1.
Всеки от отборите е изиграл общо 15*2+7*2=44 мача. Това значи, че първият от първата група е спечелил максимум 44*3=132 точки.
Сега да преброим общо точките на отборите от втората група. От мачовете им с отбори от 1-ва група те са спечелили макс 0 точки (може да са падали винаги), а помежду си са изиграли (8*7/2)*2 мача първия кръг. Толкова общо и от втория. Това прави общо 112 мача. Всеки мач носи общо 2 или 3 точки. Значи общо отборите от втората група са спечелили минимум 112*2=224 точки. Понеже 224/8=28, то във втората група има отбор с поне 28 точки (това са минималните точки на първия отбор от 2-ра група).
Значи отговорът на задачата е 132-28=104 точки максимална разлика.
Конструкция за получения пример се получава, ако в първия кръг отбор 1.1 е победил всички отбори от първа група и всички от втора, всички от втора са паднали в мачовете си с отбори от 1 група, а помежду си са изигравали само равенства. Във втори кръг отбор 1.1 побеждава всички от своята група, а във втората група отново имаме равенства. Ясно е, че така 1.1 има 132 точки, а 2.1 има 28 точки.
2.
Ако n е нечетно, е ясно, че конят ще се движи само в едноцветни полета, което значи, че не всички други ще са достъпни (ще са достъпни само такива в същия цвят).
Сега ако n е четно, остава да покажем, че от всяко поле можем да стигнем до негово съседно с няколко хода на коня (по този начин ще можем да приложим аргумента за всяко поле и значи всяко поле на дъската ще е достъпно). Конструкцията е следната:
Първият ни ход е нагоре(n)-надясно(1). Вторият надолу(n)-надясно(1) и т.н. ги редуваме, докато обвивката на полетата, върху които сме стъпили, не стане квадрат. Понеже n е четно, първото и последното настъпени полета ще бъдат в един и същи ред. Тогава правим ход нагоре(1)-наляво(n) и покриваме полето над първото от поредицата. Ясно е, че щом сме покрили един съсед на първоначалното, можем да покрием всички(въртим конструкцията на 90,180,270 градуса). Значи от всяко поле можем да покрием и четирите негови съседа, което значи, че сме готови.