0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

KOD

Мисля, че това е изцяло погрешен подход!
Участниците в Националното Математическо Състезание не трябва да се определят на база рейтинг от няколко състезания според мен.

Аз съм за вариант с отделни квоти за даден предварително списък състезания, като резултатите от всяко от тях са сами за себе си.
Не разсъждавайте от гледна точка на основното образование, където хъса и в родители, и в ученици е повече от необходимото и се ходи масово по състезания.
Няма причина някакво национално състезание да накара ученик от гимназия да ходи на куп състезания, харесал си е само Австралийско Кенгуру - явява се само на него, печели го - печели и покана за Националното. Не е необходимо да е толкова сложно и ангажиращо както го предвиждате.
Тоест, за мен правилния вариант е този, който като че ли се случва в момента, проблема е в липсата на повече информация в това класиране - просто трябва срещу името на детето да има графа по резултат от кое състезание е класирано, както и точките, които е изкарало на това състезание.

Иначе... аман от ангажименти - Олимпиади, рейтинги за Бом, Мом, предварителни пресявки за ЗМС, ПМС, ЕМТ, само остава и списък от 5-6 задължителни състезания за достъп до НМС...
« Последна редакция: 26.05.2015, 15:42 от КрИс »
Съгласна напълно с Крис!
Нека е ясно кое състезание колко най-много състезатели може да класира и когато видиш, че на Салабшев примерно детето е с бронзов медал, но има само 2 деца пред него, а квотата е 5, да си знаеш, че ще има покана за НМС. Така, ако целта е била само класирането, на следващите състезания може детето да си почива :)

*

Неактивен kat33

  • 41
Мисля, че това е изцяло погрешен подход!
Участниците в Националното Математическо Състезание не трябва да се определят на база рейтинг от няколко състезания според мен.
Много правилно.
Аз съм за вариант с отделни квоти за даден предварително списък състезания, като резултатите от всяко от тях са сами за себе си.
Не разсъждавайте от гледна точка на основното образование, където хъса и в родители, и в ученици е повече от необходимото и се ходи масово по състезания.
Няма причина някакво национално състезание да накара ученик от гимназия да ходи на куп състезания, харесал си е само Австралийско Кенгуру - явява се само на него, печели го - печели и покана за Националното. Не е необходимо да е толкова сложно и ангажиращо както го предвиждате.
Тоест, за мен правилния вариант е този, който като че ли се случва в момента, проблема е в липсата на повече информация в това класиране - просто трябва срещу името на детето да има графа по резултат от кое състезание е класирано, както и точките, които е изкарало на това състезание.

Иначе... аман от ангажименти - Олимпиади, рейтинги за Бом, Мом, предварителни пресявки за ЗМС, ПМС, ЕМТ, само остава и списък от 5-6 задължителни състезания за достъп до НМС...
Много правилно.
« Последна редакция: 26.05.2015, 16:09 от kat33 »

ами да, ама само с резултатите от едно състезание добри състезатели ще отпадат за сметка на други, постигнали по един или друг начин случаен и еднократен резултат... затова споменах Бургас и ЕК тази година, по-специално 4-ти клас, в темата за ЕК го има дискутирано... подобно нещо май имаше и в Русе миналата година и т.н., да не забравяме, че все пак сме в България и подобни неща май се случват честичко...

в крайна сметка всъщност зависи и какво се цели - аз поне под "национално" си представям състезание на което наистина са най-добрите деца от страната и те би трябвало да се определят систематично, а не случайно... и не смятам, че ще има допълнително натоварване за децата от това; едва ли е чак такъв голям напъна непременно да се гони рейтинг и да се ходи на такова състезание

*

KOD

Не, не мисля - добрите състезатели няма да отпадат - има списък с 5-6 състезания, даващи квоти.
Ако добрите състезатели във всяко от тях са изместени от случайни, еднократни резултати... значи просто не са достатъчно добри.
Да, има понякога случайни, неправилни резултати, но не мисля, че те могат осезаемо да попречат на добрите състезатели.
Нека да има... като отиде парашутистът и се изложи на финалния кръг, току виж следващата година е решил да разчита само на собствени сили. :)

*

Неактивен dalia

  • 80
Съгласна напълно с Крис!
Нека е ясно кое състезание колко най-много състезатели може да класира и когато видиш, че на Салабшев примерно детето е с бронзов медал, но има само 2 деца пред него, а квотата е 5, да си знаеш, че ще има покана за НМС. Така, ако целта е била само класирането, на следващите състезания може детето да си почива :)
  Това е добре казано, но колко от състезанията имат национално класиране освен Салабашев?
МОН или СМБ едва ли ще се нагърбят да правят национални класирания и следващата година ще сме свидетели на същото като тази - пълна объркация ! Дано ме опровергаят!

*

Неактивен johny

  • 17
...Аз съм за вариант с отделни квоти за даден предварително списък състезания, като резултатите от всяко от тях са сами за себе си....
Добре, но тогава състезанията трябва да са съотносими и ако не - квотите да са в полза на по-трудните. Иначе всъщност какъв е смисъла? Национално е и "Академик Попов" . Пак ще кажете, че разсъждавам от гледната точка на основното образование. Но пък как се слага под 1 знаменател въобще 1-12 клас? За мен нещата са недомислени.

*

KOD

МОН или СМБ едва ли ще се нагърбят да правят национални класирания и следващата година ще сме свидетели на същото като тази - пълна объркация ! Дано ме опровергаят!

Това е несериозно... И двете институции имат предостатъчен ресурс да направят каквото трябва, както трябва.
Всъщност, ако се замисля те и сега го правят, просто избързаха с пускането на недоизчистен списък.

Добре, но тогава състезанията трябва да са съотносими и ако не - квотите да са в полза на по-трудните.

Квотите са си проблем на организаторите...
Просто трябва да са ясни предварително, което тази година беше близко до невъзможното, защото състезанието беше измислено или поне обявено след като част от състезанията вече бяха минали.

Естествено, можеше да се справят значително по-добре, но... колкото - толкова, да се надяваме, че е запазена енергия за следващата година :)
« Последна редакция: 26.05.2015, 17:18 от КрИс »

Това което предлага Крис е добро, но в случай, че квотите за всяко от избраните състезания са равни, а не в съотношението от тази година.
С други думи квотите да са по възрастови групи /класове/, а участниците в тях да са по равно от всяко състезание според постигнатите най-високи резултати. Изключенията да бъдат регламентирани за случаи в които има деца с максимален резултат повече, отколкото са предвидените за това състезание места. Тогава е редно всички да бъдат поканени, но това да не е за сметка на децата на които се полага участие в националното за постигнати резултати в други състезания.
За да бъде престижно едно национално състезание децата трябва да виждат ясен и справедлив регламент и да знаят заради кой постигнат резултат са поканени.
Едва ли всички ще се явят на НМС. Право на решение на родителите е дали ще пътуват до София за един ден. Но е важно всички които заслужават да отидат по регламент да видят имената си в списъка.


*

Неактивен kat33

  • 41
Няколко дни чета изявленията и просто се чудя на кой какво толкова не му харесва.Моят син учи в СМГ в 5 клас и много обича задачите от тип европейско кенгуру изкара 145 т тази година и е поканен ,що се отнася за другите състезания се справя горе -долу добре.Според  мен 99 процента от децата са изкарали високи резултати и затова са поканени и както винаги има 1 процент ,които не са за там.Не мисля ,че моят син има еднократен или случаен резултат.А то е ясно ,че винаги ще има 1 процент такива деца ,които са подбутнати и колкото и да си пишем едва ли някой ще промени нещо.Ако едно дете си изкара висок резултат ще бъде поканено няма как някой да му заеме мястото.А то на състезанието ще се види резултатът на този 1 процент.

За кое състезание се отнасят съмненията Ви? Хвърлих един поглед на резултатите от страницата на СМБ - Русе. Второто дете вероятно е допуснато заради максималния си резултат на ВМС.
Извадих си точките - ВМС: Мартин Куцаров - 75, Кристиян Петков - 50т., ЕК - Мартин - 125, Кристиян - 120, Коледно- Мартин - 40, Кристиян - 43, Черноризец Храбър - Мартин -0, Кристиян - 78. На Салабашев не са ходили.

Извадих си точките - ВМС: Мартин Куцаров - 75, Кристиян Петков - 50т., ЕК - Мартин - 125, Кристиян - 120, Коледно- Мартин - 40, Кристиян - 43, Черноризец Храбър - Мартин -0, Кристиян - 78. На Салабашев не са ходили.
Това потвърждава думите ми. Мартин Куцаров е допуснат до НС, тъй като има максимален резултат на ВМС. Никой от резултатите на Кристиян не е достатъчен, за да го класира за НС. Няма проблем. Всичко е точно.

Това потвърждава думите ми. Мартин Куцаров е допуснат до НС, тъй като има максимален резултат на ВМС. Никой от резултатите на Кристиян не е достатъчен, за да го класира за НС. Няма проблем. Всичко е точно.

Не е съвсем точно. Ако са допуснати децата от Русе с максимален резултат, би трябвало да включат и децата от другите градове.
И щом са се придържали към съотношенията за 5 клас и не са включили КМС, то какви съотношения са спазили за 6 клас, като са класирани 20 деца (и то чак след корекцията) от ЕК, а 47 деца от други състезания. За съжаление няма кой да отговори. Красуната само чете форума, не ще да отговаря :)
« Последна редакция: 27.05.2015, 08:11 от D-Ivanova »