Анкета

Ще се проведе ли областния кръг на Европейско Кенгуру 2017?

Да, без проблеми на всички места, за всички класове
2 (8.3%)
Да, само единици от организаторите няма да могат да го проведат
7 (29.2%)
Състезанието за класовете от 1 до 12 без 4-ти няма да се проведе при повечето домакини
2 (8.3%)
Предстои пълен провал
13 (54.2%)

Общ брой гласове: 24

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

*

Неактивен s_boneva

  • 3
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #182 -: 24.04.2017, 18:57 »
От съобщението, което днес са направили на официалната си страница, организаторите не дават отговор и на въпроса ще има ли в крайна сметка класиране на учениците по области. Все пак такъв е рангът на състезанието. Аз намирам индикации за нещо такова в изречението: "Протоколите са изпратени по места на всички организатори за продължаващи традиционни действия, свързани със състезанието." Евентуално училищата - организатори да направят класиране и награждаване???
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #183 -: 3.05.2017, 10:44 »
Здравейте, някой има ли яснота дали ще има областно класиране на децата. Вчера писах на училището в което се явявахме на състезанието, но от там ми отговориха, че резултатите се проверяват на сайта на Европейско Кенгуру, което ме навежда на мисълта че такова класиране може и да няма. Не ми е ясно тогава защо се води Областен кръг... Не ми е ясно още защо при организатор СМБ децата вече са забравили за състезанието и вече са си получили наградите  за постигнатите резултати / тук само едно голяма браво на децата / , а при организатор "машината"  /ако мога така да се изкажа/ децата все още си чакат наградите и медалите, които може и да не получат . Божеее пълна кашаааа... Идея нямах, че нещата в математиката може да са толкова объркани ...

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #184 -: 5.05.2017, 08:58 »
Писмо до СМБ във връзка с националния кръг

Във връзка със състезанието на Асоциация „Кенгуру без граници“, проведено на 18 март 2017 г. от Съюза на математиците в България, Ви информирам, че има възможност участници в състезанието да се включат в Националния кръг на състезанието „Европейско кенгуру“ на 3 юни 2017 г. в София.
................................................
Придобиване на права за участие в Националния кръг и мероприятията след него може да стане след като Съюзът преведе по 2 (два) лева от събраната от Съюза такса в размер на 7 (седем) лева от всички участници в състезанието на Асоциация „Кенгуру без граници“.
.................................................

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #185 -: 5.05.2017, 09:07 »
Абсурдите не спират.
Това писмо е толкова безсмислено и дребнаво, че спрях да го чета на третия абзац.


За мен нещата седят така:

1. Ученици са заплатили такса и са участвали в областен кръг на Европейско Кенгуру.
2. Според регламента на състезанието, това гарантира участието им в подбора на национален кръг.
3. СМБ е официален организатор на състезанието и е изпълнил своите задължения - организация, провеждане и обявяване на резултати
4. Националната комисия разполага с всички необходими резултати и трябва незабавно да определи участниците в национален кръг, независимо при кой са се явявали
5. Националната комисия има право да си проверява каквото иска. Стига да е за своя сметка и стига резултатите да съвпадат с тези на организаторите от СМБ...
6. СМБ няма никакво задължение да превежда каквито и да е пари на националната комисия. По същата логика, аз мога да поискам пари от СМБ, затова, че детето ми е било с кафява блуза по време на състезанието.
7. Подборът за национален кръг трябва да приключи максимално бързо и максимално коректно.
8. Ако това не стане, Министерство на Образованието трябва да разформирова националната комисия и да организира друга.

Това е пореден опит за провал на Европейско Кенгуру 2017. Крайно време е да се вземат адекватни мерки.
От МОН, които са организатор на национален кръг на Европейско Кенгуру и които отговарят за националната комисия на своето си състезание. То тази година освен официално да се извинят на учениците, да обявят, че няма да замесват името си в тази кочина и снемат доверието си от националния кръг... друго не виждам какво могат да направят.
И от Грегор Долинар, като шеф на Европейско Кенгуру, който трябва да се поинтересува как се срива имиджа на състезанието в България.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #186 -: 5.05.2017, 10:49 »
Имало е и още по-дребнави изпълнения.
2013 г, когато за първи път бяха допуснати 40 първокласници до национален кръг, им беше поискано по 10 лева такса за участие, за да им се разработи тема със задачи. Независимо, че имаше одобрен от МОН регламент, че участието е безплатно. Госпожите по математика в училището на сина ми бяха толкова възмутени от тази дребнавост, че настояха те да съберат тези 10 лева и ги дадоха на детето. И така на 1 юни се явихме с 10 лева в джоба за чичко С., за да си купи подарък за празника.

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #187 -: 5.05.2017, 14:40 »
Имало е и още по-дребнави изпълнения.
2013 г, когато за първи път бяха допуснати 40 първокласници до национален кръг, им беше поискано по 10 лева такса за участие, за да им се разработи тема със задачи. Независимо, че имаше одобрен от МОН регламент, че участието е безплатно. Госпожите по математика в училището на сина ми бяха толкова възмутени от тази дребнавост, че настояха те да съберат тези 10 лева и ги дадоха на детето. И така на 1 юни се явихме с 10 лева в джоба за чичко С., за да си купи подарък за празника.

А защо се явихте?
Сава Гроздев на това и разчита - че всички ще му ходят по свирката и няма да обръщат внимание на постоянните му грешки и газене на правилници и наредби.
В наредбата е написано, че състезанието е безплатно - като ви е поискал 10 лева трябваше масово и официално да сезирате МОН както и да откажете вкупом участие...

Искрено се надявам, ако МОН не вземе бързи мерки и не го вразуми, тази година поне ученици и родители да имат достатъчно достойнство и разум и да не се явят на националния кръг ако не бъдат допуснати всички деца, независимо при кой организатор са се явили.

*

Неактивен Kolada

  • 17
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #188 -: 5.05.2017, 15:20 »
   Ако може да ми кажете, как се обяснява на 10 годишно дете, което се радва, понеже класната му е съобщила, че  се е класирало за национален кръг, че някои си се карат за 2 или 3 лева и затова не трябва да се явява? Аз също съм за допускане на всички деца,никой не е бил предварително информиран - правят си подигравка с всички участници и родители!

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #189 -: 5.05.2017, 15:49 »
Преди 5 години въобще не съм се интересувал кой какъв е. Нито съм чел правилници и наредби. Имаше всичко на всичко 3 състезания - ВМС, Кенгуру, КМС. Кенгуру беше в училището, а за КМС и ВМС също е носил таксата в училище, а учителите я носиха на организатора. След тържеството за последния учебен ден се оказа, че няколко госпожи са му дали 10 лева и са го помолили да участва, защото са горди, че е класиран. Какво трябваше да направя за тези няколко дена? Редно ли е да откажеш подарък даден от сърце? Детето вече беше с нагласата, че след седмица е на състезание. Ако някой тогава е трябвало да се самосезира, то това е "безименния" инспектор по математика в МОН.

За 5 години нещата много се промениха. Има своевременна информация за състезания, регламенти и проблемите покрай тях във форумите. Зароди се и активна гражданска позиция по повод увеличаващите се безумия с класиранията. Затова, вместо да си задаваме въпроси един друг, дайте да продължим борбата. Търсят се джедаи. Империята (МОН) днес контраатакува. Каква ще ни е тактиката?
« Последна редакция: 5.05.2017, 15:58 от niliev »

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #190 -: 5.05.2017, 17:28 »
   Ако може да ми кажете, как се обяснява на 10 годишно дете, което се радва, понеже класната му е съобщила, че  се е класирало за национален кръг, че някои си се карат за 2 или 3 лева и затова не трябва да се явява? Аз също съм за допускане на всички деца,никой не е бил предварително информиран - правят си подигравка с всички участници и родители!

Има моменти, в които не е необходимо да се обяснява в детайли - затова все пак сме родители...
---------------------------------------
niliev, така е, напълно си прав, просто казвам, че сме привикнали за всичко да си траем, с всичко да сме съгласни от някакъв... знам ли, страх или пълно приемане на системата.
Каква ще ни е тактиката... не знам. Мисля си, че вече е време математици, учени и учители да се включат с активна и ясно заявена пред широката общественост позиция.
Аз малко се изморих да описвам случващото се и споделям мнение, необходима е по-явна подкрепа на исканията ни.

Конкретно за случая, просто ще помоля детето да се съобрази с прищявката ми и да не се яви на национален кръг ако не бъдат допуснати всички заслужили това право деца, въпреки, че е единствения в набора си със 100 точки.
Той е много далеч от абсурдите и простотиите, които съпътстват математиката ни, така че няма да бъде доволен от това и да го разбере, но... мисля, че ще се съобрази.
Другото, което ще направя е да пусна на всеослушание една молба, всеки класирал се да осмисли заедно с родителите си иска ли да участва в състезание, където други заслужили деца не са допуснати заради прищявките на националната комисия.

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #191 -: 5.05.2017, 19:46 »
В крайна сметка не разбрах има ли вече обявени класирани деца за национален кръг?

*

Неактивен kod

  • 582
  • Пол: Мъж
    • Alek Dimitrov
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #192 -: 5.05.2017, 19:49 »
Няма, националната комисия на състезанието се прави на интересна и иска пари от СМБ които няма да получи неясно с каква цел.

*

Неактивен Kolada

  • 17
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #193 -: 5.05.2017, 19:52 »
          Има ли официално становище от СМБ ?

Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #194 -: 5.05.2017, 20:08 »
В крайна сметка не разбрах има ли вече обявени класирани деца за национален кръг?
В един момент и аз се зачудих да не би нещо да съм пропуснала, като прочетох това:
Цитат
   ...понеже класната му е съобщила, че  се е класирало за национален кръг.....

*

Неактивен Kolada

  • 17
  • Пол: Жена
Re: Европейско Кенгуру 2017
« Отговор #195 -: 5.05.2017, 20:18 »
      Съжалявам, ако съм подвела някого имах предвид - примерно(при най-висок резултат би могло и да се предположи). А аз се зачудих в един момент дали  от СМБ са съобщили нещо?
« Последна редакция: 5.05.2017, 21:29 от Kolada »