаването на медал и една точка не му стигна за да получи поне грамота. Ами ядосваше се детето за това и се надявах да си е извлякло поука. Зададох си въпроса дали госпожата е объркала решението на задача за първи клас или е решила да провали едно дете като го накара само да превърне вярната задача за най-много точки в грешна. Звучи толкова грозно, че е невъзможно да е истина. По-вероятно е госпожата да не е математик и да се е заблудила, а по отношение на детето да е била искрена в желанието да му помогне. Няма конспирация, няма подпомагане на свои ученици, а само една жена и малко дете, които не се познават но в този момент са на едно място и влизат в някакви особени взаимоотношения. Че не трябва да е така спор няма. Явно се налага квесторите преди състезания да бъдат инструктирани какво е позволено и какво не.
Оказа се, че случката от ВМС е била забравена, защото тази година когато излезе от КМС детето пак каза, че госпожата на която предал работата си много му помогнала. Тъй като не е решавал задачи с преливане не се е и опитал да реши задачата с тубите, затова не е заградил отговор, но госпожата казала че не може да няма посочен отговор. Той казал че не може да реши задачата затова не може да посочи отговор, но тя му казала, че тогава трябва да се опита да отгатне отговора и той заградил това което му се сторило най-логично и слава богу е сгрешил макар че е бил много близо до верния отговор. Надявам се този път да запомни, че на състезанието прави само това което той знае и реши и не се влияе от квесторите, защото те също са хора и може да сбъркат и неволно да го подведат. Няма как да му обясня че по този начин учителите нарушават правилата и е грешно, защото трябва да запазя авторитета им пред него на хора които следят за правилата. Дано да е за последен път подобна намеса. И все пак не виждам умисъл. Пак беше непозната за нас госпожа. 
И в двата случая напълно непознати за нас госпожи, които нямат личен интерес от резултата на моето дете са се опитали да му помогнат поради някакви си техни причини. Е, толкова са му и помогнали, но явно са смятали че правят добро на детето. Не е правилно и не искам да е така, но не мога да си представя каква полза биха имали тези госпожи от евентуално по-високия резултат на непознато за тях дете, за да е умишлено. Друг е въпроса че в първия случай учителката го проваля с тази задача, а във втория случай проваля мен в обяснението че е много лошо да се налучкват отговорите и че е много по-добре да няма точки заради грешна задача, отколкото да има точки за налучкани отговори.
Обаче и в двата случая детето излезе от състезанията с думите "Госпожата много ми помогна". Ако някой наоколо го е чул кой знае какво си е помислил. И никога няма да разбере какво точно влага детето в тези думи и това, че между него и госпожата няма никаква връзка също никога няма да узнае и ще си създаде съвсем погрешна представа за случилото се на състезанието.
Никой от нас не знае каква истина стои зад думите на едно дете, ако не знае цялата ситуация.



 
« Последна редакция: 20.12.2015, 19:27 от Нова »

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #144 -: 20.12.2015, 20:50 »
Точно за това намесата на квесторите е недопустима.
Някои деца директно са си казали, че са им обяснявали условията.
За мен, нещата са ясни, няма как в едната стая 3 деца да имат над 60 т. а в другата 10 от 13 :wink: При условие, че във втората стая голяма част от децата с успешно решени сега задачи, на СМТ са имали по 30+ 40т. Две от децата с над 60т. от първата стая и на СМТ са били с почти същите високи резултати, т.е. при тях вероятността за случайност е малка, и едва ли има помощ от квестори.

Може ли някой да ми обясни въпросната задачи с тубите за 2 клас, как се очаква да бъде описана, за да и е вярно решението? Или трябва само да се загради отговора? Може ли решение? Благодаря
« Последна редакция: 20.12.2015, 20:53 от Дора »

*

Неактивен daley

  • 254
  • Пол: Мъж
Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #145 -: 21.12.2015, 08:58 »
Може ли някой да ми обясни въпросната задачи с тубите за 2 клас, как се очаква да бъде описана, за да и е вярно решението? Или трябва само да се загради отговора? Може ли решение? Благодаря
Конкретно тази задача само се отбелязва отговора. Решението е следното:
1. Прелива се вода от бидона в 3 литровата туба.
2. Прелива се от 3 литровата туба в 5 литровата.
3. От бидона пак се пълни 3 литровата туба.
4. От 3 литровата туба се прелива в 5 литровата 2 литра вода (тубата се напълва 3 + 2 литра). Така в 3 литровата туба остава 1 литър вода.

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #146 -: 21.12.2015, 15:05 »
Конкретно тази задача само се отбелязва отговора. Решението е следното:
1. Прелива се вода от бидона в 3 литровата туба.
2. Прелива се от 3 литровата туба в 5 литровата.
3. От бидона пак се пълни 3 литровата туба.
4. От 3 литровата туба се прелива в 5 литровата 2 литра вода (тубата се напълва 3 + 2 литра). Така в 3 литровата туба остава 1 литър вода.

Благодаря

*

Неактивен kemi

  • 37
Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #147 -: 21.12.2015, 15:30 »
Чудя се защо все някой друг ни е виновен, когато не ни е начесано самолюбието?!
Искате да пускате децата си в 1 клас на състезания - пускайте ги, но си търпете последствията от неразбрана задача или ненавременна намеса на квестор. Както по-горе ви написаха - това не е детската градина и никой не е длъжен да обгрижва децата. Пък и каква е тази мания за величие - максимален брой точки, медали, награди ... Като искате купете на децата си подарък за положеното старание, за смелостта да се яви на състезание изобщо. Използвайте грешките, за да могат децата утре да не направят същите, да се поучат. Никой не е безгрешен, нито пък първото място е запазено за един или друг. Важното е да има надграждане и стъпка нагоре. Да, наградите са стимул, но децата трябва да се научат да губят - дали заради тяхна грешка или заради грешка на друг.

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #148 -: 23.12.2015, 14:27 »
Излезна списъкът на наградените в София.
http://kmsvms.iztok-smb.com/NagradeniKMS2015.pdf

Някой може ли да ми каже защо участниците от СМГ не са в списъка?

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #149 -: 23.12.2015, 14:48 »
Това състезание е направено  с идеята да се проверят мат.способности на  деца, които не учат в специализирани училища със задълбочено изучаване по математика, в София Бургас и някои др. градове се спазва изискването, като децата могат да участват в състезанието, но не и в класирането за награди. В Бургас напр. се правят две отделни класирания. В нашия град, поради отлив в горните класове след 7 клас ,участват 2-3 човека,  не се спазва това изискване. Т.е всяко СМБ има свои решения за награждаване

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #150 -: 23.12.2015, 15:25 »
благодаря за информацията.

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #151 -: 28.12.2015, 09:49 »
Някой знае ли дали в ЕСПА се провежда КМС?
Знам, че го няма официално обявено, но това не значи, че не може да е истина.

Питам, защото ми прави впечатление високите резултати на децата от това училище? Особено за първи клас " ЕСПА" и " Петър Берон" имат най-много наградени деца/ гледам първи и втори клас/. Училищата с традиционно много победите като " Питагор",  " Света София" и 145 училище могат само да мечтаят за резултатите на първите две. Интересно.

Мисля да си направя една статистика на най-добре представилите се училища, лично за мен, естествено.
Това с рейтингите в по-горни класове е много идейно, така се знае кои деца редовно имат високи резултати, и кои по изключение.

Опитах се да проследя в кои училища са били разпределени децата от ЕСПА, но файловете с разпределението по стаи вече липсват. Странна работа, защо ли? Да, може да са ненужни, но подобно инфо няма нужда да бъде сваляно, АКО няма нещо за криене, поне аз така започвам да си мисля.
Май аз бях писала, че децата в някои от училищата са разпределени по азбучен ред, а в други по ред на записване, по втория начин може да си има групи познати деца заедно. Имам спомени, че в 20 училище беше така.
Вече съм сигурна, че има нещо Гнило в Дания :rolleyes:


« Последна редакция: 28.12.2015, 12:06 от Дора »

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #152 -: 28.12.2015, 14:48 »
Децата от ЕСПА най-вероятно са се явявали в собственото си училище, защото не фигурираха в нито един от списъците с разпределение по стаи, а след това се появиха в класирането.

Re: Коледно Математическо Състезание 2015
« Отговор #153 -: 28.12.2015, 15:43 »
Благодаря. Така си и мислех, но инфото е свалено и нямаше къде да проверя